שערורייה חדשה באיטליה: "ארגון חשאי ומושחת מנהל את המדינה"

העיתון לה רפובליקה דיווח על חקירה ממנה עולה שמנגנון הקשור למקורבי ברלוסקוני פועל "בשיטות האופייניות למאפיה"

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

מפרטי חקירה שדלפו לתקשורת השבוע עולה חשד שבאיטליה פועל כיום "ארגון חשאי בעל חותם טרוריסטי ומאפיונרי", המנהל את ענייני המדינה במקביל לממשלה הנבחרת. לפי דיווחי העיתון לה רפובליקה, הארגון מוגדר כממשלת צללים המסתתרת מאחורי חזות ממלכתית רשמית וחולשת על הנעשה בתחום הכלכלה, אכיפת החוק, שירותי המודיעין והתקשורת.

מדובר ב-15 אלף דפי חקירה שהתנהלה במשך שנתיים בנאפולי נגד לואיג'י ביזיניאני, עסקן ושתדלן שנעצר בשבוע שעבר, והמקורב לאיש אמונו של סילוויו ברלוסקוני, ג'אני לטה. "אדם מוחצן, מבריק ומעודכן היטב, חבר של כולם", הגדיר אותו לטה. "ראש ממשלת צללים, השולט במשרד ראש הממשלה ובמדינה", כתב עליו העיתון לה רפובליקה. "ביזיניאני הוא ברלוסקוני וברלוסקוני הוא ביזיניאני, השניים שלטו יחד", קבע העיתון, בכתבה שהקדיש אתמול לשערורייה החדשה המטלטלת את איטליה, המכונה P4.

הפרטים המתחילים לדלוף מהחקירה המסתעפת שמנהלים השופטים החוקרים פרנצ'סקו קורצ'ו והנרי ג'ון וודקוק, ושבה מוזכר גם שמו של לטה ושל חבר הפרלמנט אלפונסו פאפה, כמו לקוחים מסיפור מתח. מדובר ב"מנגנון עברייני שחתר להשיג מידע ולהשתמש בו למטרות בלתי חוקיות, בשיטות מתוחכמות האופייניות לארגונים בעלי חותם טרוריסטי ומאפיונרי", כתבו בין היתר החוקרים, שדבריהם צוטטו בעיתון.

החשדות העולים מחקירת P4, שכונתה באופוזיציה "ביצה מצחינה", מתמקדים במעורבותו העמוקה של ביזיניאני בפוליטיקה, בכלכלה, בהצבת "האנשים הנכונים במקומות הנכונים", או בסילוקם. "הוא האיש שבוחר את האנשים ואת המטרות שאותן יש לקדם או להרוס"; גם בתקשורת, בעיקר כשמדובר באויב מספר אחד של ברלוסקוני ברשות השידור הממלכתי, מיקלה סאנטורו, איש טלוויזיה ותיק, מקצועי ופופולרי, שלו ייחס ברלוסקוני את הפסדו בבחירות המקומיות האחרונות. מאז הוא נדחק החוצה, למרות הרייטינג הגבוה של תוכניתו. "כשביזיניאני החליט שהגיע הזמן לחסל את סאנטורו, הוא הכתיב בעצמו מכתב אזהרה למנהל רשות השידור מאורו מאזי וציין שאנשים כמוהו צריך לפטר", כתב לה רפובליקה.

בשלב זה מדובר רק בחשדות, אבל אם יתממשו, הם יגמדו מן הסתם אפילו את שערוריית "ידיים נקיות", חקירת השחיתות שמוטטה לפני 18 שנה את כל הצמרת הפוליטית ששלטה באיטליה עד שנות ה-90. החקירה ההיא קברה את מפלגת השלטון הנוצרית דמוקרטית, והעלתה לשלטון את איל ההון סילוויו ברלוסקוני.

בראש החקירה עמד אז השופט החוקר אנטוניו די פייטרו, מנהיג מפלגת IDV, שהנחיתה באחרונה מהלומה על הקואליציה של ברלוסקוני, לאחר שמשאל העם שיזמה עבר בהצלחה - למגינת לבו של ראש הממשלה. די פייטרו קורא עתה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת השערורייה החדשה, שתחשוף את האמת ותגבש הצעת חוק למניעת היווצרות "תופעה אפלה וטרגית החוזרת ונשנית בארצנו במחזוריות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ