הארץ
רויטרס

כוחות גדולים של צבא סוריה הוצבו בגבול טורקיה, כך דיווחו היום (חמישי) עדי ראייה, על רקע המתיחות הגוברת ביחסים בין דמשק לאנקרה. על פי הדיווח, טנקים של צבא סוריה ומאות חיילים נכנסו לכפר חירבת אל-ג'וז בגבול הטורקי.

עדי ראייה דיווחו כי מאות פליטים מפוחדים חצו הלילה את הגבול לטורקיה, במטרה להימלט מהאלימות הצבאית כלפי אזרחים נוכח המחאה במדינה. עוד דווח כי כוחות צבא סוריה פרצו היום לתוך הכפר מנאח, הממוקם 15 קילומטרים מהגבול. "נגמ"שים יורים שם לכל עבר וללא הבחנה", סיפר אדם אשר קרוב משפחתו מתגורר שם, "אנשים נמלטים מהכפר לכל הכיוונים".

כתב של סוכנות הידיעות רויטרס דיווח כי ראה הבוקר עשרות חיילים סורים משתלטים על בניין בן 3 קומות על גבעה הצופה לגבול. הכוחות הסירו דגל טורקיה שהציבו במקום פליטים, והניפו במקומו דגל סוריה.

בטורקיה דווח כי 600 פליטים חצו היום את הגבול מסוריה. "הם מתרוצצים בבהלה, הם ראו מה קורה לכפרים שלהם", סיפר אחד הפליטים. מאז אמצע מארס, נהרגו בסוריה למעלה מ-1,300 אזרחים. יותר מעשרת אלפים פליטים חצו את הגבול לטורקיה.

אתמול אמר שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם כי "אף אחד לא ילמד את סוריה כיצד עליה לנהוג, סוריה היא זאת שתלמד אחרים והיא שתציג אחרי הרפורמה דגם מופתי של דמוקרטיה". הדברים נאמרו בעקבות הביקורת החריפה שהשמיעה טורקיה נגד משטר אסד. דבריו רמזו להתבטאותו של נשיא טורקיה עבדוללה גול, שאמר כי נאום נשיא סוריה, בשאר אל אסד, היה "בלתי מספק".

ביום שני נשא אסד נאום לאומה הסורית. בנאומו הבטיח אסד לקיים בחירות לפרלמנט באוגוסט ולהשלים שורה של רפורמות עד ספטמבר. אסד קרא לכל הפליטים שנטשו את כפריהם ונמלטו לטורקיה השכנה לשוב לבתיהם. "אני ערב לשלומם", אמר אסד ושלל את הטענות כי הצבא יפגע בהם אם ישובו לסוריה. "הצבא נועד לשמור על ביטחונם של האזרחים ולא מעבר לכך", אמר.

נאומו של אסד זכה לתגובות צוננות בטורקיה ובארה"ב. נשיא טורקיה אמר כי הרפורמות עליהן דיבר הנשיא הסורי לא מספיקות וכי על סוריה לעבור למבנה שלטוני רב מפלגתי. שר החוץ הסורי פנה לטורקיה במסיבת עיתונאים שערך אתמול וביקש ממנה לבחון מחדש את תגובתה לנאום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ