מדענים שסייעו לפרויקט הגרעין האיראני נהרגו בהתרסקות המטוס הרוסי

המומחים היו בין 44 הנספים בהתרסקות מטוס הנוסעים מדגם טופולב-134 של חברת רוס-אייר שלשום בצפון רוסיה. לא נחקר לפי שעה חשד לפיגוע

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

חמישה מומחים בכירים של התעשייה הגרעינית הרוסית, שנהרגו שלשום בהתרסקות מטוסם בקארליה שבצפון רוסיה, סייעו בתכנון הכור הגרעיני של איראן בבושהאר - כך דיווחו מקורות ביטחוניים מהימנים ברוסיה לבני-שיחם בישראל.

המומחים היו בין 44 הנספים בנחיתת הריסוק של מטוס נוסעים מדגם טופולב-134 של חברת רוס-אייר, בערפל כבד ועל כביש, בדרכם ממוסקווה לבירת קארליה, פטרוזאבודסק.

המטוס שהתרסק. תצלום: רויטרס

החמישה, ביניהם המתכננים הראשיים סרגיי ריז'וב, גנאדי בניוק וניקולאי טרונוב ובראשם בכיר הטכנולוגים של הגרעין הרוסי: אנדרי טרופימוב - עבדו בבושהאר לאחר העברת החוזה מהחברה הגרמנית "סימנס" לתעשייה הרוסית ובכלל זה למפעל "הידרופרס", שבראש צוות התכנון שלו עמדו.

המקורות הרוסים מסרו כי אובדנם של החמישה ובמיוחד של טרופימוב מנחית מכה קשה על התעשייה הגרעינית הרוסית, וכי יידרשו לה זמן ומאמץ כדי להתאושש ממנה.

תפקידם היה להשלים את בניית הכור ולוודא את עמידותו ברעידות-אדמה - לתפקד ברעש בעוצמה 8 ולשרוד ברעש בעוצמה 9. "הידרופרס", המשתייך לנציבות הגרעינית הממלכתית של רוסיה, הוא מהקבלנים הראשיים של הפעילות בבושהאר.

לדברי המקורות הרוסים, אף שתאונות מסתוריות וביניהן התרסקויות מטוסים פקדו גם מדעני גרעין איראניים, לא נחקר לפי שעה חשד לפיגוע במטוס. החוקרים מתמקדים בטעות אנוש ובכשל טכני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ