האיחוד האירופי הטיל סנקציות על איראנים שסייעו לדיכוי האלים בסוריה

האיחוד האירופי הטיל היום איסורי נסיעה והקפאת נכסים על ממפקד משמרות המהפכה ושני בכירים נוספים

הארץ
די-פי-אי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
די-פי-אי

האיחוד האירופי הטיל היום (שישי) סנקציות על שלושה בכירים במשמרות המהפכה באיראן שסיפקו סיוע צבאי לנשיא סוריה בשאר אל-אסד. על השלושה הוטלו איסורי נסיעה והקפאת נכסים בגין סיוע למשטר הסורי בדיכוי האלים של ההפגנות.

על השלושה, מפקד משמרות המהפכה עלי ג'עפרי, מפקד הכוחות המיוחדים של צבא איראן וסגן מפקד שירותי המודיעין, נאסר לנסוע לאירופה וכל הנכסים שיש להם ברחבי האיחוד הוקפאו. יש לציין כי איראן, אשר נתונה לסנקציות נפרדות בשל סירובה לדון בתכנית הגרעין שלה עם המערב ובשל הפרת זכויות אדם, היא בעלת ברית ותיקה של סוריה.

האיחוד האירופי סיכם את הטלת הסנקציות החדשות בתחילת השבוע, אך הן נכנסות לתוקפן רק היום. הודעת האיחוד על הטלת העיצומים באה רק ימים מספר לאחר נאומו של אסד, בו הבטיח רפורמות פוליטיות, אותו הגדיר האיחוד כ"לא מספק".

הסנקציות הנוכחיות מעלות ל-30 את מספר האנשים עליהם הוטלו סנקציות בעקבות האלימות הגוברת בסוריה, בהם אסד עצמו. ארגוני זכויות אדם בסוריה מדווחים כי מאז פרוץ המחאה בסוריה באמצע מארס, נהרגו במדינה 1,300 אזרחים.

ביום רביעי פורסם ב"הארץ" כי גורם ישראלי בכיר אמר שניכרת מעורבות איראנית בדיכוי ההפגנות בסוריה. לדברי הבכיר, משמרות המהפכה האיראניים וגיס אל-קודס בפיקודו של הגנרל קאסם סולימאני פועלים ברחבי המדינה. הגורם אמר ל"הארץ" כי יש ידיעה ברורה על המעורבות הזו של משמרות המהפכה, לצד פעילים בחיזבאללה, בדיכוי ההפגנות. הפעילות אינה מסתכמת בירי של פעילים בשטח לעבר המפגינים, אלא גם במתן ציוד לצבא סוריה מאיראן כמו רובי צלפים ובהכנסה לפעולה של מערכות המשבשות את פעילות האינטרנט במדינה.

תושבים בסוריה, כמו גם כלי התקשורת, מספרים על אנשי צבא במדים המדברים ערבית קלוקלת או פרסית. "בצבא סוריה יש איסור על גידול זקן. כאשר נתקלים באנשי צבא מזוקנים אפשר להבין שהם אינם חלק מהצבא הסורי הסדיר", אומר הבכיר.

מעורבות האיראנית הגיעה לשיא, לדברי הגורם, כאשר משמרות המהפכה ארגנו את ההפגנות נגד ישראל בגבול ברמת הגולן במסגרת אירועי "יום הנכבה", ב-15 במאי ואת הפגנות "יום הנכסה" בחמישה ביוני. "הדיווחים הראשונים על הנוכחות האיראנית בדיכוי ההפגנות היו אמנם בעיירה דרעא, שבה החלו ההפגנות ההמוניות, אולם מאז ניתן לראות זאת במקומות רבים אחרים", הוא אומר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ