מאה ימי האבל נגמרו, והיפאנים מאמינים שהאסון יחזק את ארצם

80 אלף בני אדם עדיין לא חזרו לבתיהם והשבתת מרבית הכורים הגרעיניים במדינה פגעה בתעשייה. אבל יש סימנים לאופטימיות: מאות אלפים התנדבו לסייע, האיפוק היפאני נשמר והמשק צפוי לחזור לצמיחה בתוך שנה

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן-עמי שילוני

בשבת האחרונה, בתום מאה ימי האבל המקובלים, צלצלו הפעמונים במקדשים הבודהיסטיים ברחבי יפאן והכמרים התפללו לעילוי נשמותיהם של 23 אלף הנספים ברעידת האדמה והצונאמי, שפקדו את צפון מזרח המדינה ב-11 במארס. זה היה האסון החמור ביותר במדינה מאז מלחמת העולם השנייה. מה שהפך אותו לקשה במיוחד היתה התפרצות הקרינה הרדיואקטיבית מהכורים הגרעיניים בפוקושימה. כמויות קרינה גבוהות נמצאו בדגים ובירקות לא רק באזורים הפגועים, אלא גם במקומות מרוחקים. קשה לדעת עד כמה כמויות קרינה אלה מסוכנות, אך המכירות של הדגים, הירקות והתה מן המחוזות הללו צנחו כמעט לאפס. כ-80 אלף פונו מן האזורים הקרובים לכורים הפגועים, וקשה לדעת מתי יורשו לחזור.

החשש מקריסת כורים גרעיניים אחרים הביא לסגירתם של רוב הכורים לצורך בדיקה ותחזוקה, אך בלחץ דעת הקהל מסרבים השלטונות המקומיים לפתחם מחדש. מתוך 54 הכורים הגרעיניים שייצרו חשמל ביפאן בראשית השנה, רק 19 פועלים כיום. עד כה פגעו הפסקות החשמל בייצור התעשייתי. בחודש מאי צנח ייצוא הרכב מיפאן ב-39% לעומת החודש המקביל אשתקד.

הציבור היפאני מוטרד, ממורמר ומבולבל, אך הוא שומר על איפוק והתנהגות מכובדת, שספק אם ניתן למצוא דוגמתם במדינה אחרת. אף שרבבות נספו ומאות אלפים איבדו את בתיהם, לא פרצו הפגנות אלימות ביפאן. באזורים הפגועים לא היתה ביזה, ומי שמצא דברי ערך מסר אותם למשטרה. הטכנאים של חברת החשמל לא סירבו להיכנס לכורים המסוכנים. לא היתה נטישה מבוהלת של האזורים שפונו.

הביקורת הציבורית על השלטונות היא עניינית אך לא ארסית. היא מאשימה את הממשלה בכך שלא פיקחה מספיק על הכורים הגרעיניים, לא הגיבה בצורה נאותה כאשר הם קרסו, לא מסרה מידע מהימן לאזרחים, לא הגישה סיוע מהיר למפונים ופועלת באטיות בהקמת דיור חילופי עבורם. ראש הממשלה נאוטו קאן עומד לפרוש בקרוב. בכך יצטרף קאן לארבעת קודמיו, שהתפטרו כעבור כשנה אחת בלבד בתפקיד.

יש גם קרני אור במה שקורה ביפאן כיום. כ-400 אלף בני אדם התנדבו לפעולות החילוץ והסיוע, כולל המוני צעירים, שעד לא מכבר גילו אדישות לענייני ציבור. הפגיעה במשק תהיה, כנראה, קטנה יותר ממה שחששו. קרן המטבע הבינלאומית חוזה כי המשק היפאני יתכווץ השנה ב-0.7%, אך בשנה הבאה יצמח ב-2.9%. השיקום יצריך השקעות ענק, אך הוא עשוי להפיח רוח חדשה בכלכלה. ב-20 השנים האחרונות שררה ביפאן אווירת נכאים, ומדד שביעות הרצון שם עמד לאחרונה על 40%. להפתעת רבים, במשאל שנערך לפני כחודש, השיבו 58% כי האסון יחזק את יפאן, לעומת 32% שהשיבו כי הוא יחליש אותה. אם זוהי התחושה ביפאן כיום, סיכוייה לצאת מן המשבר טובים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ