דו"ח האו"ם: 5% מאוכלוסיית העולם התנסתה בשנה שעברה בסמים

מממצאי דו"ח של "סוכנות הסמים והפשע" של האו"ם עולה כי חלה עלייה בשימוש בסמים סינתטיים. הקנאביס הוא הסם המבוקש בעולם

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

210 מיליון בני אדם, כחמישה אחוזים מאוכלוסיית העולם, בגילאי 15-64 התנסו בשימוש בסמים בלתי חוקיים לפחות פעם אחת במהלך שנת 2010 - כך נטען בדו"ח של "סוכנות הסמים והפשע" של האו"ם (unodc) שפורסם אתמול (חמישי) בניו יורק.

הדו"ח מצביע על התפתחות מעניינת בתחום השימוש בסמים שצבר תאוצה בשנה שעברה ושלפיו, חלה ירידה משמעותית בייצור אופיום וקוקאין וחלה עלייה מתמשכת בשימוש בסמים סינטתיים חדשים.

"הגידול שהיינו עדים לו בעבר בשוק הסמים המסורתיים", אמר יורי פדוטוב, מנכ"ל הסוכנות, "מתקזז בדרישה לסמים סינתטיים חדשים". בכיר האו"ם הזהיר עם זאת, כי "האיום הגלובלי בשימוש בסמים לא נעלם".

לפי הממצאים, השיעור הכללי של משתמשים בסמים בעולם נשאר יציב. עוד עולה כי הקנאביס הוא היום הסם הבלתי חוקי המיוצר והמבוקש ביותר בעולם. 203 מיליון בני אדם השתמשו בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה שעברה.

עוד קובע הדו"ח כי שוק הסמים בארה"ב הצטמצם בשנים האחרונות, אך ארה"ב עדיין ממשיכה להחזיק בתואר המפוקפק של צרכנית הקוקאין הגדולה בעולם. 36% מכלל הצריכה העולמית של קוקאין הם בארה"ב. צריכת קוקאין באירופה בעשור האחרון הוכפלה.

מזכ"ל האו"ם שהתייחס אתמול לדו"ח התריע על הקשר בין שוק הסמים לטרור. לדבריו, הדרישה לאופיום שמיוצר באפגניסטאן שמסתכמת ב-61 מיליארד דולר "מממנת טרור עולמי, התקוממויות ומערערת את היציבות בעולם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ