דיווח: נשיא ונצואלה חולה בסרטן הערמונית

שבועיים לאחר שאושפז בנסיבות מסתוריות בבית חולים בקובה, טוען עיתון אמריקאי כי מצבו של הוגו צ'אבס חמור ביותר

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

האם נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס חולה בסרטן בבלוטת הערמונית ומצבו קשה? ידיעות על כך פורסמו בסוף השבוע בעיתוני אמריקה הלטינית. כבר יותר משבועיים יש מבוכה וחרושת שמועות בוונצואלה, בעקבות אשפוזו של הנשיא בבית חולים בקובה - מבלי שניתנו הסברים לכך, מעבר להודעה אחת בדבר "כיב באזור אגן הירכיים".

על חוסר הוודאות נוספה הידיעה כי מטוס של חיל האוויר של ונצואלה הביא ביום שישי בחשאי את אשת הנשיא מריסבל, ואת בתו רוזינס, לשבת לצד מיטתו בבית החולים. יומיים קודם לכן, נודע כי אחיו של הנשיא, אדן צ'אבס, מושל אחד המחוזות במדינה, שהה לצד מיטתו. יציאתו לקובה נשמרה בחשאי, אולם חזרתו פורסמה והוא סיפר לעיתונאים: "אחי ישוב בעוד 10 עד 12 יום".

הידיעה על אודות הסרטן בבלוטת הערמונית, ועל כך כי מצבו של צ'אבס "קשה מבחינה רפואית ומדאיג מאוד", פורסמה לראשונה אתמול בעיתון האמריקאי הנפוץ בספרדית, "אל נואבו הרלד", וצוטטה בכלי תקשורת רבים. לדברי העיתון היא מבוססת על מקורות מודיעין בקובה. עוד עולה מהידיעה כי המחלה התגלתה באופן דרמטי, בעת שנשיא ונצואלה ישב לפגישת עבודתה עם עמיתו ראול קסטרו, "ולפתע חש כאבים עזים בבטנו, נלקח לבדיקות בבית החולים, והרופאים החליטו על ניתוח מיידי".

בקאראקס, הרגילה לראות את צ'אבס מופיע כמעט בכל יום בטלוויזיה, או משמיע את קולו ברדיו, השתיקה של הנשיא מעוררת אי שקט. גם הוואקום הפוליטי מנהיגותי הקיים סביבו, תורם לגל שמועות וחשש מן הבאות. פרשנים במדינה מצביעים על סימנים ראשונים של מאבק ירושה בין אישים המייצגים סיעות שונות במפלגת השלטון הסוציאליסטית של הנשיא. בניסיון יחיד להראות כי הוא קיים, שיגר צ'אבס ביום שישי הודעת טוויטר: "חיבוק גדול לחיילים שלי ולבני עמי האהובים. מכאן (קובה) אני אתכם, עובד קשה בכל יום".

סגן הנשיא אליאס חאואה, דחה בסוף השבוע פנייה נוספת של אנשי האופוזיציה למלא אחר הוראות החוקה ולהכריז על עצמו נשיא בפועל. בנאום בבית הנבחרים הוא רמז כי תהיה זו בגידה: "אני איש של כבוד, לוונצואלה יש נשיא לגיטימי - הוגו צ'אבס, ואני לא שוכח מהי נאמנות וחברות". מי שהיה בעבר מאנשי צ'אבס, וכיום הוא ממתנגדיו, הפוליטיקאי אדוארדו סמטיי, הגיב על כך באמרו: "סגן הנשיא חושש כי המעשה ייראה כשאפתנות יתר - וכי צ'אבס יפרע את החשבון כאשר יחזור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ