חוצים את הקווים: אנשי טליבאן עוברים צד

כ-1,700 פעילי טליבאן באפגניסטאן הסכימו לעבור לצדה של הממשלה, אך מדובר במיעוט קטן מבין חברי הארגון

ניו יורק טיימס
אליסה רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אליסה רובין

טור ג'אן, שבעברו חיסל אמריקאים וקנדים, אינו רוצה הרבה מממשלת אפגניסטאן. בסך הכל בית, עבודה ו... שמונה מאבטחים.

הוא זקוק לשומרי ראש, כיוון שכאחד מבכירי הטליבאן שעברו לצד שמנגד, הוא מהווה כיום מטרה. הצעיר בן ה-28 נחשב לסיפור הצלחה של תוכנית השלום הממשלתית שתכליתה היא העברת לוחמי טליבאן לצד הממשל במטרה להחליש את ארגון המרי.

"החלטתי לעבור לצד השני כי נמאס לי להילחם. אני לא יכול יותר ללחוץ על ההדק. עייפתי מכל זה", אמר טור ג'אן.

הצעד שעשה טור ג'אן מעורר תקווה שתוכנית הממשלה להחזיר את אנשי טליבאן לחברה האפגנית תצלח, אולם מדובר במקרה יוצא דופן. מ-1,700 הלוחמים שהצטרפו לתוכנית בת עשרת החודשים, מעטים בלבד היו מפקדים מדרגות הביניים, ושני שלישים הם מהצפון, שם היקף המרד מצומצם בהשוואה לדרום. את הדברים אמר הגנרל פיל ג'ונס, מפקד יחידת נאט"ו שמיישמת את התוכנית.

ככלל, "חוצי הקווים" הם פלח מזערי בכלל אנשי טליבאן, המונים בין 20 ל-40 אלף. בנוסף, סביר שרבים מהעורקים לא היו כלל אנשי טליבאן.

לוחמי טליבאן. תצלום: אי-פי

ראשי טליבאן, שרובם חיים בפקיסטאן, טרם אימצו את רעיון הפיוס. שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס אמר לפני כעשרה ימים בפומבי כי ארה"ב מקיימת שיחות פיוס מקדימות עם אנשי טליבאן, אולם הוא הביע ספקות באשר לתוצאותיהן. דיפלומטים אמרו כי רבים מלוחמי טליבאן יעברו לצד השני רק לאחר שתהיה התקדמות משמעותית בשיחות.

לדברי הגנרל ג'ונס, התוכנית התקדמה לאט יותר בדרום ובמזרח כיוון שלוחמים רבים חוששים שאם יניחו את נשקם, טליבאן ינקום בהם ובמשפחותיהם. דיפלומט מערבי שמקורב לשיחות אמר כי "נראה צמיחה של מספר העורקים רק כשתהיה התקדמות במסלול הפוליטי". הוא הוסיף כי לשם כך, "חשוב לדעת כיצד תגיב פקיסטאן".

התוכנית נתקלה גם בבעיות לוגיסטיות. בכל מחוז חייבת להיות ועדת שלום ופיוס שתפעל כמתווכת בין מפקדי טליבאן פעילים לבין הממשלה.

במחוז קונדוז, רבים מ-400 אנשי טליבאן שערקו בחודשים האחרונים חזרו לכפרי מגוריהם והקימו קבוצות חמושות המוכרות בשם ארבאקאי, זאת לדברי ראש ועדת השלום והפיוס המקומית. "אחדים קיבלו נשק כדי לאבטח את הכפרים, לאחר שזקני הכפר ערבו לנאמנותם לממשלה", אמר ראש הוועדה. אולם, יש שמועות על לוחמים שדורשים תשלומי מס וחסות מהתושבים, פעולות המעלות חשדות בדבר היותם עבריינים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ