75 שנה אחרי: ספרד עדיין מתווכחת על פרנקו

בשבוע הבא יצויינו 75 שנה למלחמת האזרחים שגבתה את חייהם של 450 אלף בני אדם. המלחמה והנצחתה עדיין מטלטלת את המדינה

ניו יורק טיימס
רפאל מינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רפאל מינדר

מדריד. בחודש הבא יחולו 75 שנים לתחילת מלחמת האזרחים בספרד, המלחמה העקובה מדם שנמשכה שלוש שנים וגבתה את חייהם של 450 אלף בני אדם. הממשלה הספרדית עדיין לא הודיעה על אזכרה רשמית למלחמה, שהחלה ב-17 ביולי 1936 בהתקוממות צבאית, ואף על פי כן, המלחמה והאיש שניצח בה - פרנסיסקו פרנקו - עדיין מעוררים פולמוס חריף בספרד.

אחת המחלוקות הבלתי צפויות שהופיעו באחרונה התעוררה במאי, עם צאתו לאור של מילון ביוגרפי לאומי ששיבח את מנהיגותו של פרנקו בתקופת המלחמה, ותיאר את משטרו כ"אותוריטרי" (סמכותי) ולא כ"טוטליטרי" (רודני).

הפולמוס על מורשת פרנקו התעורר גם בעקבות החלטתה של הממשלה הסוציאליסטית, להקים ועדה שתבדוק את עתיד "עמק הנופלים", הבזיליקה התת-קרקעית האדירה שהוקמה לזכר אלה שמתו למען ניצחון הפאשיסטים. הוועדה אמורה גם להמליץ אם להשאיר את שרידיו של פרנקו בבזיליקה או להעבירם לבית קברות פחות שנוי במחלוקת, בקרבת מקום למעונו הקודם "אל פארדו" באחד מפרברי מדריד.

"לדעתי, הספרדים חשים כיום פחות נוח עם מורשת מלחמת האזרחים מאשר לפני 20 או 30 שנה", אמר חוסה אלווארס חונקו, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת קומפלוטנסה במדריד. "מאז 2000 קם דור חדש בשמאל שנותן דחף הרבה יותר גדול לכל הוויכוח הזה, כי בני הדור הזה לא ממש הכירו את פרנקו והם רוצים להבין מה קרה לסביהם".

מאז מות פרנקו ב 1975, כל ממשלות ספרד, זו אחר זו, העדיפו מתוך הסכמה שבשתיקה לא לנצל את הפרק האפל הזה בהיסטוריה של המדינה למטרות פוליטיות.

היסטוריונים אחדים טוענים כי אמנם הסכמה זו הקלה את השיבה לדמוקרטיה בספרד, אך גם אילצה אותה להימנע מנקיטת צעדים שהיו יכולים לסייע בריפוי פצעים ישנים.

למשל, נייג'ל טאונסון, היסטוריון בריטי המתגורר במדריד, הציע להקים במקום הבזיליקה אנדרטה חדשה לזכר כל 450 אלף בני האדם שנהרגו במלחמה. לדבריו, העובדה שאיש לא חשב אפילו על תוכנית כזו מוכירה כי "עדיין שוררת אי-נוחות רבה על מה שהתרחש אז".

בינתיים ממשיכה המלחמה לשמש השראה לפרסומים רבים ושונים עם חשיפות חדשות שמגיעות לכותרות הראשיות בעיתונים הגדולים. ביום ראשון פרסם "אל מונדו", עיתון של המרכז-ימין, כתבה בעמוד הראשון שלו על חקירה שחשפה את זהותם של האנשים שהיו בכיתת היורים שהרגה את פדריקו גרסיה לורקה, אחד הקורבנות המפורסמים ביותר של המלחמה.

הכנת המילון הביוגרפי הלאומי, שארכה 12 שנים, עלתה 6.4 מיליון אירו מכספי הציבור והוא היה אמור להציג לראווה את הישגי האקדמיה המלכותית להיסטוריה ולספק מקורות סימוכין לספריות בכל רחבי המדינה.

ואולם, למרות שגם אזכורים אחרים במילון עוררו תהיות רבות, הפרק שהוקדש לפרנקו עורר ביקורת חריפה כל כך, שהאקדמיה נאלצה להודיע שבועות אחדים אחרי צאת המילון כי הפרק על פרנקו, שנכתב על ידי לואיס סוארס - אחד מסנגוריו הנלהבים ביותר של פרנקו יוחלף בפרק אחר.

אף על פי כן, היסטוריונים רבים ממשיכים לדרוש עריכת שינויים יסודיים באקדמיה, כולל סילוק הנהלתה, המורכבת מקשישים שמרנים, והכנסת שיטת ביקורת נאותה. גונסאלו אינס, מנהל האקדמיה, שהתבקש להגיב על הדברים שכתב סוארס, אמר כי לא היה לו זמן לקרוא אותם.

"תגובה כזו מוכיחה היעדר הבנה מדהים של העקרונות הבסיסיים של הכתיבה המדעית, כולל ביקורת, חופש אקדמי ואחריות הכותב", אמר סבסטיאן פאבר, פרופסור ללימודים היספאניים בקולג' אוברלין באוהיו. "קשה להאמין שאנס לא קרא כלל את הפרק על פרנקו, כפי שהוא טוען".

ב"עמק הנופלים" קבורים כ 34 אלף הרוגים, והוא כנראה הקבר ההמוני הגדול ביותר באירופה. רוב ההרוגים לחמו בעד פרנקו, אך סביר להניח כי טמונים בו גם שרידיהם של מאות רפובליקנים, שהובאו לכאורה מקברי אחים בכל המדינה כדי להגדיל את מספר הקבורים באנדרטה הפאשיסטית. 11 משפחות של הרוגים רפובליקנים כבר דורשות כי גופות יקיריהן יוחזרו אליהן כדי שיוכלו לקבור אותם בדרך הרצויה לבני המשפחות.

ראמון חאורגי, השר האחראי לנושא "עמק הנופלים", הסביר ב-30 במאי כי הוועדה תצטרך לקבוע כיצד להפוך "אנדרטה לקתולי?ת לאומית" ל"אתר הנצחה ופיוס שבו כולנו נוכל להרגיש נוח כספרדים".

הממשלה, בראשות חוסה לואיס ספאטרו, כבר הודיעה שתיישם את המלצות הוועדה, שהדו"ח שלה צפוי להתפרסם לפני סוף השנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ