עיתונאי בכיר זוכה פרס פוליצר בארה"ב הודה: אני מהגר לא חוקי

על רקע הוויכוח בארה"ב על הגירה בלתי חוקית

גרדיאן
פול הריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
פול הריס

ניו יורק. על רקע הדיון בסוגיית ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב, הודה אחד העיתונאים הבכירים ביותר במדינה כי הוא מהגר בלתי חוקי. במאמר בגוף ראשון שהתפרסם בניו יורק טיימס, חשף חוסה אנטוניו ורגאס, זוכה בפרס פוליצר, שכתב בוושינגטון פוסט, בניו יורקר ובהפינגטון פוסט, כי הוא אינו תושב חוקי בארה"ב, וכי בא למדינה בעזרת מסמכים מזויפים כאשר היה ילד.

"אנחנו לא תמיד מי שאתם חושבים אותנו. נמנים עמנו קוטפי התותים שלכם ומי ששומרים על ילדיכם. אחרים מבינינו לומדים בבתי ספר תיכוניים ובאוניברסיטאות. וכפי שמתברר עכשיו, יש בקרבנו גם מי שכותב את הכתבות שאתם קוראים. גדלתי כאן. זה הבית שלי. ואף על פי שאני רואה בעצמי אמריקאי ורואה בארה"ב את ארצי, ארצי אינה רואה בי אחד משלה", כתב ורגאס במאמר "חיי כמהגר ללא מסמכים". הוא מסביר את החלטתו לחשוף את עצמו במונחים פשוטים: "נמאס לי לברוח. אני תשוש. איני רוצה עוד את החיים האלה. התנצלתי בפני כל אלה שהוניתי אותם. אני לא יודע מה יהיו ההשלכות של סיפורי".

ורגאס, יליד הפיליפינים, מתאר כיצד אדם, שהוא חשב שהיה דודו, הביא אותו לארה"ב ב-1993, שעה שהיה בן 12, לגור עם סבו וסבתו בקליפורניה. הוא למד בתיכון בארה"ב ולמד אנגלית.

ואולם, רק בגיל 16 התברר לו שתעודותיו מזויפות. לדבריו, "יום אחד כשהייתי בן 16 נסעתי באופניי למשרד הרישוי הקרוב כדי להוציא רשיון נהיגה. לכמה מחבריי כבר היה רישיון וחשבתי שהגיע הזמן שגם לי יהיה. הושטתי את הגרין קארד שלי לפקידה כהוכחה לתושבות, היא הפכה בו ובחנה אותו. 'זה זיוף', לחשה, 'אל תחזור הנה'. מבולבל ומפוחד דיוושתי הביתה והתעמתי עם סבי".

רק אז גילו לו סבו וסבתו כי האיש שהביא אותו לארה"ב הוא מבריח, שקיבל 4,500 דולר כדי להעבירו דרך ביקורת ההגירה באמצעות דרכון מזויף. ורגאס, הומוסקסואל, הודה כי חרף הצלחתו הרבה במישור המקצועי, כל העת העיבה על חייו החשאיות שנדרש לה בגלל מעמדו הבלתי חוקי. "למרות הקושי הרב, חששתי הרבה פחות מהיציאה מהארון מאשר לחשוף את מעמדי החוקי. שמרתי את הסוד האחר שלי מוסתר היטב", כתב.

הסנאטור ג'ון מקיין, שהתמודד לנשיאות נגד ברק אובמה כמועמד הרפובליקאים, עורר ויכוח גדול בתחילת השבוע, שעה שרמז כי השריפות ההרסניות, שפקדו לאחרונה את אריזונה, הן מעשי ידי מהגרים לא חוקיים. ההערות הללו עוררו תגובות קשות של העלבון מקבוצות הפועלות למען זכויות למהגרים ומפעילים ממוצא היספאני.

תגובות הקוראים למאמר היו רבות ומגוונות. "אני מקווה שתקבל אזרחות, אתה ראוי לה. בהצלחה. אין לך במה להתבייש", כתב קורא מניו יורק. לעומת זאת, גילו אחרים הרבה פחות סלחנות כלפיו וקראו לשלוח את ורגאס חזרה לארץ הולדתו. "חשוב מאוד שמי שנכנסים הנה יעשו זאת בדרך חוקית, זה הדבר ההוגן לעשות כלפי כל אחד. ורגאס צריך לחזור למולדתו ולבקש אזרחות כמו כל אחד אחר", כותב קורא מוושינגטון.

עתידו של העיתונאי בארה"ב אינו ברור. הוא פתח אתר הקרוי "הגדר מיהו אמריקאי", שמבקש לשנות את השיח בסוגיית הרפורמה בהגירה ולפעול למען קבלתו של "חוק החלום", שמטרתו להבטיח תושבות קבועה למהגרים לא חוקיים, שסיימו את לימודיהם בבתי ספר תיכון בארה"ב. בארה"ב יש יותר מ-11 מיליון מהגרים בלתי חוקיים. לאחרונה פורסם מחקר של מכון ברוקינגס, לפיו כשליש מהמהגרים הם בעלי תואר אקדמי המשלימים הכנסה בעבודה שאינה מתאימה לכישוריהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ