שגריר ישראל בוותיקאן שיבח את פיוס ה-12, וחזר בו

השגריר, מרדכי לוי, חזר בו מהתשבחות שהעניק לפיוס ה-12, האפיפיור בתקופת השואה, על פעולותיו להצלת יהודים

הארץ
דנה הרמן
כתבת באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת באירופה

תפנית מביכה אירעה היום (ראשון) כאשר שגריר ישראל בוותיקאן, מרדכי לוי, הודה שאולי טעה כששיבח את פיוס ה 12, שכיהן כאפיפיור בתקופת מלחמת העולם השנייה. פיוס הואשם לא אחת בכך שלא מחא נגד השמדת היהודים.

לוי הבהיר כי בהתחשב ברגישות הסוגיה והמחקר המתמשך על תקופת פיוס ה-12, הדעה האישית שהביע על תפקידו, על הוותיקאן ועל הכנסייה הקתולית בתקופת מלחמת העולם השנייה, הייתה "בוסרית".

לוי עלה לפני שבוע לכותרות, ובמיוחד בעמוד הפותח של עיתון הוותיקאן, כששיבח את פיוס ואת הכנסייה הקתולית על שהעניקה מקלט ליהודי רומא בתקופת הכיבוש הנאצי בעיר. השגריר אמר את הדברים בטקס הענקת מדליית "צדיק האומה" לכומר האיטלקי ג'טאנו פיצ'יני, שהחביא יהודים בתקופת השואה. לוי אמר לקהל כי פצ'יני לא היה לבד כשהציל יהודים ברומא.

פיוס ה-12. תצלום: אי-פי

"תהיה זאת טעות להכריז שהכנסייה הקתולית, הוותיקאן או האפיפיור עצמו התנגדו לפעולות הצלה של יהודים", אמר לוי. "ההפך הוא הנכון: הם סייעו מתי שיכלו".

יום לאחר מכן עמד לוי מאחורי ההתבטאות: "הייתי מודע לכך שדברי ירימו כמה גבות בקהילה היהודית של רומא, אך התייחסתי להצלת יהודים,¬ מעשה שעשה פיוס, ולא על הצהרותיו נגד רדיפת היהודים, מה שלא עשה כפי שהקהילה ציפתה ממנו".

פיוס כיהן כאפיפיור בשנים 1939 1958. לפני כן היה מספר שניים בוותיקאן ושליח הוותיקאן בגרמניה. לאור המעורבות העמוקה של הדיפלומטיה בוותיקאן עם הנאצים, מעשיו או התעלמותו של פיוס בתקופה זאת הפכו למחלוקת המרכזית ביחסי היהודים והוותיקאן.

הוותיקאן מתעקש על כך שפיוס השתמש בדיפלומטיה שקטה, וכי אם היה מתבטא בקול רם ומותח ביקורת גלויה נגד הנאצים, הוא היה מביא למותם של יהודים נוספים.

לעומת זאת, מבקריו טוענים כי הוא צריך היה לומר ולעשות יותר, ומתנגדים לנסיונו של האפיפיור הנוכחי, בנדיקטוס ה 16, להפוך את פיוס ה-12 למבורך - צעד ראשון בדרך להפיכתו לקדוש. מנהיגים יהודים ביקשו מזה זמן לעכב את הצעד הזה עד לפתיחת כל תיקי הארכיון בוותיקאן שיוכלו לשפוך אור על התקופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ