אסף פרידמן

חברת הטבק פיליפ מוריס פתחה בהליכים משפטיים נגד ממשלת אוסטרליה בניסיון למנוע חוק חדש שעתיד להפשיט את חפיסות הסיגריות מסמלי המותג של חברות הטבק והחלפתו בתמונות זוועה צבעוניות שמציגות את נזקי העישון.

בפיליפ מוריס טוענים כי איסור הצגת לוגו על גבי חפיסות הסיגריות יפגע בצורה לא חוקית במותג שלהם. במידה והצעד המשפטי לא ימנע את החוק, הם מתעתדים לתבוע פיצוי מממשלת אוסטרליה: "אנחנו מצפים כי הפיצוי יעמוד על מיליארדי דולרים" אמרה דוברת החברה.

קופסת סיגריות אוסטרלית על פי החוק החדש. תצלום: אי-פי

ממשלת אוסטרליה מאמינה כי החוק החדש יהפוך את החפיסות לפחות אטרקטיביות למעשנים ואת אוסטרליה למדינה הקשוחה ביותר בכל הנוגע למלחמה בפרסום טבק ומוצריו. גם בבריטניה מתגבש חוק דומה שיביא למכירת סיגריות ללא מיתוג, וזאת במטרה להפחית את האטרקטיביות של המוצר בעיני הציבור, ובייחוד בפני בני הנוער.

החקיקה האוסטרלית היא צעד נוסף במלחמה העולמית בעישון. מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הציג בשבוע שעבר אזהרות גרפיות חדשות אשר יופיעו על גבי חפיסות סיגריות בארה"ב וכן בפרסומות לטבק ומוצריו. ההזהרות הגרפיות אמורות להופיע על החפיסות לא יאוחר מספטמבר 2012. בנוסף לתמונות המחרידות, על גבי החפיסה יופיע מספר טלפון של קו גמילה מעישון.

קופסת סיגריות אוסטרלית על פי החוק החדש. תצלום: רויטרס

המאבק העולמי לא פסח על ישראל. בחודש מאי האחרון העבירה הממשלה סדרת תקנות נוספות, ביניהן איסור עישון ברציפי רכבת ובתחנות אוטובוס מקורות, הגבלת אזורי העישון במסעדות ומתחמי אוכל ועוד.

גם בכל הקשור לפרסום טבק ומוצריו בישראל ישנן הגבלות קשות. הטבק הוא אחד המוצרים הבודדים שפרסומו מוגבל בחקיקה מחמירה. בכל הקשור לחפיסות הסיגריות, החל משנת 2004 מופיעות עליהן הזהרות אודות הנזקים הכרוכים בעישון, על פי האגודה למלחמה בסרטן, אזהרות אלו שיפרו את המודעות לנזקי העישון ולסכנות הנובעות ממנו.

בישראל עדיין לא מופיעות תמונות זוועה על גבי קופסאות הסיגריות, אולם בישיבת ממשלה שיוחדה לנושא אושר קידום לתיקון החוק למניעת עישון ובו גם הכוונה להוסיף את האזהרות הגרפיות למוצרי הטבק חרף העובדה כי הכנסות המדינה ממסי קנייה של סיגריות עמדו, נכון לשנת 2009, על 4.1 מיליארד שקל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ