לאחר שלוש שנות מאסר, שחררה סין את אחד ממובילי המאבק למען זכויות אדם

הו ג'יאה, חתן פרס סחרוב לזכויות אדם, נודע בזכות מלחמתו נגד פגיעת השלטונות בשכבות החלשות ופעילותו לעזרת חולי איידס

ניו יורק טיימס
מייקל, יינס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
מייקל, יינס

בייג'ין. הו ג'יאה, מהפעילים החברתיים ומתנגדי המשטר הבולטים בסין, שוחרר אתמול מהכלא לאחר שריצה 42 חודשי מאסר בעוון חתרנות נגד המשטר, כך מסרה אשתו זנג ג'יניאן. הו שוחרר ימים אחדים לאחר שחרורו של מתנגד משטר ידוע אחר, האמן איי וייויי. איי, שמתח ביקורת חריפה על המשטר בסין, נעצר ב-3 באפריל ולא היה ידוע דבר על מקום הימצאו. גורמים רשמיים אמרו כי הוא יואשם בהעלמת מס.

הו, בן 37, נעצר בדצמבר 2007, מעט לאחר שהעיד בפני ועדת הפרלמנט האירופי בעניין זכויות האדם בסין, ונשלח למאסר בתחילת 2008. הרשויות דחו את בקשות אשתו לשחרורו בגין מצבו הבריאותי, ורדפו גם אותה לכאורה בשל פעילותה החברתית. לדבריה, נעשו נסיונות לסלק אותה ואת בתה בת השלוש מדירת מגוריהן בשנז'ן.

קולות ההתנגדות

אתמול אמרה זנג כי לא ידוע לה מתי יוכל הו לשאת דברים בפומבי. "ברגע זה אני רוצה רק שלווה", אמרה. היא הוסיפה: "אני חוששת שבשלב זה ראיונות יגרמו לבעיות".

מעצרו של הו ב-2007 התגלה בדיעבד כצעד הראשון בהחרפת פעילות המפלגה הקומוניסטית והממסד הביטחוני בסין נגד מחאות פוליטיות וחברתיות במדינה. הרשויות החלו בגל מעצרים של פעילי זכויות אדם לפני המשחקים האולימפיים באוגוסט 2008. הדיכוי הוחרף בדצמבר של אותה השנה, לאחר שמתנגדי משטר ואנשי רוח פרסמו הצהרה שנודעה בשם "צ'רטר 08" ואשר קראה לרפורמות דמוקרטיות. אחד מראשי מחברי המסמך, הסופר ליו שיאבו, שנעצר לאחר הפרסום, הוכתר באוקטובר שעבר לחתן פרס נובל לשלום. הרדיפות הוגברו בשנה האחרונה בעיקר נוכח המהפכות הדמוקרטיות במזרח התיכון וצפון אפריקה, שהציתו בבלוגוספרה הסינית את הרעיון של "מהפכת היסמין" גם בסין.

כשנעצר ב-2007 נחשב הו למועמד אפשרי לפרס נובל ולפעיל הפוליטי המוביל בסין. מתחילת דרכו הוא נודע בתור לוחם נחוש להגנת הסביבה, פעיל למען חולי איידס ומבקר חריף של פגיעת השלטונות בשכבות החלשות. את מסריו הפיץ בבלוגים, שיטת מחאה שלשלטונות הסיניים קשה לשלוט בה.

בית המשפט בסין קבע בגזר הדין שניתן באפריל 2008 כי "הו הפיץ שמועות מרושעות והכפשות שחתרו תחת אושיות השלטון והמערכת הסוציאליסטית". ההאשמות היו מבוססות בחלקן על מאמר שפרסם בבלוג שלו, שבו הוא תיאר את העינויים שסבלו מידי השלטונות שני תושבי בייג'ין, לאחר שמחו על הפקעה לא חוקית של ביתם. במאמר זה הוא ביקר בחריפות את יחס המפלגה הקומוניסטית לזכויות אדם.

הפרלמנט האירופי העניק להו באוקטובר 2008 את פרס סחרוב לחופש המחשבה, אות הכבוד הרם ביותר שמעניקה אירופה לפעילי זכויות האדם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ