לראשונה מאז תחילת המחאה: דיאלוג בדמשק בין מתנגדי השלטון לתומכיו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ניסיון ראשון להכשיר דיאלוג בין האופוזיציה לבין המשטר הסורי התקיים אתמול באחד מבתי המלון של דמשק, שם התכנסה קבוצה של אינטלקטואלים סורים בעלי שם, שנודעו בהתנגדותם העקבית למשטר, יחד עם קבוצת אנשי רוח שתומכים במשטר. מטרת המפגש, שבו השתתפו כמעט 200 בני אדם, היתה לנסח מצע משותף, אשר יוגש למשטר, ושעל בסיסו יתנהלו הדיונים עם ראשי המשטר על רפורמה של ממש.

הקבוצה, שעם מארגניה נמנים הוגים חשובים כמו ההיסטוריון עארף דלילה, שנאסר לתקופה של שמונה שנים, מישל כילו, אכרם אל-בוני, חביב עיסא ורבים אחרים, שחלקם בילו בכלא הסורי או נעצרו לסירוגין, ורובם חתמו בעבר על עצומות שקראו לשינוי מבנה משטר ולאימוץ הדמוקרטיה, נהנים מיוקרה ציבורית וממעמד של אינטלקטואלים עצמאיים שאינם משרתים את המשטר. בעקבות הכינוס הכריז הנשיא אסד כי בכוונתו לפתוח בדיאלוג מקיף ב-10 ביולי במטרה ליזום רפורמה ולהרגיע את המצב במדינה.

אולם נראה כי המאמץ לנהל דיאלוג משותף מתקשה לבנות קונסנזוס אפילו סביב עצמו. הכינוס זכה כבר לביקורת נוקבת מצד ארגוני אופוזיציה שונים אשר החליטו שלא לשלוח נציגים לכינוס. ארגונים אלה דורשים לסלק את המשטר ואת הנשיא בשאר אל-אסד, ללא כל תנאי, לקיים בחירות כלליות ולשנות את מבנה המשטר. לטענת דובריהם, הכינוס אתמול עלול להעניק לאסד לגיטימציה ציבורית שבאמצעותה הוא ימשיך לנהל את הדיכוי הברוטלי, מבלי לקיים כל התחייבות לשינוי. לדעת מבקרים אחרים, קבוצת האינטלקטואלים האופוזיציוניים תתקשה גם להשיג תמיכה ציבורית רחבה, שכן הם מייצגים בעיקר את האליטה הדמשקאית שאיננה מוכרת באזורי הכפר ואינה יכולה להרגיע את משפחותיהם של כ-1,650 ההרוגים ואלפי הפצועים בהפגנות.

הפילוג בין ענפי האופוזיציה השונים, זאת מבית וזאת שבגולה, ובתוכן, בין מי שמסכימים לנהל דיאלוג עם המשטר לבין מי שמתנגד לכך, מקשה על בניית הנהגה מאוחדת אשר תוכל להציג עצמה כמנהיגות חלופית. וכך, בעוד שקבוצת האינטלקטואלים בדמשק מנסה לנסח עקרונות מוסכמים לדיאלוג, כדי להביא להפסקת שפיכות הדמים, ביקרה קבוצה אחרת במוסקבה כדי לשכנע את השלטונות הרוסיים לתמוך באופוזיציה. אבל מסתבר כי רוסיה אינה ממהרת לנטוש את אסד, ועל נציגים רשמיים נאסר לפגוש את הקבוצה.

בינתיים המשיך אתמול הצבא הסורי בפעולות דיכוי בערים שונות בסוריה, אחרי ששלשום בלילה התקיימו בהן הפגנות רבות משתתפים. נראה כי המשטר הסורי נערך עכשיו לתקופה ארוכה של אי שקט ושל פעילות צבאית מסיבית נגד מפגינים. דחיית "הדיאלוג הלאומי" עד ה-10 ביולי מצביעה על כך שהמשטר סבור שהזמן פועל לטובתו, וכי נאמנות הצבא איננה מוטלת עדיין בספק. אמנם מדיווחי האופוזיציה עולה כי כ-300 קצינים בדרגות שונות ערקו מן השירות, אבל גם אם נתון זה מדויק הוא רחוק מאוד מלהצביע על התפרקות הצבא.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ