בלב תעמולת הבחירות במצרים: האשמות הדדיות על אחריות לעסקת הגז הישראלית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

רוחות המלחמה הפוליטית מתלהטות במצרים ככל שמתקרב מועד הבחירות לפרלמנט בספטמבר ולנשיאות בדצמבר. המועמדים הצפויים להתמודדות על כס הנשיאות אינם מסתפקים רק בסיורים במחוזותיה של מצרים או בהצהרות נבובות על הצורך בדמוקרטיה ופיוס לאומי, הם החלו להשחיז סכינים האחד נגד השני, כשישראל משמשת בתפקיד הלהב המשונן. ביום ראשון פרסם העיתון "אל-יום אל-סאבע", שבבעלות חלקית של בנו של ספואת אל-שריף, שר ההסברה לשעבר ויו"ר מועצת השורא, מסמכים שלפיהם עולה שעמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית ושר החוץ של מצרים לשעבר, הוא שאישר את עסקת מכירת הגז לישראל, עוד בשנת 1993.

מכירת הגז לישראל, ובמיוחד המחיר הנמוך שבו קיבלה ישראל את הגז, הפכה לאחד הנושאים המרכזיים שבהם הואשם משטרו של מובארק. עסקה זאת מתוארת כבגידה באינטרסים של העם המצרי וכמנוף לעשיית רווחים לא חוקיים של המשטר ושל חוסיין סאלם, מי שעמד בראש חברת EMG, בעלת הזיכיון למכירת הגז, ואשר נמלט לספרד.

לפיכך, כל מי שקשור במכירת הגז לישראל נחשד ממילא כנגוע בשחיתות או בבגידה, ובוודאי איננו ראוי להיות נשיאה של מצרים. מכאן גם בהילותו של מוסא, שרואה עצמו מועמד ודאי לנשיאות, להכחיש כל קשר לעסקה. אבל מוסא לא הסתפק כנראה בהסבר כי המסמך שפורסם בעיתון המצרי הוא חלקי ובמהותו נוגע לצורך לספק גז לעזה, ומכאן גם הקשר הישראלי. החשד עכשיו הוא שמוסא, בתגובה לפרסום, הדליף לעיתון "אל-מסרי אל-יום", שבבעלות המיליארדר נגיב סאוויריס, 30 מסמכים סודיים ביותר שמתארים התכתבות שהתנהלה ב-2000-2001 בין שר המודיעין לשעבר עומר סולימאן לבין שר הנפט המצרי לשעבר סאמח פהמי, על הצורך לחתום על עסקת הגז עם ישראל בהקדם, וכי "ראוי לעשות זאת בשקט". נראה כי כבר בעת חתימת ההסכם היה ברור למשטר שמדובר בנושא רגיש במיוחד שאין לפרסמו בציבור מחשש לתגובות סוערות.

פרסום המסמכים הללו נועד כנראה להכפיש את שמו של עומר סולימאן, אשר לאחרונה עלה שמו כמועמד לנשיאות במצרים, לצד 17 מועמדים נוספים. על פי סקר דעת קהל שהתקיים בדף הפייסבוק הרשמי של המועצה הצבאית העליונה בשבוע שעבר, הסתבר כי במקום הראשון עומד מוחמד אל-בראדעי עם כ-40%, ואילו מוסא מקבל רק כ-6% - אחוז אחד פחות מסולימאן. סולימאן, אגב, לעומת מוסא, לא הודיע רשמית כי בכוונתו להתמודד לנשיאות. אולם יש כבר קבוצה גדולה של תומכים צעירים אשר רואים בו מנהיג ראוי. יתר המועמדים, בהם נציג האחים המוסלמים, עבד אל-מונעם עבד אל-פתוח, זכו בשיעורים נמוכים של 2%-4%. נתונים אלה נשענים על השתתפות דלה יחסית של כ-120 אלף גולשים, וכבר נפוצו חשדות על כך שקבוצת המשתתפים בסקר נקבעה מראש, וכן טענות נגד עריכת הסקר בדף פייסבוק של הצבא.

מלחמת המסמכים שעושה בישראל שימוש כתחמושת פוליטית עשויה עוד להתפתח גם לתחומים אחרים, כמו שיתוף הפעולה הצבאי שהתקיים בין ישראל למצרים בתקופת מובארק, עסקאות כלכליות גדולות עם אנשי עסקים ישראלים ומעורבותם של בני משפחת הנשיא בקידום הסחר עם ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ