חיל הקשישים התגייס לקרר את הכור ביפאן

הם בני 70 או 80, הם מהנדסים ואנשי מקצוע, והם החליטו להתנדב לסייע בקירור הכור בפוקושימה כדי למנוע נזק רפואי מהעובדים הצעירים בשכר

ניו יורק טיימס
קן בלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
קן בלסון

טוקיו. אלפי בני האדם שחברו למאמצי קירור הכור הגרעיני בפוקושימה עסוקים בעבודות שהיפאנים מחשיבים ל"קיטאני", "קיטסואי" ו"קיקן": מלוכלך, קשה ומסוכן. יאסוטרו יאמדה, בן 72, להוט לקחת חלק במאמצים. אחרי שראה מאות צעירים בטלוויזיה, נאבקים להשתלט על הנזק שחולל הכור הגרעיני בדאיצ'י, ניצת בראשו של יאמדה רעיון: הוא יגייס מהנדסים ומומחים ותיקים אחרים כדי לנסות לרסן את הכורים.

המומחים הם לא רק אנשי מקצוע מוכשרים אלא גם בגיל מבוגר יותר, כך שהסיכון שיחשפו לקרינה מסרטנת ולמחלות אחרות פוחת. התנדבותם תחסוך מיפאנים צעירים את סכנת העקרות, ואף סכנות חמורות יותר. "עלינו לפתור את המשבר הזה ומישהו צריך לעשות את העבודה", אומר אמדה, מהנדס כורים בגמלאות שהיה שכיר ב"תעשיית המתכת של סומיטומו". "יפאן תרוויח אם הדור המבוגר יקבל עליו את המשימה, משום שאנחנו נינזק פחות אם נעבוד בכור".

שבועות לאחר רעידת האדמה והצונאמי ביפאן, הקימו יאמדה וחבר הילדות שלו, המהנדס ובוהירו שיוטאני, גוף בשם "חיל הוותיקים המומחים". השניים שלחו אלפי הודעות בדואר האלקטרוני ומכתבים וגם פתחו חשבון ב"טוויטר". בבלוג שלו, bouhatsusoshi.jp/english, יאמדה קרא למומחים בני שישים ומעלה, בעלי "כוח פיזי וניסיון", שיוכלו "לשאת את משא המאמצים בחזית". התגובות היו מידיות. כ 400 בני אדם התנדבו, בהם זמר, שף וגבר בן 82. כ-1,200 אחרים הציעו תמיכה. במקביל, התרומות לארגון הגיעו ל 4.3 מיליון ין, או 54 אלף דולר. הבלוג גם תורגם ל-12 שפות.

הפגנה נגד חברת טפקו, היום. תצלום: רויטרס

ההצעה מעניינת רבים, בעיקר בהתחשב בעובדה שמספר העובדים בכור מועט מדי. מומחים רבים מצפים שיפאן תייבא בסופו של דבר עובדים שיעזרו לה בשיקום וניקוי הכור. יותר מ 3,000 עובדים, רבים מהם עובדים זמניים ששכרם נמוך, נמצאים כעת באתר בדאיצ'י. עד כה, כמה מהם קיבלו שבץ חום. תשעה ספגו קרינה גבוהה מהכמות המותרת, ועשרות עובדים הפסיקו להגיע לעבודה.

יאמדה ושיאוטני אומרים כי הם צופים שהחלק הקשה ביותר בעבודתם עלול להיות ההתמודדות עם נציגי בעלת הכור מטעם חברות "טוקיו אלקטריק פאואר", או "טפקו". כמהנדסים, הם מבינים שמהנדסי החברה סובלים ממהלומה לאגו לאור היקף הנזק ומעמדה הפגוע.

שלא כמו היועצים בשכר, "חיל הוותיקים המומחים" אינו יכול להציע דבר מלבד רעיונות ועבודה קשה. כמתנדבים אין להם ניגודי אינטרסים והם יכולים לדבר בפתיחות. ועדיין, השניים מכירים בכך שעליהם לגלות ענווה. בתגובה ליוזמה, דובר "טפקו" מסר כי החברה "מעריכה עמוקות" את ההצעה, אך היא עדיין מנסה להחליט מה מסוגלים המתנדבים הוותיקים לעשות וכיצד להבטיח את בריאותם.

בינתיים, יאמדה אומר כי הוא אינו מתכנן להתחיל לעבוד בדאיצ'י עד הסתיו, בשל החום הלוהט והלחות של הקיץ. גם כמהנדס הוא אומר שאיש, גם לא העובדים מבוגרים, לא צריך לעשות מעשה פזיז. "לא נעשה עבודה חסרת טעם", הוא מבטיח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ