הפגנות אלימות ושביתה כללית ביוון על רקע הצבעה על צעדי הצנע

המשטרה פיזרה בגז מדמיע אלפי בני אדם שהפגינו מול בניין הפרלמנט, בשעה שהמחוקקים מתכנסים להצביע על תוכנית צנע מקיפה; במקביל, סקר חדש מצביע על משבר אמון עמוק במדינה בין הציבור לפוליטיקאים

ניו יורק טיימס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אי-פי

אתונה. משטרת יוון ירתה אתמול גז מדמיע לעבר אלפי צעירים שהפגינו מול בניין הפרלמנט ומשרדי הממשלה במחאה על האפשרות שהמחוקקים יאשרו צעדי צנע חדשים. הפרלמנט חייב לאשר צעדים אלה בשתי הצבעות היום ומחר כדי שיוון תקבל מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית את הכספים שיסייעו לה להימנע מאי-תשלום חובות ביולי. אם הצעדים לא יאושרו, יוון עלולה להיות המדינה הראשונה בגוש האירו שלא תעמוד בפירעון חובותיה.

אתמול החלה שביתה כללית של יומיים שהוכרזה על ידי האיגודים המקצועיים משום שתוכנית הצנע החדשה בסך 28 מיליארד אירו כוללת גם הצעה להטיל מסים על משתכרי שכר המינימום, נוסף לקיצוצים נרחבים בתקציב והעלאות מסים.

בתוך כך, סקר חדש מעלה כי משבר האמון בין הציבור לפוליטיקאים ביוון הולך ומעמיק. סקר חדש שערך מכון Transparency International ביוון, מלמד שתשעה מעשרה אזרחים במדינה סבורים שהפוליטיקאים מושחתים; 80% מהם טוענים שהפרלמנט איבד את אמינותו. "אנחנו כאן כי איבדנו אמון במערכת הפוליטית הקיימת, שהביאה אותנו לסף תהום", אמר בשבוע שעבר כריטוס סיבריס בן 35, שהניף דגל יוון מול הפרלמנט. "זהו קרב תרמופילאי שלנו", אמר, בהתייחסו לקרב שהתקים ב-480 לפנה"ס, שבו הצליח קומץ לוחמים יוונים להחזיק מעמד נגד כוח פרסי גדול, עד שהובס.

על רקע המשבר הכלכלי החמור במדינה, מביט מספר גדל והולך של יוונים בעין ביקורתית כלפי הממשלה. הם שואלים מדוע נהנים חברי פרלמנט מחסינות משפטית, ודורשים בין היתר שקיפות במימון המפלגות. אישים בשתי המפלגות הראשיות, הדמוקרטית החדשה והמפלגה הסוציאליסטית, היו מעורבים בשנים האחרונות בשורה של שערוריות שחיתות, ובמקרים רבים לא הועמדו לדין.

בניסיון להפיג את זעם הציבור, הודיע בשבוע שעבר ראש הממשלה פפנדריאו שיקים ועדה שתבחן אפשרות לרפורמה פוליטית. ואולם, לא ברור אם יש לו הכוח הפוליטי לחולל שינויים מרחיקי לכת. פרשנים רבים סבורים שזעם הציבור כלפי הפוליטיקאים עמוק יותר ממה שהממשלה סבורה, ושלא יהיה קל לרצותו. בכיכר סינטגמה באתונה מתכנסים מדי לילה יוונים מכל הקשת הפוליטית, כדי להפגין את מורת רוחם. שיתוף פעולה זה בין ימין לשמאל הוא תופעה חדשה במדינה, שהתנסתה במלחמת אזרחים אחרי מלחמת העולם השנייה ונשלטה בידי רודנות צבאית מ-1967 עד 1974. "זה בהחלט חריג ביוון", אומר ניקוס אליווצטוס, עורך דין המתמחה בענייני חוקה. "אני לא בטוח שהפוליטיקאים מודעים לכך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ