מנהיגת המפלגה הסוציאליסטית בצרפת מצטרפת למרוץ לנשיאות

מעצרו של דומיניק שטראוס-קהאן פתח מחדש את המרוץ לראשות המפלגה אליו הצטרפה כעת המועמדת השלישית - מרטין אוברי, ראש העיר ליל

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

מאז מעצרו של דומיניק שטראוס-קאהן בניו יורק, בשל ניסיון לכאורה לאנוס חדרנית במלון, מנסים חברי המפלגה הסוציאליסטית בצרפת לבחור מועמד לנשיאות מתוך נבחרת שאיננה מלהיבה במיוחד. עד כה היו שני מועמדים רציניים - פרנסואה הולנד, 56, מנהיג המפלגה לשעבר, וסגולן רויאל, 57, בת זוגו לשעבר שהובסה בבחירות לנשיאות ב-2007 על ידי ניקולא סרקוזי.

אתמול הצטרפה לרשימה מנהיגת המפלגה וראש העיר ליל, מרטין אוברי בת ה-60. אוברי קיבלה את ההחלטה להתמודד בעקבות הסרת מועמדותו של שטראוס-קאהן, שנחשב לכוכב המפלגה וחביב הסקרים עד למעצרו בחודש שעבר. אוברי התחייבה בפני שטראוס-קאהן שלא תתמודד נגדו, אך כעת היא חופשייה להיכנס למרוץ על המועמדות, שיוכרע בפריימריז בשני סבבים בחודש אוקטובר.

פייר מוסקוביסי, חבר בית הנבחרים הצרפתי ובכיר במפלגה הסוציאליסטית הגדיר את האווירה במפלגה כ"תקופת אבל". מוסקוביסי, שהיה בעבר השר לענייני אירופה, הוא אחד ממקורביו של שטראוס-קאהן והיה מעורב בהכנת מסע הבחירות, שהיה אמור להביא אותו ואת הסוציאליסטים לנשיאות לראשונה מאז 1995. כעת הוא אומר שהתחיל לחשוב שמא עדיף שיוותר על כל הרעיון, כיוון שאינו מתרשם במיוחד מאף אחד מהמועמדים האחרים.

הבחירות לנשיאות יתקיימו במאי 2012, ולמרות שזה שלב מוקדם יחסית במרוץ, סקרי דעת קהל ממשיכים להראות שמעמדו של הנשיא ניקולא סרקוזי חלש וספק אם יצליח להיבחר שוב.

"הבשורה הטובה", אומר מוסקוביסי, "היא שסרקוזי במצב קשה מאוד. כמעט כל סוציאליסט יוכל להביס אותו".

אך הצרפתים מרוצים מחלק מהמדיניות של סרקוזי, כולל ניהול המשבר הכלכלי והמערכה בלוב. כרגע, הוא מנסה לגבש מאחוריו את המרכז-ימין, והיעלמות שטראוס-קאהן מהזירה משאירה מקום רב יותר למועמד מהמרכז. ואולם, אם יהיה פילוג במרכז-ימין, ההתחזקות של "החזית הלאומית" והתייצבות הימין מאחורי מרין לה-פן עלולים לגרום לכך שסרקוזי יגיע למקום השלישי בלבד בסיבוב הראשון של הבחירות.

אוברי, בנאום שבו הודיעה על החלטתה להתמודד, הכריזה על כוונתה "להחזיר לצרפת את כוחה, שלוותה ואחדותה" . אוברי, שהיתה בשנות ה-90 שרת העבודה בממשלתו הסוציאליסטית של ליאונל ז'וספן, עמדה מאחורי היוזמה השנויה במחלוקת לצמצם את שבוע העבודה ל-35 שעות. "צרפת עוברת תקופה קשה, אבל אני נחושה להיאבק בכל כוחי כדי לתת לה שוב עתיד", אמרה אוברי, שתנסה עתה להתחבב גם על המרכז הפוליטי, "ולהביא את הניצחון ב-2012".

מרטין אוברי

ילידת 1950 * יו"ר המפלגה הסוציאליסטית בצרפת וראש העיר ליל ? אביה, ז'אק דלור, שימש שר אוצר בממשלתו של פרנסואה מיטראן ונשיא הנציבות האירופית *ב-2008 נבחרה לראשות מפלגת השמאל לאחר שניצחה את סגולן רויאל, שהפסידה בבחירות 2007 לסרקוזי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ