האלימות חזרה לכיכר א-תחריר בקהיר: 1,000 נפצעו בעימותים

אירוע לזכר הרוגי ההתקוממות העממית הפך לעימות אלים בין אזרחים לשוטרים. המארגנים מאוכזבים מהישגי המהפכה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

כיכר א-תחריר מתקשה להפוך לאנדרטת שחרור. היא פעילה ורוגשת ומזכירה למשטר המצרי, ולא רק לו, שההפיכה העממית טרם התפתחה למהפכה וכי בכל רגע יכולים מאות אלפי מפגינים לגדוש אותה מחדש כדי להציג דרישות ואף לשנות סדרי שלטון. ביומיים האחרונים התנהלו בה הפגנות אלימות, אולי הגדולות ביותר מאז נרגעה מצרים, כאשר שוב נצפו שוטרים וחיילים מכים מפגינים, יורים עליהם רימוני גז מדמיע ועוצרים עשרות מהם. על פי המניין המצרי נפצעו בהפגנות הללו יותר מאלף בני אדם - והכל ממתינים לראות מה יקרה ביום שישי אחרי התפילות.

הניצוץ שהדליק את ההפגנות הפעם היה עצרת אזכרה שהתקיימה בתיאטרון אל-באלון ברובע עגוזה בקהיר, שנועד להוקיר את זכרם של הרוגי ההפגנות הגדולות בתחילת פברואר. על פי גרסתם של נציגי המפגינים, ניסתה קבוצה של כ-50 צעירים להיכנס לתיאטרון אחרי שהובהר לה על ידי המאבטחים כי המקום מלא. חלק מן הצעירים החלו להתעמת עם המאבטחים ומיד אחר כך פנו לכיכר א-תחריר, שם התאספו עוד כמה אלפים כדי להביע מחאתם נגד התנהלותו של המשטר. שוטרים שהוצבו בכיכר כדי להגן על מבנה משרד הפנים החלו להתעמת בלילה עם המפגינים ומאוחר יותר שוגרו למקום גם שוטרים צבאיים. משם החלה ההידרדרות שנמשכה גם אתמול.

העימות עם מאבטחי התיאטרון וההפגנות הם רק סימפטום לתחושה הולכת וגוברת של תנועות המחאה, שההפיכה מתקשה להגשים את מטרותיהן, וכי ההישג המרכזי עד כה הוא סילוקה של משפחת מובארק מהשלטון והעמדתם לדין של כמה מן הבכירים שחשודים בשחיתות רבת היקף. דרישתם של המפגינים להעמיד לדין את השוטרים והפעילים שאחראים להרג מפגינים בחודש הראשון של ההפגנות עדיין לא מולאה, חלק גדול מן הפקידות הבינונית והבכירה, זאת שנתפשת כאחראית למצוקת הציבור, ממשיך לכהן בתפקידיו, שום תוכנית כלכלית ראויה לא הוצגה לציבור, שכר המינימום שאושר נמוך מציפיות המפגינים והתקווה ליצירתם של מאות אלפי מקומות עבודה חדשים מתפוגגת.

לצד אלה מתלהטות רוחות הבחירות הקרובות לפרלמנט ולנשיאות, כאשר אחד מסלעי המחלוקת הוא האם לקיים את הבחירות לפני ניסוח חוקה חדשה, או שהפרלמנט החדש הוא שינסח את החוקה. חלק מן התנועות כבר מטילות את האשמה על אנשי עסקים עשירים אשר מעוניינים לשמר את השיטה הישנה שמטיבה עמם, ולכן הם מציעים לדחות את הבחירות לפרלמנט. חלק אחר מנהל מערכת שמועות, הדלפות ו"מלחמת מסמכים" נגד מועמדים לנשיאות.

המועצה הצבאית העליונה שמנהלת את ענייני מצרים באמצעות הממשלה הממונה מוצאת את עצמה במוקד מתקפה ציבורית, ומפרסמת מעל דף הפייסבוק שלה בקשות לציבור שלא להניח ל"חורשי רע" לתקוע טריז בין הצבא לציבור, והיא אף מיהרה להקים ועדת חקירה לאירועי ההפגנות של הימים האחרונים. אולם גם המועצה הזאת מבינה שבקשות בפייסבוק אינן תחליף לעשייה, וכי היא עלולה לעמוד בפני הפגנות גדולות בהרבה לקראת הבחירות.

תנועות המחאה ובראשן "ה-6 באפריל" קוראות כבר לקיים הפגנות המוניות ביום שישי, 8 ביולי, שבהן ידרשו מהצבא ומהממשלה של עיסאם שרף ליישם את כל הדרישות של תנועות המחאה, כולל העמדתם המהירה לדין של חוסני מובארק ובני משפחתו, טיהור המודיעין מן הגורמים שפגעו באזרחים, ביטול החקיקה שהתקבלה על ידי הממשלה החדשה ללא התייעצות עם המפגינים וביטול החוקים שמגבילים את חופש הביטוי. הצבא ייאלץ כנראה להאיץ לפחות את התהליכים המשפטיים אם ברצונו לבלום את המשך ההפגנות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ