האם חילבה מצרית היא שגרמה להתפרצות האי-קולי?

מדענים החוקרים את התפרצות החיידק באירופה מסרו כי ייתכן שזרעי חילבה מיובאים ממצרים הם הגורמים להתפרצות החיידק

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אחרי שהמלפפונים הספרדיים ונבטי השעועית הגרמניים זוכו מאשמה, הגיע תורם של זרעי החילבה המצריים. מדענים אירופאים החוקרים את התפרצות חיידק האי-קולי באירופה, מסרו היום (חמישי) כי ייתכן שזרעי חילבה מיובאים ממצרים הם הגורמים להתפרצות החיידק ברחבי האיחוד האירופי. עד כה מתו 48 בני אדם כתוצאה מהידבקות בחיידף.

למעלה מ-4,000 בני אדם ברחבי אירופה וצפון אמריקה חלו עד כה לאחר שנדבקו בחיידק האי-קולי החל מתחילת חודש מאי. כמעט כל החולים חיים בגרמניה או ביקרו שם באחרונה. בתחילה עלה החשד כי מקור החיידק הוא במלפפונים מתוצרת ספרד, אך בדיקות מעבדה הסיטו את האשמה לנבטי השעועית מתוצרת גרמניה - מה שהתברר גם כן כשגוי.

לפני שבועיים הודיעה גרמניה כי מקורו של האי-קולי הקטלני הוא קרוב לוודאי בנבטים מזוהמים הגדלים בחווה אורגנית בצפון גרמניה. "הנבטים אשמים", הודיע ראש המרכז לבקרת מחלות בגרמניה, ריינהרד בורגר, ואישר שאכן הסלט הוא המכנה המשותף לאלפי בני האדם שלקו במחלה.

ואולם, כעת, לאחר חקירה ממושכת, הרשויות האירופיות לענייני מזון ובקרת מחלות החלו לחקור חשד שמוצאו של הזיהום בזרעי חילבה שיובאו ממצרים ב-2009 או ב-2010. זרעי החילבה מקושרים למקרי התפרצות המחלה הגרמניה ובצרפת, אך לא להתפרצויות בודדות של אי-קולי במקומות אחרים באירופה.

עוד נמסר מטעם הרשויות האירופאיות כי ייתכן שהזיהום בזרעי החילבה אירע בכל אחד משלבי תהליך הייצור - החל מהפקת הזרעים, העברתם, אריזתם והפצתם. "זה אומר שייתכן כי חבילות נוספות של זרעי חילבה מזוהמים עדיין משווקות ברחבי האיחוד האירופי וייתכן שגם מחוצה לו", נמסר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ