שלמה שמיר
הארץ
כתב "" בניו יורק
שלמה שמיר
הארץ
כתב "" בניו יורק

למפת העולם תתווסף בימים הקרובים מדינה חדשה. אחרי 50 שנות מלחמת אזרחים, שבה נהרגו יותר משני מיליון אזרחים, תכריז מחר דרום סודאן על עצמאותה.

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להמליץ בתחילת השבוע הבא לקבל את המדינה החדשה כחברה בארגון העולמי. בסוף השבוע הבא תתכנס מליאת האו"ם כדי להכריע אם לאשר את המלצת מועצת הביטחון. שני שלישים מהמדינות, בהן גם ישראל, צפויים לתמוך בהמלצות המועצה להכיר במדינה החדשה. קבלת דרום סודאן כחברה באו"ם יגדיל את מספר המדינות בארגון ל-193 - תוספת ראשונה לארגון מאז 2006, אז אושרה מונטנגרו כחברה.

בעיר ג'ובה, בירת המדינה החדשה, הושלמו ההכנות לחגיגות העצמאות מחר. עשרות מנהיגים מרחבי העולם צפויים לקחת חלק באירועים. בחגיגות תבלוט במיוחד הנוכחות של המשלחת הגדולה של צמרת האו"ם, בראשותו של המזכ"ל באן קי-מון.

הכרזת העצמאות של דרום סודאן היא גם יום חג לאו"ם. במטה הראשי של הארגון בניו יורק לא נחסכו בימים האחרונים שום מאמץ והשתדלות, כדי להבהיר ולעגן בדפי ההיסטוריה את מקומו וחלקו של הארגון העולמי כגורם המרכזי שסלל את הדרך והכשיר את דרום סודאן להכרזת עצמאות.

גם העיתוי של הקמת המדינה החדשה הוא נוח ומתגמל לארגון העולמי, שאיננו משופע בהישגים ובסיפורי הצלחה. בעת שהקהילה הבינלאומית נחשפת כחסרת אונים, בלי יכולת לעצור דיכוי אכזרי של אופוזיציה לשלטון רודני ולבלום הרג אזרחים חפים מפשע ברחובות ערי סוריה, לוב ותימן - הכרזת העצמאות של הדרום נתפסת בניו יורק כדוגמה ומופת להצלחה של מאמצים יגעים ומתמשכים שהוביל האו"ם ושיצרו תהליך שלום הדרגתי. בהודעה חגיגית העלה המזכ"ל על נס את המאמצים כ"תהליך ששם קץ למלחמת האזרחים הארוכה בין הצפון לדרום".

הנוכחות הרשמית של האו"ם בדרום סודאן התחילה ב-2005. בעקבות ההסכם להפסקת אש בין שני הצדדים הלוחמים, שהפך להסכם שלום מקיף, הקים האו"ם בשנה זאת נציגות מיוחדת בדרום. הנציגות פעלה כגורם מתווך ומפשר בין הצפון לדרום, ובמיוחד סייעה לצדדים ליישם את סעיפי הסכם השלום. מנדט נציגות האו"ם מסתיים מחר עם הכרזת העצמאות.

דיוויד גרסלי, המתאם האזורי מטעם האו"ם, סקר אתמול את הישגי הנציגות. הוא ציין במיוחד את היעילות שגילתה בהפרדה בין שני הצבאות הלוחמים, באימון עשרות אלפי סודאנים בדרום כשוטרים, והצלחת הנציגות לסייע למנהיגי הדרום להכין וליישם את משאל העם, שבו הביעו תושבי הדרום את שאיפתם לפרוש מהצפון ולייסד מדינה עצמאית.

"מאמצי הנציגות הניבו תרומה משמעותית לשמירת השלום וטיפוח היציבות באזור בשש השנים האחרונות, והביאו אותנו לשלב האחרון של הכרזת עצמאות לדרום סודאן", אמר גרסלי לכתבי האו"ם בניו יורק. הבכיר הצהיר כי האו"ם ערוך ומוכן לסייע למדינה החדשה להתבסס ולהתפתח.

בשיחות שלא לייחוס גם עולה בעקיפין ובאופן מרומז התייחסות להכרזה החד-צדדית על מדינה, שהפלסטינים מתכוננים להגיש להצבעה בעצרת השנתית של המליאה בספטמבר. ההבדל הבולט בין שני המקרים, לפי גורמים באו"ם, הוא שהצדדים הנצים בסודאן שיתפו פעולה באופן מלא עם האו"ם, והדרום במיוחד הסתייע בשמחה בשירותי הארגון העולמי להכנת התשתיות לעצמאות.

התמיכה הצפויה במועצת הביטחון לקבלת דרום סודאן כחברה באו"ם יכולה להתפרש כנושאת מסר לרשות הפלסטינית, שבלי קונסנסוס בין המעצמות והאו"ם, ובלעדי ודאות שמובטח משטר דמוקרטי ליישות המדינית החדשה, הסיכויים כי המועצה תמליץ על קבלת פלסטין כחברה בארגון העולמי קלושים ביותר.

"עצמאות דרום סודאן היא התפתחות חיובית מבחינתה של ישראל", אמר אתמול בשיחה ל"הארץ" גורם ישראלי בכיר בניו יורק, שביקש להישאר בעילום שם. "אין להוציא מכלל סבירות שבעתיד הלא רחוק ייווצרו קשרים בין דרום סודאן העצמאית לישראל".

שלמה שמיר, ניו יורק

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ