הפיגוע במומבאי: אצבע מאשימה לעבר פקיסטאן

גורמי ביטחון הודיים משוכנעים שהפיגוע אתמול, התבצע בהשראה, אם לא בהכוונה פקיסטאנית

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

נציגים רשמיים של ממשלת הודו ומחוז מהראסטרה נזהרו עד כה מלהפנות באופן רשמי אצבע מאשימה לכיוון השכנה מצפון, פקיסטאן, אבל גורמי ביטחון הודיים משוכנעים שהפיגוע אתמול, התבצע לפחות בהשראה, אם לא בהכוונה פקיסטאנית.

הארגון הנחשד באחריות לפיצוצים הוא המוג'הדין ההודי, ששניים מחבריו נעצרו באחרונה וסיפקו בחקירתם פרטים לגבי תכנון פיגועים בעיר. חברי המוג'הדין, שהוקם ב-2007, אומנו באותה שנה בקראצ'י שבפקיסטאן על ידי פעילי לשקר-א-טייבה, ארגון הטרור האיסלאמי שביצע את המתקפה הגדולה על מומבאי בנובמבר 2008. הקמת הארגון זכתה לכינוי "פרוייקט קראצ'י" והמודיעין ההודי משוכנע שהוא בוצע בהכוונה ובמימון של סוכנויות המודיעין של פקיסטאן.

קציני מודיעין פקיסטאנים בכירים ממשיכים על פי גורמי ביון מערביים לסייע לאל-קאעדה וארגוני טרור איסלאמיים אחרים באזור הודו, פקיסטאן ואפגניסטאן, למרות המדיניות הרשמית של ממשלת פקיסטאן, שמשתפת פעולה עם ארצות הברית בלחימתה באפגניסטאן נגד טליבאן ואל-קאעדה. הפקיסטאנים ממשיכים לראות בהודו, האויבת האמיתית, ולדברי פעילים איסלאמיים שנעצרו ונחקרו, מתקפות הטרור בהודו נועדו להסיט את תשומת הלב מאפגניסטאן ולשכנע לוחמים להילחם בהודו.

גורמי ביטחון בהודו גם מאמינים שחלק מהרצון לבצע פיגועי טרור בהודו נובע מצורך לנקום את ההשפלה שספג ארגון המודיעין הפקיסטאני לפני חודשיים, בחיסולו של מנהיג אל-קאעדה. אוסמה בן לאדן חי תחת חסות קציני מודיעין פקיסטאנים באבוטאבאד ומותו נתפס כפגיעה בכבודם. בהודו גם העריכו אמש שגורמים איסלאמיים בפקיסטאן מעוניינים לפגוע בתהליך השלום שהתחדש לאחרונה. בעוד שבועיים, אמורים שרי החוץ של הודו ופקיסטאן להיפגש בניו דלהי לשיחות.

נשיא ארה"ב ברק אובמה גינה בתוקף את הטרור במומבאי. בהודעה שמסר הבית הלבן הוא אמר: "אני מגנה את ההתקפות המקוממות. מחשבותי ותפילותי עם הפצועים ואלה שאיבדו את אהוביהם. הממשל האמריקאי ממשיך לעקוב אחר המצב. הודו היא ידידה ושותפה קרובה של ארה"ב. העם האמריקאי יעמוד לצד העם ההודי בימי המבחן, ונציע תמיכה למאמציה של הודו להביא את מבצעי הפשעים לדין. במהלך ביקורי במומבאי, התרשמתי מהעוצמה וכושר העמידה של העם ההודי, ואין לי ספק שהודו תתגבר על התקפות הטרור הראויות לגנאי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ