אפריקה: הבצורת החמורה ביותר מזה 60 שנה

היעדר גשמים חמור גורר מחסור מסוכן במזון בקרן אפריקה ועלול להביא את היבשת לדרגה החמורה ביותר של רעב

ניו יורק טיימס
נתניאל גרונוולד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
נתניאל גרונוולד

צוותי סיוע באפריקה מדווחים כי הבצורת החמורה ביותר מזה 60 שנה פוקדת את היבשת. בחודש האחרון הודיעו סוכנויות האו"ם המפקחות על ההיבטים ההומניטאריים באפריקה כי הבצורת החמורה בסומליה, אתיופיה, קניה וג'יבוטי עלולה להוביל למחסור חמור במזון. באפריל העריכו גורמי סיוע כי עד שמונה מיליון בני אדם באזור יזדקקו למזון חירום כתוצאה מהבצורת. כעת מעריכות הסוכנויות כי המספר עומד על 10-11 מיליון הזקוקים לסיוע דחוף.

אישה סומלית וילדיה במחנה פליטים לנפגעי הבצורת בסומליה. תצלום: אי-פי

"המשרד לתיאום עניינים הומניטאריים" (OCHA) של האו"ם מסר כי הבצורת באפריקה היא הקשה ביותר מאז שנות ה-50. הבעיה מחמירה עוד יותר עקב העלייה במחירי המזון, מלחמות האזרחים והאנרכיה ברוב חלקיה של סומליה, יחד עם האלימות בין הקהילות על גבולות אתיופיה וקניה.

ל-OCHA מצטרפות סוכנויות אחרות באו"ם. "רעב חמור מתפשט ברחבי קרן אפריקה ומאיים על חייהם של מיליונים הנאבקים על הישרדותם בשל עליית מחירי המזון והמאבקים האלימים באזור", אמרה מנהלת "תוכנית המזון העולמית" ג'וזט שירן. "עלינו לפעול במהירות כדי לשבור את המעגל ההרסני של בצורת ורעב, המאלצים את החקלאים למכור את אמצעי הייצור שלהם בניסיון לשרוד".

האזורים העיקריים הנמצאים כעת במצב חירום הם אזור החוף של מוגדישו בסומליה, הפינות המזרחית והמערבית ביותר באתיופיה ורוב שטחי אזור הגבול הצפונים מזרחיים של קניה. המצב ברבים מאזורי החירום האלה מוגדרים עכשיו כ"קריטיים", והם עלולים להגיע במהרה לדירוג החמור ביותר על פי האו"ם - "רעב/אסונות". לפי הדיווחים, חלקים מסוימים בסומליה כבר נמצאים על סף רעב. גורמי סיוע הפועלים באזור אומרים כי 5,000 סומלים בממוצע מגיעים מדי שבוע למחנות פליטים באתיופיה וקניה. רובם סובלים מתת תזונה חמורה וכמה מהם מתים זמן קצר לאחר ההגעה למחנות.

רועה צאן סומלי. תצלום: אי-פי

תכנית המזון העולמית של האו"ם מסרה כי החודש צפויות הערכות מחודשות של שיעור הסיוע שהסוכנות תעביר לקרן אפריקה. עם זאת, כבר עכשיו החל הארגון להגדיל את כמויות המזון הנשלחות למקומות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהבצורת. הארגון הגדיל את חבילות המזון באתיופיה ובקניה. גורמי סיוע במדינות אלה מצפים לעזרה נוספת בעתיד הקרוב.

בעלי תפקידים טוענים שעונת גשמים, הנמשכת בדרך כלל מאפריל עד יוני, לא סיפקה די גשם לשטחי המרעה הטבעי המשמשים לבקר ושאר חיות המשק, לא כל שכן לגידולים חקלאיים. אבל העונה הצחיחה החלה עוד קודם, בעונת הגשמים המוקדמת באוקטובר האחרון, שגם בה לא ירדה כמות המשקעים הדרושה.

בארגון המזון הודיעו כי התופעה של משקעים בכמויות קטנות מהממוצע במרבית מזרח אפריקה נהפכה "למצב כרוני באזור". בכירים בממשל בקניה מאשימים את השינויים האקלימיים בבצורות החוזרות, שמביאות גם להפסקות חשמל בניירובי ולאלימות גוברת והולכת באזורי הגבול עם אתיופיה השכנה, מפני שקהילות רועים מעבירות את עדריהן למדינה השכנה בניסיון למצוא שם מים ושטחי מרעה.

ילדים סומלים במהלך חלוקת מים במקלט של האו"ם. תצלום: אי-פי

יוניצ"ף, קרן האו"ם לילדים ולענייני חינוך, מעריכה כי 25% מתושבי צפון קניה סובלים כעת מתת תזונה חמורה, בהם יותר מ 37% החיים באזור אגם טורקנה. כמו כן, ארגוני סיוע הפועלים ברחבי קרן אפריקה מתריעים כי "מיליוני נשים וילדים ימצאו בסכנת מוות ומחלות, אם לא תהיה תגובה מהירה למשבר". גורמים ביוניצ"ף מעריכים כי מספר הילדים הסובלים מתת תזונה במדינות קרן אפריקה עלה ב 50% בהשוואה לנתונים שנרשמו בעבר.

"שתי עונות הגשמים האחרונות היו חלשות מאוד וכמעט לא ירד גשם באזור, וזה אחד הגורמים", אמר מייקל קלאוס, מנהל התקשורת האזורי במזרח אפריקה מטעם יוניצ"ף, בשיחת טלפון מניירובי. "מספר האנשים החוצים את הגבול מסומליה לקניה ואתיופיה עלה משמעותית. בשבועיים האחרונים מספרם עלה עד מאוד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ