ראש האופוזיציה באיטליה: נפעל למען מדינה פלסטינית

בראיון ל"הארץ", אומר פיירלואיג'י ברסאני, האיש שעשוי להשיב את השלטון באיטליה לשמאל, כי הידידות בין הממשלה הנוכחית לישראל חשובה, אך מבהיר: "אירופה חייבת להיות חלק מפתרון במזה"ת, לא מהבעיה"

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

בשבוע שחור לשווקים הפיננסיים באיטליה, ולמחרת היום שבו הכריז ראש ממשלתה שלא יתמודד בבחירות 2013, בא יריבו הפוליטי לביקור רשמי ראשון בארץ, במסגרת מסע לרשות הפלסטינית, ישראל, מצרים ולבנון. בהשוואה לדמותו הססגונית והשנויה במחלוקת של ראש הממשלה סילוויו ברלוסקוני, דמותו הסולידית של יו"ר האופוזיציה היא כמעט אלמונית כאן. אבל אם ברלוסקוני יעמוד במילתו ולא יתמודד בבחירות הבאות, עשוי האורח מאיטליה להיות האיש שיוביל את השמאל בחזרה לשלטון.

מבחינות רבות, פיירלואיג'י ברסאני הוא תמונת תשליל של ראש הממשלה, "הקווליירה": גבה קומה, מאופק, מדוד במילותיו, נוקב במבטו; ובניגוד לברלוסקוני הוא אינו נוהג לספר בדיחות בציבור וגם אינו מרבה לחייך. אולי משום שלא היו לו סיבות רבות לכך מאז נבחר לראשות המפלגה הדמוקרטית. התרסקות השמאל בבחירות 2008, אחיזתו האיתנה של המרכז-ימין בשלטון, והאהדה העממית הגורפת לראש הממשלה הכריזמטי - חרף כל המשפטים והשערוריות - השרו אווירת נכאים במחנה שבראשו הוא עומד. אבל עתה, בעקבות ניצחונו המפתיע של השמאל בבחירות האזוריות ובמשאל עם, ולנוכח היפוך מגמה המסתמן בסקרים, עשוי ראש האופוזיציה לחייך קצת יותר.

הרוח משנה כיוון, אמר בעצמו לא מכבר, אבל על הכרזת הפרישה של ברלוסקוני הוא לא ממש בונה. "לצערי, התרגלתי לא לתת אמון רב בהצהרותיו", אומר יו"ר האופוזיציה בשיחה עם "הארץ". "לא מדובר בברלוסקוני-כן-או-ברלוסקוני-לא, אלא בבעיות החברתיות והכלכליות הקשות שאליהן נקלעה איטליה", מוסיף ברסאני, בשבוע שבו הידרדרה ארצו למעמד דומה לכלכלות הקורסות של יוון ופורטוגל. "אנו פועלים לגיבוש אלטרנטיבה שתיחלץ את איטליה, לא רק מממשלת ברלוסקוני, אלא גם מ-15 שנה של הבנת הדמוקרטיה שלנו באופן שלא מוצא חן בעינינו", אומר ברסאני, המתקשה להאמין שהממשלה הנוכחית תחזיק מעמד עד 2013.

ואכן, לנוכח המתיחות הגוברת בקואליציה של ברלוסקוני, הבעיות הכלכליות הקשות, שורת משפטי השחיתות והמין שבהם הוא מסובך, ופסיקת בית המשפט השבוע המחייבת אותו לפצות את אחד מאויביו המושבעים ב-560 מיליון אירו - אין להוציא מהכלל שממשלתו תוחלף מוקדם מהצפוי בממשלת שמאל.

ידיד מאופק

האם במקרה כזה ישראל תאבד את הממשלה האיטלקית הידידותית ביותר שהיתה לה מעודה? תשובת ברסאני מאופקת, זהירה. "איש לא יכול לפקפק בכוונתנו לקיים יחסים טובים עם ישראל", הוא אומר ומבטיח שהקשרים הכלכליים והתרבותיים שטופחו בידי הממשלה נוכחית יימשכו ואף יורחבו. אבל בניגוד להפגנת הידידות הכמעט בלתי מותנית של ברלוסקוני, הוא יוצר באותה נשימה זיקה בין יחסי ישראל-איטליה לבין הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "אנחנו ידידים של ישראל ומבקשים פתרון שיהיה ערובה לביטחונה, וערובה זו גלומה לדעתנו בפתרון הבעיה בכיוון של שתי מדינות".

לדבריו, אין כל תועלת במדיניות "הדיפלומטיה האישית, שבה מנסים למצוא חן בעיני בן השיח שעמו יושבים באותו רגע", רמז להתנהלות הממשלה הנוכחית. "איטליה ואירופה חייבות להיות חלק מהפתרון, לא מהבעיה, ולשם כך צריך לקיים קשרים עם כל הצדדים", מדגיש ברסאני, המעיד על עצמו שהוא חסיד נלהב של אירופה המאוחדת.

את הצעתו של ברלוסקוני לצרף את ישראל לאיחוד האירופי הוא רואה אמנם בחיוב, אבל גם אותה הוא ממהר לקשור לפתרון הסכסוך. "כפי שעלה בדיונים רבים בפרלמנט האירופי, תהליך הצטרפותה של ישראל קשור לפתרון הבעיה בין ישראל לפלסטין, בעיקר במישור הפסיכולוגי של דעת הקהל האירופית". אירופה, הוא אומר, התרגלה לרעיון שבצירופן של חברות חדשות היא תורמת לשלום ביבשת, ועל כן חידוש המשא ומתן בין הצדדים יכול להשפיע לטובה על צירופה של ישראל.

בביקורו הרשמי הראשון בישראל, שכלל בין היתר סיור ביד ושם ובבית הכנסת האיטלקי העתיק בירושלים, נפגש מנהיג המפלגה הדמוקרטית עם הנשיא שמעון פרס, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נציגים של מפלגת העבודה. זהו ביקורו השני של הפוליטיקאי הוותיק בישראל. בפעם הראשונה הגיע לכאן בערב חג המולד 2008, כתייר.

ברסאני בן ה-60 נשוי ואב לשתי בנות, נולד בצפון איטליה למשפחת פועלים. הוא למד בחוג לפילוסופיה של אוניברסיטת בולוניה והצטרף לפוליטיקה לאחר שעסק תקופה קצרה בהוראה, "המקצוע היפה ביותר בעולם", שאליו הוא מקווה לחזור בבוא העת. את דרכו הפוליטית החל בצעירותו במפלגה הקומוניסטית ושימש מאז מושל מחוז, חבר בפרלמנט האירופי ושר בשלוש ממשלות שמאל (1996, 1999 ו-2006). להנהגת המפלגה הדמוקרטית הוא נבחר ב-2009, שנתיים אחרי היווסדה, בעקבות התפטרויות בשרשרת של שלושת קודמיו בתפקיד: רומנו פרודי, וולטר ולטרוני ודאריו פרנצ'סקיני.

החמאס לא ישתתף

בתום שני ימי ביקור בישראל, בא ברסאני לרמאללה לשיחה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, שממנה יצא מעודד. להערכתו, לו רק היה קיים רצון פוליטי ומחויבות של הקהילה הבינלאומית, היו נוצרים תנאים לחידוש המשא ומתן. "בשיחותיי עם אבו מאזן שמעתי דברים משמעותיים. זיהיתי בין היתר נכונות לדון בסוגיית הפליטים במסגרת משא ומתן וגם לערוב שבמקרה של הקמת ממשלת מעבר עד הבחירות, היא לא תכלול גורמים שאינם מכירים בישראל", מציין יו"ר האופוזיציה, בהתייחסו לחמאס.

אשר לשאלה הבלתי נמנעת על ההצבעה באו"ם על הקמת המדינה הפלסטינית, ברסאני משיב במשנה זהירות, כמעט בעמימות. "לו היינו בשלטון, היינו עושים כל שביכולתנו כדי שאירופה תציג עמדה אחידה ותפעיל את מלוא משקלה בקוורטט לחידוש מיידי של המשא ומתן לפני העצרת. אבל במקרה שהדבר לא היה מסתייע, היינו דוחפים לכך שהאיחוד האירופי יציג עמדה אחידה ביחס לשאיפתם הלגיטימית של הפלסטינים לקבל הכרה כישות מדינית". במילים אחרות, כפי שציין בשמו עוזרו לענייני המזרח התיכון, ג'קומו פיליבק, מי שדוגל בפתרון שתי מדינות לשני עמים, כפי שדוגלת המפלגה הדמוקרטית, אינו יכול להתנגד להכרה במדינה פלסטינית.

בעניין איראן ברסאני נשמע נחרץ יותר. "הקהילה הבינלאומית צריכה למצוא את הדרך למנוע את הגרעין האיראני ולפעול במלוא הנחישות כדי שלא תהווה איום על האזור", אומר ברסאני. אבל לאופציה הצבאית הוא מסרב להתייחס. "אני מציע לא להזכיר אותה בכלל".

לפי שעה, מקומו של יו"ר האופוזיציה בצמרת לא מובטח, ולא רק משום שהקווליירה עומד עדיין בדרכו. בשורות השמאל, שניים לפחות חומדים את התפקיד, ניקי ונדולה, מושל פוליה הכריזמטי, ואנטוניו די פייטרו, השופט החוקר שמוטט בשנות התשעים את מפלגת השלטון הנוצרית-דמוקרטית ועומד היום בראש מפלגת אופוזיציה קטנה ולוחמנית. המועמד שיתמודד מול הימין, עם או בלי ברלוסקוני, ייבחר ככל הנראה על פי סיכויו לנצח. בכל מקרה דומה שהחלפת ממשלת ברלוסקוני בממשלת שמאל באיטליה עלולה לעלות לנתניהו בידיד הטוב ביותר שיש לו ולישראל היום באירופה.

ברסאני

בן 60, נשוי ואב לשתי בנות נולד למשפחת פועלים בצפון איטליה * למד פילוסופיה ועסק בהוראה * החל את דרכו הפוליטית במפלגה הקומוניסטית * כיהן כשר בשלוש ממשלות

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ