לוגו הארץ
הארץ

עידן מעבורת החלל החל אמנם רשמית רק בסוף שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80, אולם זרעי של התוכנית נזרעו עוד הרבה לפני שניל ארמסטרונג צעד את ה"זינוק הענק לאנושות" על הירח, לאחר שהגיע לשם בעזרת חללית אפולו 13 - שאותה ואת אחיותיה נועדו להחליף מעבורות החלל. כבר בשנות ה-50 החלו התכנונים לכלי טיס המסוגל לצאת לחלל ולנחות כמו מטוס.

טיסת הניסוי הראשונה

בשנת 1954 יצא המטוס הניסיוני X-15 לטיסה ראשונה. אחריו נבנו כמה מטוסים ניסיונייים, שהלקחים מהם שולבו בעיצוב הסופי של המעבורות.

עידן המעבורות - בתמונות

טיסת הניסוי הראשונה

אחרי שנים של תכנונים ואבי טיפוס שונים, ב-12 באוגוסט 1977 יצא אב הטיפוס של מעבורת החלל לטיסת הניסוי הראשונה שלו.

השיגור הראשון

ב-12 באפריל 1981 יצאה מעבורת החלל קולומביה לשיגור הראשון שלה, ועליה האסטרונאוטים ג'ון יאנג ובוב קריפן.

הליכת החלל הראשונה

הצ'לנג'ר יצאה להציב לווין תקשורת בחלל והספיקה לרשום פרק היסטורי כששני אנשי צוותה יצאו להליכת החלל הראשונה של תוכנית המעבורות.

אמריקאית ראשונה בחלל

ב-18 ביוני 1983 הפכה הפיזיקאית סאלי רייד לאשה האמריקאית הראשונה בחלל. קדמו לה שתי קוסמונאוטיות סובייטיות: ולנטינה טרשקובה (1963) וסווטלנה סוויצקיה (1982).

אסון הצ'לנג'ר: הכל בגלל אטם קטן

אחרי 55 משימות מוצלחות, היכה האסון בתוכנית המעבורות של נאס"א. 72 שניות אחרי שהצ'לנג'ר שוגרה לשמיים ב-28 בינואר 1986, התפוצצה המעבורת כששבעה אסטרונאוטים על סיפונה. כולם נספו. סיבת הפיצוץ היתה כשל באטם בטיל ההאצה. הטיסות התחדשו ב-1988.

האבל יוצא לחלל

אחרי עשרות שנים של תכנונים והתאמות יצאה המעבורת דיסברי כשעל סיפונה טלסקופ החלל האבל. מאז שיגורו מילא האבל שורה הארוכה של משימוש והצליח לצלם את הגלקסיות הרחוקות ביותר שצולמו אי פעם.

כשמזרח ומערב נפגשים

תוכנית החלל האמריקאית נולדה בימי המלחמה הקרה והפכה לחלק מהותי ממירוץ החימוש הטכנולוגי מול רוסיה הסובייטית. השיגור של המעבורת אטלנטיס לתחנת החלל מיר ב-STS-74 ביוני 1995, היה סמל לחיבור בין מזרח למערב וסימן לשיתוף פעולה שלקחיו שימשו גם בבניית תחנת החלל הבינלאומית.

תחנת החלל הבינלאומית

תחנת החלל הבינלאומית שהוקמה בשיתוף נאס"א וסוכנויות החלל הרוסית, היפאנית, האירופית והקנדית, היא פרויקט אדירים שהושקעו בו מאה מיליארד דולר. מעבורות החלל ביצעו 36 טיסות לאספקת חלקים וציוד. גם טיסתה האחרונה של האטלנטיס נועדה להביא אספקה לתחנת החלל.

אסון הקולומביה: האסטרונאוט הישראלי הראשון נהרג

בעבור רוב העולם, עוד נחיתה של מעבורת החלל היא כבר לא עניין דרמטי, אבל בעבור ישראל, המשימה של הקולומביה ב-2003 היתה מיוחדת. לראשונה מאז מעולם, היה על סיפונה אסטרונאוט ישראלי - אילן רמון. המראה של הקולומביה מתפרקת לחתיכות עם חזרתה לנחיתה זיעזע את הצופים בארץ ובעולם כולו. רמון ושישה אנשי הצוות האחרים נספו.

מעבורות החלל - הסוף

היום, עם נחיתתה של המעבורת אטלנטיס באו לסיומן 30 שנות טיסות לחלל. מעתה תסתמך נאס"א על חלליות הסויוז הרוסיות, עד שצי "מוניות החלל" ייכנס לפעולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ