הבעלים החדש של יומני ד"ר יוזף מנגלה: יהודי-חרדי

היהודי האמריקאי, שברשותו אוסף של פרטי שואה, קנה את יומניו של הפושע הנאצי ב-245 אלף דולר. הפריטים יוצגו במוזיאון שיפתח

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

יהודי חרדי מהחוף המזרחי בארה"ב קנה אתמול את יומניו של פושע המלחמה הנאצי, ד"ר יוזף מנגלה, שנמכרו במכירה פומבית בארה"ב, תמורת 245 אלף דולר (כ-840 אלף שקלים). ביל פנגפולוס, מנהל בית המכירות הפומביות אלכסנדר, שמקום מושבו בקונטיקט שבארה"ב, אמר אתמול ל"הארץ" כי לרוכש יש כבר אוסף גדול של פריטים הקשורים לשואה, וכי הוא מתכנן להציג אותם במוזיאון שיקים.

מנגלה, הנודע בכינויו "השטן מאושוויץ", היה רופא סאדיסט שביצע ניסויים באסירי מחנה אושוויץ והפך לסמל של זוועות המשטר הנאצי. את היומנים הוא כתב בין 1960 ל-1975 בדרום אמריקה, לשם נמלט מגרמניה אחרי תבוסת הנאצים במלחמת העולם השנייה. ניסיונותיו של המוסד הישראלי ללכוד אותו עלו בתוהו. ב-1979 הוא טבע למוות בברזיל.

המכירה כללה 31 מחברות בכתב ידו של מנגלה, בהן כ-3,000 עמודים. כתבי היד כוללים יומנים אישיים, סיפורים, שירים, הגיגים פילוסופיים והיסטוריים וכן כמה ציורים. המחיר ששולם עליהם היה נמוך בהרבה מהמחיר בו הציע אותם בית המכירות - כ-400 אלף דולר. מנהל בית המכירות אמר ל"הארץ" כי העניק לרוכש "תנאים נדיבים" וקיצץ את העמלה שקיבל, כדי לאפשר את הרכישה. העמלה ששולמה על הרכישה היא בשיעור של 19.5% מהסכום הכולל.

ביומנים, שחלק גדול מהם לא פורסם מעולם, מתייחס מנגלה לשואה, לגרמניה, לאנטישמיות וליהדות וכן לחייו האישיים. היומנים התגלו ב-2004 בפשיטה של משטרת ברזיל על ביתם של זוג גרמנים שאירחו את מנגלה. בהמשך הועברו לבנו בגרמניה, ומשם התגלגלו לגורם אמריקאי שמכר אותם אתמול דרך בית המכירות הפומביות. הרוכש קיבל גם חלק מזכויות היוצרים על היומנים, ויוכל להרוויח כסף ממכירתם לסרטים תיעודיים או להוצאות ספרים.

מכירתם של היומנים נחשפה בתחילת השבוע ב"הארץ", וזכתה לחשיפה נרחבת בכלי תקשורת ברחבי העולם. כצפוי, היא עוררה גם ביקורת בקרב רבים, שמתנגדים למסחר במזכרות ובפריטים מהתקופה הנאצית.

פנגפולוס, מנהל בית המכירות הפומביות, הצדיק את המכירה בראיון ל"הארץ". "אנחנו חייבים ללמוד גם מהחלקים המכוערים של ההיסטוריה ולא רק מהיפים שלה", אמר. "מכירה של פריטים הקשורים לנאצים ולשואה עדיין נחשבת ל'מלוכלכת', אבל אנשים שוכחים שההיסטוריה היא לא רק חלקים כמו החתימה של לינקולן על המסמך לביטול העבדות, אלא גם השואה, הטבח באינדיאנים ורדיפת השחורים", הוסיף.

בעלי בתי מכירות אחרים בארה"ב, מתחו ביקורת חריפה על מכירת יומניו של מנגלה. דיוויד לוונהרץ, מנהל בית המכירות "ליון הארט" בניו יורק, אמר ל"הארץ" כי הוא מתנגד למכירה ולקנייה של חומרים מהסוג הזה. "המשפחה שלי סבלה מהנאצים ואין לי עניין להרוויח כסף מהחפצים או מהניירות שלהם. אני חושב שזה סר טעם. במקום למכור אותם, ניתן היה לתרום אותם למכון מחקר או לספרייה. חייבת להיות דרך אחרת להשתכר מאשר מכירת מזכרות של רוצחים", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ