בצל החיסולים: איראן מאיצה את תוכנית הגרעין

תוך חצי שנה תשיג טהראן, אם תחליט, די חומר בקיע ל-4 פצצות אטום. חיסול המדענים מעיד כי יש מי שנחוש לעשות כל מאמץ לפרק את "קבוצת הנשק" ? האחראית להרכבת הפצצה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

סדרת חיסול מדעני הגרעין, 4 בשנה האחרונה, כולל דריוש רזאי אוחובולה ביום שבת - מעידה כי מי שאחראי לה נחוש לעשות כל מאמץ כדי לפגוע במדענים הקשורים לתוכנית הגרעין של איראן. טהראן אמנם גמגמה אמש לגבי החיסול האחרון, תחילה הודיעה כי מדובר בפרופ' לפיזיקה גרעינית, ובערב כבר אמרה כי מדובר בזיהוי שגוי, וכי נרצח סטודנט להנדסת חשמל - אולם בכל מקרה היא טוענת חזור והשב כי ישראל והמוסד הם שעומדים מאחורי הפעולות.

באיראן, כמו במדינות אחרות שקדמו לה, בניסיון להגיע לנשק גרעיני, נעזרים הגורמים האחראים על תוכנית הגרעין במומחים הבאים מתוך האקדמיה ולעתים תפקידם באוניברסיטאות אינו אלא כיסוי לעבודתם הסודית. כל שלושת מדעני הגרעין האיראנים שחוסלו, ופרופ' פירודאס עבאסי דווני שנפצע, ומיד לאחר מכן מונה בצעד מתריס לראש תוכנית הגרעין האיראנית, לימדו וחקרו במחלקות לפיסיקה גרעינית באוניברסיטאות. אך על פי טענות גורמים במערב, הם פעלו בחשאי עבור תוכנית הגרעין הצבאית של איראן.

נראה כי חיסול המדענים מכוון בראש וראשונה לפגוע באנשי מפתח הקשורים לשלב האחרון והחשוב בדרך לייצור נשק גרעין, "קבוצת הנשק", שלב הרכבת הפצצה. מדובר בעיקר בתהליך הנדסי שנכרכים בו הכנסת חומר הביקוע לתוך פצצה ויצירת מנגנון שיאפשר את הפיצוץ הגרעיני. על פי כל ההערכות, איראן השיגה כבר את כל הידע, היכולת והטכנולוגיה הדרושים לשם ייצור נשק גרעיני, אך היא עדיין לא הרכיבה את הפצצה ורחוקה עוד יותר מיכולת להרכיב ראש חץ גרעיני על טיל.

חיסול מסעוד עלי-מוחמדי, מדען בכיר העובד בתוכנית הגרעין, ב-2010; תצלום: אי-פי

למעשה, איראן עברה את מה שהמודיעין הישראלי הגדיר "הסף הטכנולוגי". איראן מעשירה אוראניום ברמה של 20% ויש לה כבר די חומר מועשר ברמה 3.5% - 20% שיאפשר לה לייצר כ-100 ק"ג של אוראניום מועשר בדרגה של 93%, שהוא החומר הבקיע עבור הפצצה. תהליך זה, הנעשה באמצעות הסרכזות (צנטרופוגות) יכול להימשך כ-6 חודשים מרגע שתתקבל החלטה כזאת, וזאת בהנחה שאיראן עדיין לא עשתה זאת. עם זאת, אין לשלול את האפשרות כי לאיראן יש מתקן חשאי לא גדול במקום שאינו ידוע לקהילות המודיעין, אשר בו היא כבר מעשירה ברמה ההעשרה הגבוהה של 93% ואולי יש לה כבר את החומר הדרוש לפצצה.

יצויין כי ראש המוסד הפורש, מאיר דגן, הודיע בתידרוך לעתונאים עם פרישתו ואחר כך בשתי הופעות בפומביות מאז דצמבר 2010, כי על פי הערכת המודיעין הישראלי, איראן תגיע לייצור נשק גרעיני בשנת 2014 או 2015. על פי הערכות מומחים, איראן, כנראה אינה מעוניינת לייצר פצצת גרעין אחת מדגם ישן ומגושם והיא חותרת להגיע לרמה הטכנולוגית הגבוהה ביותר, שתאפשר לה ייצר בבת אחת 4-3 פצצות גרעין מתקדמות.

חיסול המדענים באיראן בא על רקע דיווחים כי איראן ממשיכה בתוכנית הגרעין שלה ולאחרונה אף החלה להתקין סרכזות במתקן אחר ליד העיר קום, מתקן המבוצר היטב במעבה האדמה, כדי שלא ניתן יהיה לתקוף אותו. במתקן זה, הנמצא בפיקוח של סבא"א, הותקנו סרכזות מדגם מתקדם ביותר המסוגלות לקצר את תהליכי העשרת האורניום - להעשיר כמויות גדולות יותר במהירות רבה יותר ובאיכות גבוהה.

התקנת הסרכזות בקום, בנוסף לפעולת ההעשרה בנתאנז, מעידה על פי הערכות מומחים במערב, כי איראן מתחילה להאיץ את תוכנית הגרעין שלה. למרות כל הלחצים הדיפלומטיים, העיצומים הכלכליים ובעיקר פעולות שיבוש חשאיות - כגון החדרת וירוס למחשבי ההפעלה של הסרקזות, שפגעה בחלק מהם - היא ממשיכה במלוא הקצב לעבר מטרתה, להגיע לרגע שבו מקבלי ההחלטות ? ובראש וראשונה המנהיג העליון עלי חמינאי - יקבלו את ההחלטה הסופית שתורה למדענים להרכיב נשק גרעיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ