עיתונאית נורווגית: הקורבנות שמעו הרצאה על ישראל, ונטבחו כמו במזרח התיכון

שליחת הטלוויזיה הנורווגית בישראל שבה לארצה במיוחד כדי להרצות בפני הצעירים יום לפני הרצח. "מזל שזה לא מוסלמי", אמרה ל"הארץ"

אבי שרף
הגר מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי שרף
הגר מזרחי

"בני הנוער שנרצחו באוטויה באו לשמוע על המציאות בישראל ובעזה, והטרור - בסגנון מזרח תיכוני - פגש אותם בביתם", כך סיפרה הבוקר (שבת) ל"הארץ" כתבת המזרח התיכון של רשות השידור הממלכתית של נורווגיה.

סיסיל וולד, שליחת הטלוויזיה והרדיו הממלכתיים לאזורנו, הוזמנה במיוחד ממושבה הקבוע בירושלים לנורווגיה, להרצות בפני למעלה מ-600 צעירי מפלגת "העבודה" השלטת. שלשום הגיעה וולד לאי, בלוויית חברה מעזה, פעילת ארגון זכויות אדם, ושר החוץ הנורווגי יונאס גאר סטור. "החברה הצעירים באו לשמוע את שר החוץ ואותנו מדברים על נושאים בינלאומיים, והפעם, בדגש על המזרח התיכון".

לדברי וולד, היא הגיעה במיוחד כדי לדבר על האביב הערבי - "כי הייתי בתוניסיה, לוב, מצרים. דיברתי גם המון על נושאים פנים-ישראליים, פוליטיקה וחברה, עם דגש על ההכנות לקראת הכרזה אפשרית של הפלסטינית על עצמאות בספטמבר הקרוב".

"שר החוץ סטור הזכיר לצעירים כי אנחנו, הנורווגים, חייבים להבין את הישראלים, שהחיים שלהם מעוצבים על ידי הטרור, ואי אפשר סתם לבקר אותם ולמתוח עליהם ביקורת רק בגלל שהם דורשים ביטחון". הוא הוסיף כי "מי שלא סבל טרור, לא יכול להבין את זה".

בשיחה ארוכה, כשההתרגשות וההלם ניכרים בקולה, היא סיפרה על הניגוד בין הפסטורליות הניצחת של האי למראות הקשים שיוצאים משם. "הגעתי מירושלים לגן העדן הזה - זה היה שלשום, היה מצב רוח נפלא. עשו לנו סיור באי, לקחו אותנו בספינה, חשבנו - אני וחברתי מעזה - כמה יפה ושקט, כמה זה שונה מאיפה שאנחנו עובדות. ופתאום זה קרה, זה הזוי, לא אמיתי".

צעירי מפלגת השלטון יום לפני הרצח במחנה.

אנחנו בשוק, היא אומרת. "אנחנו חיים במציאות של 'גלידה וניל', כי לא תוקפים פה אף פעם, ופתאום, יום למחרת הרצאה במקום השקט ביותר - משהו כזה קורה". כל קיץ עורכת מפלגת "העבודה" קייטנה לצעירי המפלגה, מספרת וולד. "זה ממש פרוייקט חייו של ראש הממשלה, ינס סטולטנברג. מאז ילדותו הוא גדל באי הזה, כל קיץ, הוא מכיר את הוריהם של רבים מהנרצחים. הילדים הגיעו ביום רביעי, שלשום הם בילו עימנו ועם שר החוץ, אתמול הגיעה שרת החוץ לשעבר, והיא בדיוק עזבה את המקום לפני הירי. היום (שבת) אמור היה להגיע להרצות בפני הצעירים ראש הממשלה סטולטנברג, שגם משרדו באוסלו הופצץ. זו ממש טרגדיה".

לדברי וולד, רוב הילדים הם ילידי נורווגיה, אף שבקרבם היו גם כמה אורחים מגרוזיה, לבנון ואפריקה. בין הצעירים היו גם פקיסטנים והודים. "בנורווגיה, כמו בשאר מדינות סקנדינביה ואירופה, הסיפור עכשיו הוא האינטגרציה של המוסלמים", היא מסבירה. בקרב כלל הנורווגים, ובמיוחד בקרב קהילת המוסלמים ששיעורה כ-4% מהאוכלוסיה, נשמו הבוקר לרווחה כשנודע כי בניגוד להערכות ראשוניות, המפגע אינו מוסלמי אלא נוצרי-ימני אדוק.

לדבריה, לכולם ברור כי מערכת הבחירות המקומיות שאמורה להתחיל בקרוב הייתה עלולה להיפגע קשות לו המפגע היה בא מקרב אוכלוסיית המוסלמים. "גם כך טוענים בשמאל הנורווגי שהמצב הפוליטי עם הימין - עם הרטוריקה וההפחדה שלו כלפי הזרים - מתחיל להזכיר את הימים בישראל טרם רצח יצחק רבין".

ראש הממשלה: לא יפחידו אותנו מלהיות נורווגיה

קווים לדמותו של הרוצח, איש הימין הקיצוני

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ