הבלוגרים האמריקאים שהשפיעו על היורה מורווגיה אנדרס בריוויק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

האיש המואשם בביצוע מתקפת ההרג בנורווגיה, הושפע עמוקות מקבוצה קטנה של בלוגרים וכותבים אמריקאים, המתריעים כבר שנים מפני איומי האיסלאם. הוא אף ציטט מדבריהם ב-1,500 דפי המניפסט שפרסם באינטרנט, המלמד שאנדרס בריוויק, המואשם בפיצוץ משרדי ממשלה ובטבח עשרות צעירים במחנה קיץ של מפלגת הלייבור, עקב מקרוב אחרי הדיון הציבורי המר על האיסלאם המתנהל בארה"ב.

במניפסט שכתב, הוא תקף את מה שנראה בעיניו אוזלת ידה של ארצו לגונן על עצמה מפני השפעת האיסלאם, ומצטט 64 אמירות של רוברט ספנסר, בעל אתר Jihad Watch ושל כותבים אירופים השותפים לדעה שהמהגרים המוסלמים הם בבחינת איום על תרבות המערב. הטבח ההמוני ממקד עתה את תשומת הלב בעולם בתת-התרבות האנטי-מוסלמית שהתפתחה בקרב בלוגרים ופעילי ימין.

הגילויים בדבר ההשפעות האמריקאיות על בריוויק שנחשפו בסוף השבוע בבלוגים, הכניסו את ספנסר ופעילים אחרים המגדירים את עצמם כ"לוחמים נגד הג'יהאד" למגננה, בעקבות הזיקה שנוצרה בין הצגת האיסלאם כאיום על המערב לפשעים שבוצעו בנורווגיה. .

גם הבלוג המוביל "שעריה של וינה", הושפע מהאירועים באוסלו. "אף צד בחוג המאבק בג'יהאד לא הטיף בשום זמן לאלימות", כתב מפעיל האתר.

מארק סגמן, איש הסי-איי-אי לשעבר ויועץ לענייני טרור, סבור שלא הוגן לייחס את מעשי האלימות של בריוויק לכותבים שתרמו לגיבוש תפישת עולמו; עם זאת, הוא מזכיר שהכותבים הנלחמים בג'יהאד אמנם טוענים שהזרם הסלפי של האיסלאם מהווה את התשתית שממנה צמח ארגון אל-קאעדה, "ולרטוריקה כזו יש מחיר".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ