היום לפני 15 שנה: טרור ימני-קיצוני בכפר האולימפי באטלנטה

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

להקת הרוק "ג'ק מאק אנד דה הארט אטאק" ניגנה בפארק המאה שבאטלנטה, ג'ורג'יה, כאשר טכנאי ההקלטות של הלהקה הבחין שעל הבמה מונח תיק לא מזוהה. כשפתח אותו מצא בפנים שלושה צינורות מפלסטיק והזעיק את המשטרה. החבלן קבע שזהו מטען חבלה, אבל עוד לפני שאפשר היה להרחיק את הקהל הופעלה הפצצה. באותם ימים נערכה באטלנטה האולימפיאדה, בסימן מאה שנה לאולימפיאדה המודרנית. בפתח המשחקים הבטיח ביל ראת'ברן, מנהל האבטחה של אירועי הספורט, שהכפר באטלנטה יהיה באותם ימים "המקום הבטוח ביותר על פני כדור הארץ".

לויד בולדווין, בן 21 מריצ'מונד, וירג'יניה, סיפר לשליח "הארץ" לאולימפיאדה, רון קופמן, כי "הקשיב לסולן הלהקה אומר 'עכשיו יש לנו משהו מיוחד בשבילכם'"; באותו רגע "הכל עף סביבי. שמעתי רעש ולא הבנתי מאיפה זה בא. הסתובבתי, לא ראיתי כלום לשנייה, התאוששתי והתחלתי לרוץ". כמאה איש נפצעו, ואשה אחת, אליס הות'ורן מג'ורג'יה, נהרגה בפיצוץ. מלי אוזוניול, צלם ערוץ טלוויזיה טורקי, הוזעק לפארק המאה אחרי הפיצוץ, ומת שם מהתקף לב.

עם ההודעה על הפיצוץ, מנהל המשלחת הישראלית אפרים זינגר נכנס לחדרי הספורטאים. "עברנו כל מיטה בנפרד, הרמנו שמיכות כדי להיות בטוחים", סיפר זינגר לקופמן. חברי המשלחת ששהו מחוץ לכפר נתבקשו לחזור מיד. עיתונים בארצות הברית הזכירו את אולימפיאדת מינכן 1972.

ראשי הוועד האולימפי ופוליטיקאים פרסמו הצהרות מעודדות על רוח המשחקים שלא תיפגע, אבל לכולם היה ברור ש"המסיבה נגמרה". "לדברי איש משטרה, שתיאר את אמצעי הבטיחות המוגברים שננקטו לאחר הפיגוע, 'כל הכיף יצא מזה. הכל נהיה עסק רציני'", דיווח "הארץ". "אפשר שפני האולימפיאדה לעולם לא ישובו להיות כפי שהיו, ולעולם לא יצליחו לשחזר את החמימות והספונטאניות שאפיינו את החיים בכפרים האולימפיים. צל כבד ירד על חמש הטבעות האולימפיות, שנועדו לסמל הרמוניה וידידות".

ואכן, לפי הצהרותיו של המחבל, זו היתה מטרת הפיגוע. לאחר שכוחות הביטחון בחנו שלוש קלטות וידיאו שתיעדו את האירוע, הם זיהו בהן את החשוד בהנחת המטען כשהוא מניח את התיק ליד הבמה ומסתלק. זמן קצר קודם לכן אירעו באטלנטה שני פיגועים, בבניין משרדים ששכנה בו מרפאת הפלות ובבר לסבי. מרפאת הפלות הותקפה גם בברמינגהם, אלבמה. בראשית 1998, האף-בי-איי החל לחשוד שאותו אדם שביצע את הפיגועים האלה אחראי גם על הטמנת הפצצה באולימפיאדה: אריק רודולף, בן 32. כשהגיעה משטרה לעצור אותו בקרוואן שבו התגורר בצפון קרוליינה, הם מצאו רק אור דולק ודלת פתוחה. מאות סוכנים חיפשו אחריו בנקיקיה ובמערותיה של המדינה, אבל רק בשנת 2003, בעיירה קטנטנה בשם מרפי בצפון קרוליינה, הבחין סוכן הבולשת בגבר רזה בסמטה שמאחורי סניף של חנות "סייב א לוט פוד". "הוא היה מנומס ושיתף פעולה", סיפר הסוכן שלכד אותו, בן 21.

רודולף, שכבר בהיותו בן תשע כתב עבודה לבית הספר ובה הכחיש את השואה, הודה בכל ההאשמות ועמד מאחורי מעשיו. רק על הפצצה באטלנטה התנצל משום שנפגעו בה "אזרחים חפים מפשע". "מטרת המתקפה ב-27 ביולי 1996 היתה להכעיס ולהביך את הממשלה בוואשינגטון בעיניי העולם, על כך שהיא מתירה הפלות", אמר במשפטו ב-2005. "אינני אנרכיסט. אין לי שום דבר נגד ממשלות או כוחות החוק באופן כללי. אינני מכיר בממשלה הזו מפני שהממשלה הזו התירה בחוק רצח של ילדים". רודולף מרצה מאז ארבעה מאסרי עולם מצטברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ