אנדרס ברינג בריוויק, מהילדות באוסלו לרצח המוני

חזרה לשכונת ילדותו השלווה ולשלבי התבגרותו של האיש שהרג 76 בני אדם שופכת אור חדש על אישיותו

עדי ערמון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי ערמון

משטרת נורווגיה הודיעה אמש כי אנדרס ברינג בריוויק, שהודה בהריגתם של 76 בני אדם בפיגוע בקרית הממשלה באוסלו ובירי במחנה הקיץ באי אוטויה, פעל לבד, ללא משתפי פעולה או סיוע של ארגונים מהימין הקיצוני. בתוך כך, מתפרסמים תחקירים עיתונאיים המנסים להבין כיצד הפך בריוויק לרוצח המוני. העיתונים הבריטיים אינדיפנדנט וסנדיי טיימס עקבו אחר סיפור חייו של בריוויק, ראיינו בני אדם שהכירו אותו כילד וכמתבגר וניסו לקבל תמונה מלאה יותר של חייו האישיים.

לדברי לינה אנגלסרוד, 31, שהתגוררה באותו גוש של בנייני דירות שבו התגורר בריוויק במערב אוסלו, המפגע הותיר רושם של אדם קר. "הוא היה מחרחר ריב. מעולם לא היו לו חברות", אמרה לטיימס. חבר ילדות של בריוויק אמר לעיתון הנורווגי דאגבלאדט כי בריוויק נסע לארה"ב לעבור ניתוח קוסמטי. "פגשתי אותו באוטובוס והוא נראה מרוצה מאוד. הוא עבר ניתוח במצח, באף ובסנטר", סיפר החבר ששמו לא צוין.

בריוויק התגורר בשכונה בשם סקוין שבמערב הבירה. לבתי השכונה יש גינות גדולות ומוריקות. בניגוד לשכונת המהגרים הענייה במזרח העיר, בסקוין מתגוררים אנשים מצליחים, כמו בני כיתתו לשעבר של בריוויק: רופאים, עורכי דין ומנהלים. בריוויק למד בשכונה וגדל במתחם דירות מודרני. הוא חזר לשם מוקדם יותר השנה כדי להתגורר עם אמו החולה וכדי שיהיו לו "מספיק אמצעים וזמן", כפי שניסח זאת במניפסט עב הכרס שחיבר, המשתרע על פני 1,516 עמודים, להתכונן לטבח ההמוני שהגדיר כ"שליחות". "הוא היה ילד ערני אבל רגיל", משחזר בן כיתתו שביקש לשמור על עילום שם. "הוא לא היה אאוטסיידר ולא נראה כמי שסובל מבעיות", אמר.

אחרי שסיים את הלימודים שירת בריוויק בצבא תקופה קצרה ולאחר מכן נראה שעבר ממקום עבודה אחד לאחר. לפי כמה דיווחים פתח בריוויק חברת מחשבים והרוויח די כסף שאיפשר לו להתגורר בדירת פאר ולענוד שעון יוקרתי. לפי דיווחים אחרים הוא עבד שנים במוקד טלפוני.

בגיל 15 הצטרף בריוויק לכנופיה שריססה כתובות גרפיטי והיה מעורב בעימותים עם כנופיית מהגרים פקיסטאנים, שהאלימות שלהם הבהילה אותו. בעת שירותו הצבאי הצטרף לתנועת צעירים של מפלגת הימין הפרוגרסיבית והיה חבר בה עשר שנים, עד שהחליט לפרוש משום שהארגון נראה לו מתון מדי. השאלה ממה התקיים בתקופה שקדמה לטבח טרם ברורה. מפרטי חשבון הבנק שלו עולה שב-2007 התווספו לחשבונו 80 אלף אירו, סכום שהיה יכול לאפשר לו להתקיים בלי שיצטרך לעבוד.

תמונותיהם של כמה מההרוגים בירי במחנה הקיץ באוטויה. במניפסט עב הכרס שחיבר, הגדיר בריוויק את מעשהו המתוכנן כ''שליחות''

רמז אחד טמון אולי באמו החולה: היא לא דיברה בפומבי ולא התראיינה מאז הטבח. ואולם, אם הדפים האחרונים במניפסט של בריוויק מהימנים, נראה שמחלתה היא תולדה של השלבים האחרונים של מחלת מין שבה נדבקה, לטענת בריוויק, לפני כמה שנים, מחלה שדירדרה את כישוריה הנפשיים "לרמה של ילדה בת עשר".

נראה כי לבריוויק מעולם לא היה קשר רציני עם אשה. הוא נולד בפברואר 1979 לינס בריוויק, דיפלומט, ולוונצ'ה בריוויק, אחות. הוריו היו מתומכי מפלגת הלייבור הנורווגית. הם התגרשו כשהיה בן שנה ולאחר מכן התגורר עם אמו, שעבדה בשגרירויות נורווגיה בפאריס ובלונדון. הוא שמר על קשר רופף עם אביו שנותק כשהיה בן 15. לפי התחקיר באינדיפנדנט, כבר נשמעו קולות של מומחים הטוענים כי בריוויק לא היה כשיר מינית. לטענתם, הוא חיפש פיצוי לכך באלימות ובבחירה בכלי נשק בעלי מאפיינים פאליים כמו רובי ציד ורובים אוטומטיים, שבהם ירה בקור רוח בבני נוער וגרם לאחד האסונות הקשים ביותר בתולדות נורווגיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ