יוסי מלמן
אי-פי
יוסי מלמן
אי-פי

אלפי אנשים יצאו אתמול)לרחובות ג'קארטה כדי להיפרד מהנשיא לשעבר עבד א-רחמן וחיד, שמת שלשום בגיל 69. וחיד, כהן דת שתום-עין, היה אהוב מאוד על העם האינדונזי, שעליו שלט במשך שנתיים סוערות בתקופת המעבר למשטר דמוקרטי אחרי שלושים שנות דיקטטורה. הוא השתדל לקרב את המיעוטים הדתיים במדינה שאוכלוסייתה המוסלמית היא הגדולה ביותר בעולם. בשנים האחרונות הוא היה חולה ומרותק לכיסא גלגלים. בנוסף לעיוורון הכמעט מוחלט, הוא סבל גם מסוכרת ומבעיות בכליות.

וחיד נחשב לאחד המנהיגים הבולטים בארצו, שהיה מוכן לדבר בגלוי על הצורך לכונן קשרים דיפלומטיים עם ישראל. זמן קצר לאחר שנבחר לנשיאות, בסוף 1999, הכריז על כוונתו לעשות כן. אהדתו לישראל השתלבה עם עובדת היותו מוסלמי מאמין מצד אחד אך מתון בהשקפת עולמו.

בראיון שהעניק ל"הארץ" בעת ביקורו בישראל ביוני 2003, כשכבר לא כיהן בתפקיד, הגדיר וחיד את עצמו כמבטא את קולו של "איסלאם תרבותי". "אתה רואה אותי בלבוש מערבי מודרני, חליפה ועניבה. אבל בפנימיותי אני מוסלמי", אמר וחיד. "קשה לנתק אותי ממורשתי ושורשיי". וחיד בא לביקור בישראל כדי להשתתף בכינוס בינלאומי ונמנה במשך שנים עם חבר הנאמנים של מרכז פרס לשלום.

הוא גם סיפר בראיון כי לא הופתע מפעילותם של הקיצונים המוסלמים, חברי קבוצת הטרור "ג'מעה איסלאמיה", שאנשיה היו מעורבים בפיגועים הקטלניים של ראשית העשור החולף באי באלי ובבתי מלון בג'קארטה, בהשראת פיגועי ה-11 בספטמבר. "אני מכיר את האידיאולוגיה הזאת כבר משנות השבעים", הוא הדגיש.

כמי שתמך בתהליך השלום של מדינות ערב עם ישראל, לווחיד היו דעות ברורות שאותן הוא לא נרתע מלהביע. "בעולם הערבי אין דמוקרטיה ומוחם של ההמונים נשטף בתעמולת השליטים", אמר בעבר. "הממשלות הערביות משקרות לבני עמן. הן אינן ישרות. המנהיג היחיד שהכרתי ואשר כמעט היה ישר היה המלך חוסיין".

הבעיה של ישראל היתה שבאינדונזיה, המדינה המוסלמית הגדולה ביותר בעולם עם קרוב לרבע מיליארד תושבים, קולו של וחיד היה קול המיעוט בקרב ההנהגה הפוליטית, שרובה סירב לקיים יחסים רשמיים וגלויים עם ישראל בגלל החשש מפני תגובות הזעם של ההמון. עם זאת, מנהיגי המדינה היו מוכנים לרוב לקיים ערוצי הידברות חשאיים ואף לרכוש נשק מישראל ולקיים עמה קשרי מודיעין.

ת.ז.

שם: עבד א-רחמן וחיד 2009-1940 ? תפקיד אחרון: נשיא אינדונזיה בשנים 2001-1999 ? קריירה פוליטית: היה ראש המפלגה האיסלאמית הגדולה ביותר באינדונזיה שפעל לקירוב בין המיעוטים הדתיים במדינה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ