לילי גלילי
לילי גלילי

לא פחות מ-18 מועמדים יתמודדו ביום ראשון הקרוב על נשיאות אוקראינה. ריבוי המתמודדים מבטיח, ככל הנראה, סיבוב שני ב-7 בפברואר, אך תוצאה אחת היא ודאית כבר עתה בכל מקרה: חמש שנים אחרי שהסעירה את דמיונו של העולם, הגיעה המהפכה הכתומה לקיצה. שניים ממחולליה - הנשיא ויקטור יושצ'נקו וראש הממשלה יוליה טימושנקו - כשלו במאמצים להבטיח רפורמות דמוקרטיות מרחיקות לכת ויציבות כלכלית. במקומן, סיפקו לציבור המאוכזב בעיקר סדרה של סקנדלים ועלבונות שהעצימו במערכת בחירות מכוערת.

בכך רק האצו את ניצחונו הצפוי - על פי הסקרים - של ויקטור ינוקוביץ', בזמנו האיש הרע, הפרו-רוסי של המהפכה הכתומה. גלגלי ההיסטוריה התייצבו עתה על קרקע של מציאות שונה לחלוטין: בסקרים האחרונים זוכה ינוקוביץ' ליותר מ-30% תמיכה, טימושנקו למעט פחות מחצי מזה. יושצ'נקו, פעם התקווה הגדולה של המערב והחלום הגדול של אוקראינה להפיכתה לחלק מאירופה, נאחז כבר שבועות בשיעור תמיכה חד-ספרתי הנע בין שלושה-ארבעה אחוזים. מן המהפכה הכתומה שביקשה לחבר בין אירופאיות ללאומנות - כאנטיתזה לרוסיות - נותרו רק שרידים ללאומנות.

אלא שתמונה כאילו ברורה זו מסתבכת בשבועות האחרונים עוד יותר, עם זינוקו לקדמת הבמה של איל ההון האוקראיני, סרגיי טיגיפקו. בקמפיין מתוכנן היטב, המבדל את הונו האישי מן המתמודדים התלויים בכספי תרומות או במשאבים של המדינה למימון מסעות הבחירות שלהם, מזנב עתה טיגיפקו בסקרים אפילו במיקומה של טימושנקו.

אם כך יתפתחו הדברים, יימחק כל זכר של המהפכה שהקסימה את המערב וכמו ניתקה את אוקראינה מכבלי האחיזה של רוסיה. אלא שחמש שנים מאוחר יותר, כשלה אוקראינה במאמצים להתקבל לברית נאט"ו או להתקדם במאמצים לחבור לאיחוד האירופי. למען האמת, רבים מן הפוליטיקאים המובילים מדברים בגלוי על חיזוק הקשרים עם רוסיה.

מנהיגי רוסיה יכולים לחייך עוד קודם לפתיחת הקלפיות, אפילו שינוקוביץ' ויתר על תביעתו הישנה להפוך את הרוסית לשפה רשמית שנייה של אוקראינה, אם כי לא ויתר לגמרי על הרעיון. כל תמיכתו של המערב מתמצה עתה בשיגור אלפי משקיפים לפקח על ניהול תקין של יום הבחירות. 50 מיליון אוקראינים במדינה הענקית מגיבים בציניות מסוימת על היכולת לפקח על התהליך, ויש המלינים כבר מראש על זיופים בבחירות.

עם זאת, הבעיה הגדולה של אוקראינה היום היא האדישות המופגנת של הציבור, שאיבד את האמון ביכולתו לשנות. "טעו מי שחשבו שדי בהנפת סיסמאות בכיכר העצמאות בקייב ובמחיאות כפיים של המערב כדי לחולל שינוי עמוק", אומר היועץ הפוליטי הישראלי דוד איידלמן, שסיפק שירותי ייעוץ במערכת הבחירות באוקראינה; "באין תוכנית, כל השינוי מתמצה בהחלפת אליטות של מזרח אוקראינה באליטות של מערב אוקראינה".

אפילו הנשיא המכהן ומי שמסתמן כמפסיד הגדול של המהלך הזה התבטא השבוע במרירות: "350 שנה היתה אוקראינה לאום ללא מדינה; היום יש לנו מדינה ללא לאום". בעיקר, גם מדינה ללא כסף ועם תופעות לוואי אומללות. על פי ארגון פמיניסטי מרכזי בקייב, כל זונה שלישית באירופה היום היא אשה אוקראינית. אלא שתופעות חברתיות אלה לא זכו כמעט להתייחסות במערכת בחירות שרובה השמצות אישיות.

כפי שקורה במצבים אלה, הלאומיות והעוני תורגמו במערכת הבחירות לגזענות ולאנטישמיות גלויה. היהדות תפסה בקמפיין מקום לא פרופורציוני, בעיקר בשל מועמדותו של סרגיי רטושניאק, ראש עיר בעבר, שבנה עצמו לדמות לאומית על תשתית של אנטישמיות בוטה. הלאומיות שביקשו להנחיל ה"כתומים" התחלפה בלאומנות שגלשה להאדרה של הנאצים ומשתפי הפעולה המקומיים עמם. מצב זה עורר דאגה לא רק בישראל,

מכאן נשלח מכתב החתום על ידי 36 חברי כנסת המתריעים על התגברות האנטישמיות באוקראינה, אלא גם בקרב סנאטורים וחברי קונגרס בארה"ב. במכתבים ששלחו עשרה מהם, כולם דמוקרטים, לשגריר אוקראינה בארה"ב ולנשיא יושצ'נקו, הביעו אלו לא רק דאגה מן התופעות החמורות, אלא גם רמזו בגלוי על הפסקת התמיכה הכספית ומתן אשראי לאוקראינה בשל תופעות אלה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ