סין משעה את שיתוף הפעולה הצבאי עם ארה"ב

סין הגיבה בחריפות על עסקת הנשק שחתמה ארה"ב עם טייוואן: "העסקה תשפיע על שיתוף הפעולה בנושאים בינלאומיים חשובים"

סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

יחסי סין-ארה"ב במשבר: סין הודיעה היום (שבת) כי היא משעה את שיתוף הפעולה הצבאי עם וושינגטון. זאת, במחאה על עסקת הנשק המתגבשת בין ארה"ב לטייוואן. הפנטגון דיווח ביום שישי על עסקת הנשק , בשווי 6.4 מיליארד דולר, אשר תכלול מסוקי בלאק הוק, טילים מסוג פטריוט, וספינות לאיתור מוקשים.

משרד ההגנה הסיני פירסם היום הודעה חריפה בה הזהיר כי מכירת הנשק לטייוואן תפגע בקשרים בין ארה"ב לסין. סוכנות הידיעות הסינית דיווחה כי הביקורים הצבאיים המתוכננים בין שתי המדינות יידחו, בשל "הפגיעה החמורה" ביחסים בין המדינות.

שר החוץ הסיני אמר כי ממשלתו תטיל עיצומים על חברות אמריקאיות שימכרו נשק לטייוואן. הוא הוסיף כי "העסקה תשפיע על שיתוף הפעולה בין המדינות בנושאים בינלאומיים חשובים". בנוסף, הנספח הצבאי של ארה"ב בסין זומן לשיחת נזיפה, בה הביעו בפניו את מחאת השלטון.

סין טוענת לריבונות על טייוואן מאז סיום מלחמת האזרחים בסין ב-1949 בניצחונו של מאו טסה טונג, שהקים את "הרפובליקה העממית של סין". סין נשבעה להחזיר את האי לשליטתה אף בכוח אם צריך, והיא אינה מקבלת את השימוש בשם "טייוואן" במקום בשמה הרשמי "הרפובליקה של סין".

בתגובה להודעתה החריפה של סין, מסרה דוברת מחלקת המדינה האמריקאית, לאורה טישלר, כי "עסקת המכירה תורמת לתחזוקת הביטחון והיציבות במיצרי טיוואן".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ