מצרים וסוריה מכריזות על איחוד ביניהן

1.2.1958 היום לפני 52 שנה:

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

"גמאל עבדול נאצר הוא איש צעיר; מה כוונותיו - טרם נתברר; אולי הוא עצמו אינו יודען, אין ספק ש'יש לו חשק' לשנות את המפה במזרח התיכון", כתב ד"ר ר. וואלטש בעיתון "הארץ" בעקבות הודעת מצרים וסוריה על איחוד ביניהן, היום לפני 52 שנה.

המדינה החדשה, שנקראה "הרפובליקה הערבית המאוחדת", תהיה "בעלת דגל אחד, נשיא אחד ופרלמנט אחד", דיווח כתב "הארץ" לעניינים ערביים יום למחרת הכרזת האיחוד. "מספר תושבי מצרים כיום הוא 22,651,00 ומספר תושבי סוריה - 3,906,000", דייק העיתון, והן "חולשות על אמצעי התעבורה שבהם מובלים 90% מהנפט המזרח תיכוני". קהיר תהיה בירת הרפובליקה החדשה, ציטט "הארץ" מדברי סוכנות הידיעות המזרח תיכונית.

קיץ קודם לכן החלו הדיונים על האיחוד. "מצרים נכונה להיכנס במו"מ עם סוריה על איחוד פדרלי", דיווח "הארץ" ב-31 ביולי, 1957. חמישה ימים לאחר מכן הודיעו שתי המדינות על הקמת ועדות לביצוע תוכנית האיחוד. בספטמבר הן חתמו על הסכם איחוד כלכלי, וב-14 באוקטובר נחת צבא מצרי בסוריה. "הפעולה - במסגרת ביצוע התכנית הצבאית המשותפת המצרית-סורית", דיווח כתב "הארץ" לעניינים ערביים. ד"ר ר. וואלטש, שליח "הארץ" בלונדון, סיפר כי בשל התחרות בין שליט מצרים לסעוד מלך סעודיה "בחר עבדול נאצר - בעצת הסובייטים, כמשוער - לשלוח יחידות של צבאו לסוריה". הוא הוסיף כי "לונדון רואה בנחיתת המצרים בסוריה כז'סטה הפגנתית".

"פלשתינה תצורף לאיחוד הפדראלי", דיווח כתב "הארץ" לעניינים ערביים באמצע דצמבר. ב-26 בדצמבר החליט הפרלמנט הסורי להוריד אחד מהדגלים הסוריים מעל במת יו"ר הפרלמנט, "ולהניף במקומו דגל מצרי". ב-22 בינואר הודיע שר החוץ הסורי: "הושג הסכם לגבי הבסיס לאיחוד עם מצרים". ב-27 כבר התפרסם כי לא מדובר באיחוד פדרלי, אלא במיזוג בין שתי המדינות למדינה אחת, ועמוס אילון דיווח ל"הארץ" מארה"ב כי גורמים אמריקאיים רשמיים חושבים ש"תכנית האיחוד מצרי-סורי - יתרון לישראל".

בעיני משקיפים מדיניים בירושלים, כך דווח ב"הארץ", הכרזת האיחוד מסמלת "את ההתאוששות של עבדול נאצר ממפלתו במבצע סיני ויציאתו מחדש להקמת ?אימפריה ערבית' מהאוקינוס האטלנטי ועד לאוקינוס ההודי". "עיני נאצר נשואות לנפט הערבי", הזהיר העיתון במאמרו "מיום ליום" למחרת ההכרזה.

"דמשק נראית כאילו גמרה אומר להתאחד עם מצרים, ממש כפי שנראתה ווינה תאבת אנשלוס ב-1938", כתב וואלטש מלונדון. אך המערב לא מיהר להגיב. "המערב מחולק בדעותיו בנוגע לאיחוד המצרי-הסורי", דיווח אחרי ארבעה ימים מוריס קאר, שליח "הארץ" בפאריס. סין לא התלבטה כל כך. "ראש ממשלת סין העממית העלה על נס את האיחוד המצרי-סורי בנאום מדיני", דיווח "הארץ", גם "הודו מקדמת בברכה את הקמת הרפובליקה המאוחדת". לבסוף החליטה ארה"ב להכיר ברפובליקה, כמוה גם צרפת, אם כי בלי לכונן "בעתיד הקרוב" יחסים דיפלומטיים.

ישראל התקשתה לגבש תגובה מוסכמת. ב-20 בפברואר הודיעה שרת החוץ גולדה מאיר בכנסת כי "תגובת הממשלה עדיין אינה בשלה כדי פירסומה ברבים". כתב "הארץ" ציטט מדיווחי קול ישראל בערבית כי "ישראל תמיד צידדה בכל התפתחות העשויה להביא לעצמאות אמיתית של מדינות ערב ולכן היא לא מתנגדת לאיחודים כנים של ארצות ערב". אם כי לדברי ח"כ יגאל אלון, מצרים משתמשת בסכסוך עם ישראל "כדרך להשתלטות על מדינות ערביות קטנות יותר", דיווח כתב "הארץ" חביב כנען. בעוד ש"הקמת פדרציה שמית במזרח התיכון בהשתתפותה של ישראל היא הפתרון שלקראתו תחתור מפלגת אחדות העבודה", שדרשה מהממשלה לקדם מדיניות זו, "שאיננה דמיונית כפי שהיא נראית ממבט ראשון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ