גרדיאן
ליזי דייוויס
גרדיאן
ליזי דייוויס

הפילוסוף רנה דקארט מת לאחר שטעם מלחם קודש ספוג במנה קטלנית של זרניך (ארסן), שהגיש לו כומר קתולי, כך טוען חוקר המנסה להפריך את ההנחה שדקארט מת מוות טבעי.

במשך יותר מ-350 שנה רווחה ההנחה שמותו של דקארט באחד מימי החורף של 1650 בשטוקהולם היה תוצאה של דלקת ריאות שהתפתחה אצלו כי לא היה מורגל בקור הסקנדינווי. ואולם, לאחר שנות מחקר ארוכות וסריקת ארכיונים בפאריס ובבירת שוודיה, טוען תיאודור אברט מאוניברסיטת ארלנגן, שז'אק ויוגה, מיסיונר שפעל בשטוקהולם, הרעיל את דקארט כי חשש שדעותיו בנושאי דת יחבלו בהמרת הדת המתוכננת של מלכת שוודיה הפרוטסטנטית לקתוליות. "ויוגה היה מודע לנטיותיה ה'קתוליות' של המלכה כריסטינה, וסביר שראה את דקארט כמכשול בדרכה להמרת דתה", אמר אברט.

למרות החינוך הקתולי שלו, דקארט, שהוזמן להיות המורה של המלכה כריסטינה ב-1649, עורר חשדות בקרב רבים מבני דתו. "ויוגה היה משוכנע שדעותיו של דקארט תאמו יותר את הכפירה הקלוויניסטית", אמר אברט.

תיאוריית הרצח התקבלה בספקנות מה, כיוון שמאז מות דקארט ב-11 בפברואר 1650 היה ברור שדלקת ריאות היא שגזלה מהעולם את אבי הפילוסופיה המודרנית. לטענת אברט, ההנחה אינה עולה בקנה אחד עם העובדות. באיגרת שנכתבה לאחר מות דקארט ציין רופאו כי גילה "משהו מוזר" בשתן של הפילוסוף, שלדעת אברט היה דם. "זה אינו תסמין של דלקת ריאות אלא של הרעלה, בעיקר של הרעלת זרניך", אמר אברט, שהוסיף כי דקארט ביקש מרופאו לרשום לו תרופה הגורמת להקאה ושלשול. "איזו מסקנה אחרת אפשר להסיק, מלבד זו שהפילוסוף, שהיה בעל ידע ברפואה, האמין שהרעילו אותו"?

פורץ דרך

רנה דקארט (1596-1650) היה פילוסוף ומתמטיקאי צרפתי. הוא נחשב לאבי הפילוסופיה המודרנית. המשפט המפורסם ביותר שלו: "אני חושב משמע אני קיים", מספק אמת ודאית ראשונה לאחר שמטילים ספק בכל (בחושים; בהיגיון). במתמטיקה הוא אחראי לפיתוח מערכת הצירים הקרטזית (מערכת X ו-Y) הקרויה על שמו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ