צרפת מודה: טעויותינו תרמו לרצח העם ברואנדה

בביקור ראשון של נשיא צרפתי מאז רצח העם ב-1994, שבו נרצחו 800 אלף בני אדם, פועל סרקוזי להדק את הקשרים בין המדינות, לאחר שנים של מתח

לה מונד, רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה מונד, רויטרס

קיגאלי. לצרפת היו טעויות שיפוט חמורות ב-1994 ברואנדה, והיא רוצה כעת לוודא שכל האחראים לרצח העם שהתחולל באותה שנה ייתפסו וייענשו - כך אמר אתמול נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בביקור אצל עמיתו פול קגאמה בקיגאלי, בירת רואנדה. מטרת הביקור היא להדק את הקשרים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, לאחר שנים של מרירות והאשמות הדדיות על אודות האירועים בתקופת רצח העם.

עם זאת, סרקוזי נמנע מלהתנצל על התנהגות צרפת באותה תקופה, שבה נרצחו 800 אלף בני טוטסי ובני הוטו מתונים בתוך פחות ממאה ימים. "היתה טעות חמורה בשיפוט ושרר עיוורון מסוים כיוון שלא צפינו את ממדי רצח העם", אמר סרקוזי לעיתונאים במסיבת עיתונאים משותפת עם קגאמה. "וכל אלה גרמו לתוצאות טרגיות".

הביקור נערך בתום שלוש שנות נתק דיפלומטי בין שתי המדינות, שאותו יזמה רואנדה בעקבות הוצאתם של תשעה צווי מעצר בינלאומיים בצרפת נגד תשעה אישים במשטרו של קגאמה. התשעה חשודים בהשתתפות ברצח ראש המדינה לשעבר, ז'ובנאל הביארימנה, ב-6 באפריל 1994, שבישר את ראשית המערכה להשמדת עם.

ממשלת קגאמה האשימה את צרפת, שהיתה בשעתו בעלת השפעה עצומה במושבה הבלגית לשעבר, באימון וחימוש קבוצות המיליציה של ההוטו ושל הממשלה הקודמת. צרפת הכחישה כל מעורבות, אבל הודתה בדו"ח פרלמנטרי שחובר בנושא ב-1998 ב"טעויות ומחדלים ממסדיים". קיגאלי גם מאיימת לתבוע 33 פוליטיקאים ואנשי צבא צרפתים בכירים בגין "חלקם בהשמדת העם", ובהם דומיניק דה וילפן, אדואר בלרדור ואלן ז'ופה.

15 שנים אחרי, עדיין לא נשפך אור על חלקה של צרפת בתמיכה בשלטון שביצע את השמדת העם, או על זהות מבצעי ההתנקשות בנשיא הביארימנה. המשטר הנוכחי, המבסס את הלגיטימיות שלו על שהביס צבאית את מבצעי רצח העם, רואה בהחלטת בית המשפט הצרפתי להוציא את צווי המעצר תמרון שנועד לטייח את "שיתוף הפעולה" של פאריס עם המבצעים. שר החוץ של צרפת, ברנאר קושנר, שסלל את הדרך לביקור הנשיאותי, הציע בשבוע שעבר להקים ועדה של היסטוריונים בעניין רואנדה שתברר מה בדיוק אירע. "זה ייקח חודשים ואולי שנים, אבל נעשה את זה", אמר קושנר בראיון לז'ורנל דו דימאנש.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ