ציר הרשע של איראן

יומיים לאחר שנעצר כבר הודה ראש ארגון הטרור, עבד אל-מאליכ ריגי, כי ארה"ב גייסה אותו להפלת המשטר האיראני. אבל אולי תפיסתו היא בכלל פרי עסקה אמריקאית-איראנית

צבי בראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צבי בראל

לעבד אל-מאליכ ריגי לא נותר כנראה זמן רב לחיות. בקרוב הוא יעמוד לדין באיראן על פעולות טרור, רצח אזרחים וקציני משמרות המהפכה, ועל ניהול ארגון טרור שביצע פיגועים באיראן.

ריגי עמד עד סוף השבוע בראש ארגון "ג'ונדאללה" (חילו של אללה), הפועל במשולש הפרוע - אזור המפגש בין גבולות פקיסטאן, איראן ואפגניסטאן, שם מתגוררים רוב בני המיעוט הבאלוצ'י של פקיסטאן ואיראן. באוקטובר שעבר ביצע הארגון פיגוע ענק במחוז האיראני סיסתאן-בלוצ'יסטאן, שבו נהרגו כ-40 בני אדם, מתוכם 15 קצינים בכירים במשמרות המהפיכה, בהם הגנרל עלי שושתרי, סגן מפקד כוחות היבשה של המשמרות.

איראן, כרגיל, האשימה את ארה"ב וישראל בפיגוע, אבל בצינורות החשאיים היא ניהלה מו"מ קשוח עם פקיסטאן, שבשטחה נהנה ג'ונדאללה מחופש פעולה, ודרשה את הסגרת ריגי ושותפיו.

לאיראן ולסוריה הודבק הכינוי "ציר הרשע", אך גם לאיראן יש ציר רשע משלה - והוא עובר בגבול שבינה לבין פקיסטאן ואפגניסטאן. מדובר במחוזות שאינם נשלטים באופן מלא על ידי הממשלה, ובנתיב העיקרי שדרכו עוברים סמים מאפגניסטאן. איראן, שמפעילה כוחות רבים כדי למנוע את הברחת הסמים, מודאגת לא פחות מן האפשרות של זליגת כוחות טליבאן אל מחוזותיה.

ביום שלישי שעבר יכלו "החיילים האלמונים של המהדי הנסתר", כפי שמכנה מחמוד אחמדינג'אד את סוכני המודיעין של איראן, לרשום לעצמם ניצחון מרשים. בפעולה משולבת של המודיעין וחיל האוויר האיראני יורט מטוס הנוסעים שבו טס ריגי מדובאי לקירגיסטאן, ונחת בעיר בנדר עבאס. ריגי הורד ממנו, נעצר ובתוך יומיים כבר הופיע בטלוויזיה האיראנית ובאתרי האינטרנט של המדינה כשבפיו הודאות מרתקות.

לדבריו הוא נפגש בדובאי עם מפעיליו, אנשי הסי-אי-איי, אשר הבטיחו לו כי יסייעו לו להקים בסיס אימונים ופעולה בשטחה של קירגיסטאן סמוך לגבול איראן, וכי הוא יקבל מהם מימון להמשיך ולפעול נגד איראן.

"איראן היא הבעיה הגדולה ביותר שלנו", ציטט ריגי את מפעיליו שבשמותיהם לא נקב, "לא אל-קאעדה ולא אפגניסטאן". הוא גם דיווח שמפעיליו אמרו לו, כי ארה"ב מתקשה עכשיו מאוד לתקוף את איראן, ולכן החליטה לפעול מבפנים במטרה להביא להפלת המשטר.

"אחרי שאובמה נבחר לנשיאות, האמריקאים יצרו קשר אתנו והם פגשו אותי בעיר זהאדאן בפקיסטאן. האמריקאים הם שביקשו את הפגישה, ואז אמרתי להם שאין לי זמן לפגישות סתם ואם הם רוצים להיפגש עליהם לעזור לנו. הם אמרו שיסייעו".

הודאותיו של ריגי, שנראה כמי שקורא אותן מן הכתב, משמשות היטב את המשטר, הרואה בהן הוכחה לטענותיו כי שירותי המודיעין של ארה"ב, בריטניה וישראל פועלים באמצעות ארגוני טרור כדי לערער את המשטר. אבל הפרשה הזאת כנראה מורכבת הרבה יותר. איראן למשל טוענת, שהקרדיט לאיתורו ותפישתו של ריגי מגיע לשירותי המודיעין האיראניים בלבד. אלא ששגריר פקיסטאן בטהראן, מוחמד בחש עבאסי, הצהיר כי ללא שיתוף הפעולה הפקיסטאני לא היה ריגי נתפס. מדוע מיהרה פקיסטאן לדווח על כך בפומבי? דומה שהסיבה לכך היא שפקיסטאן לא רק מעוניינת להיראות כמי שלוחמת בארגוני טרור, אלא גם מבקשת להרגיע את הכעס האיראני עליה בעקבות הפיגוע באוקטובר.

אולם בעוד השגריר הפקיסטאני מדווח על חלקה של ארצו במבצע, התראיין דובר "ג'ונדאללה", המפעילה 2,000 לוחמים, לרשת אל-ערבייה וסיפר שאת ריגי הסגירו דווקא האמריקאים. הם אלה שסיפקו לו את דרכונו האפגאני, והם שידעו את מסלול טיסתו. האמריקאים, לדבריו, הסגירו את ריגי כחלק מעסקה גדולה יותר, שכוללת את הסגרתם לארצות הברית של כמה פעילי אל-קאעדה הכלואים באיראן, וכן את השבתם של שלושת האמריקאים שעצורים שם.

בינתיים מיהרו שלטונות דובאי, ארה"ב ובריטניה להכחיש כל קשר לריגי ולטענות שהועלו בהודאותיו. דובאי אישרה אמנם כי ריגי שהה בשטחה, אבל רק שעתיים כאשר המתין למטוס לקירגיסטאן.

כמה משכנותיה הערביות של איראן החלו לכנות את הפרשה איראן-גייט החדשה, ולטעון שהיא מהווה הוכחה לכך שארה"ב מוכנה לכופף את הכללים, ואפילו לשתף פעולה עם ארגוני טרור או עם איראן, כאשר הדבר משרת את האינטרסים שלה.

אינתיפאדה במצרים

מוחמד אל-בראדעי, מי שהיה יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית, השליך אבן כבדה למימי הפוליטיקה המצרית. מאז שובו למצרים אין יום שבו שמו אינו עושה כותרות. בסוף השבוע למשל, הוא הזהיר כי אם לא יתחולל שינוי פוליטי במצרים עלולה לפרוץ אינתיפאדה עממית נגד השלטון.

"מטרתי היא למצוא פתרון של שלום בין העם לשלטון לפני שתפרוץ אינתיפאדה כזאת", הצהיר. בכוונתו להקים אתר אינטרנט כדי לאסוף דרכו מיליוני חתימות כתמיכה בבחירתו לנשיאות, והוא כבר מנהל מו"מ עם מפלגות האופוזיציה במטרה להקים גוש מאוחד. השאלה הגדולה היא אם יצרף גם את "האחים המוסלמים" לגוש, או שיסתפק בקבוצות החילוניות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ