3 נאשמים בפשעי מלחמה ברואנדה וביוגוסלוויה לשעבר נעצרו באירופה

עם פתיחת משפטו בהאג של ראדובן קארדז'יץ'

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

הזרוע הארוכה של רשויות החוק תפסה השבוע באירופה כמה חשודים בפשעי מלחמה. אגאת הביארימאנה, המבוקשת זמן רב על ידי ממשלת רואנדה בשל סיועה לכאורה לתוכנית לבצע רצח עם במדינה ב-1994, נעצרה אתמול בצרפת על ידי המשטרה המקומית, שהוציאה לפועל צו מעצר בינלאומי שהוצא לבקשת רואנדה. עדיין לא ברור אם היא תוסגר למדינה או תימסר לבית המשפט של האו"ם לפשעי המלחמה שבוצעו ברואנדה, היושב בארושה, טנזניה.

מעצרה של הביארימאנה בא בעקבות הביקור ההיסטורי שערך בשבוע שעבר בקיגאלי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שהודה כי צרפת "עשתה טעויות" שאחת מתוצאותיהן היתה רצח העם, שבו נרצחו יותר מ-800 אלף בני טוטסי ובני הוטו מתונים. הביארימאנה, אלמנתו של נשיא רואנדה לשעבר ז'ובנאל הביארימאנה, שרציחתו היתה אחד הגורמים לרצח העם, חולצה מרואנדה על ידי הצבא הצרפתי בתחילת תקופת האלימות והתגוררה מאז בשקט באחד מפרברי פאריס.

בתוך כך נעצר גם נשיא בוסניה לשעבר בתקופת המלחמה בבלקנים. איופ גאניץ', 63, פרופסור באוניברסיטת סרייבו שנתפס שלשום בנמל התעופה הית'רו, מואשם שלקח חלק ברצח 40 חיילים סרבים לאחר שבוסניה הכריזה על עצמאותה מיוגוסלוויה. מבוקש נוסף שנעצר הוא וסלין ולאהוביץ', המבוקש בסרביה באשמה שרצח יותר ממאה בני אדם בתקופת המלחמה בבוסניה.

כל המעצרים האלה בוצעו בימים שבהם אחד מפושעי המלחמה הידועים ביותר לשמצה - ראדובן קארדז'יץ', נשיא ה"רפובליקה סרפסקה" לשעבר - עומד למשפט בהאג בבית המשפט הבינלאומי לפשעי מלחמה ביוגוסלוויה לשעבר.

ביום השני להשמעת דברי הפתיחה שלו ניסה קארדז'יץ' לשכתב את ההיסטוריה בנושא המצור על סרייבו שנמשך 44 חודשים, וטען שהבוסנים המוסלמים רצחו את אנשיהם כדי לגרום להתערבות כוחות המערב נגד הבוסנים הסרביים. על פי ההערכות, כעשרת אלפים בני אדם נהרגו במצור, בהם יותר מ-1,500 ילדים. עוד 56 אלף נפצעו. לאחר תום הנאום החליט השופט לדחות את המשך המשפט עד לשמיעת הפסיקה על עתירתו של קארדז'יץ' לדחות את המשפט.

לקח לישראל

מעצרים אלה יכולים לשמש לקח לישראל, טוען דניאל מחובר, עורך הדין שייצג את "המרכז הפלסטיני לזכויות אדם" באחדים מניסיונותיו לגרום למעצר מנהיגים ישראלים בלונדון, שהאחרונה בהם היתה חברת הכנסת ציפי לבני.

"הישראלים מתלוננים שמתנכלים להם, אבל כפי שאתם רואים, אלה שמבצעים פשעי מלחמה, מכל מדינה שהיא, נדרשים לתת על כך דין וחשבון. יש התעוררות מחודשת של הצורך והמודעות בחשיבות שבניצול הסמכות השיפוטית הכלל עולמית", אמר מחובר. "אני מאמין שייעצרו ישראלים רבים מאוד. זה בעצם מה שמנסים להשיג עורכי דין כמוני - יישום הסמכות השיפוטית הכלל-עולמית למצבים שונים, בדומה למה שקרה ביוגוסלוויה לשעבר וברואנדה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ