נשיא ארה"ב רוזוולט מת בעת כהונתו הרביעית

12.04.1945 היום לפני 65 שנה:

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

בעוד "טאנקים של המחנה התשיעי פרצו את קו ההגנה הגרמני ומתקדמים לתוך מרחק 80 הקילומטר האחרונים לברלין", כפי שדיווח עיתון "הארץ" על האירועים בחזית האירופית של מלחמת העולם השנייה, ב-12 באפריל 1945, מסר הבית הלבן כי אחד מעמודי התווך של בעלות הברית הלך לעולמו. "רוזוולט איננו!", הכריזה הכותרת ב"הארץ", שבאופן חריג היתה נתונה במסגרת שחורה עבה. "סגנו, הארי ס. טרומאן - נשיא ארצות הברית".

"הנשיא רוזוולט מת לפתע משפך דם פנימי", ציטט "הארץ" מדיווחי סוכנויות "רויטר ויונאיטד פרס". "פראנקלין דאלאנו רוזוולט נולד בהאיד-פארק, ניו יורק, ב-30 בינואר 1882", פרס העיתון את תולדות חיי הנשיא המנוח. "ב-1932 נבחר לנשיא ארצות הברית ומאז חזר ונבחר למשרה זו 4 פעמים".

"הידיעה על מות הנשיא נפלה כפצצה לאחר יום של ידיעות טובות מן החזית ולאחר שבוואשינגטון הובעה הדעה הצבאית שהמלחמה נגד הגרמנים תסתיים בעוד ימים מספר", סיפר העיתון. "האחריות להצלחת אמריקה במלחמה מוטלת עליו", הסביר לוטר האסטון לקוראי "הארץ" את חשיבות הנשיא למערכת הפוליטית האמריקאית. "הנשיא רוזוולט המנוח ייחס חשיבות ראשונה במעלה לבעיות אלו. בבית הלבן ייחד חדר רצוף מפות, שבהן רושמים את מהלך המלחמה לכל פרטיה".

"האבל הכללי בכל העולם התרבותי על שפתאום נפסקה שירת חייו של 'האמריקאי הגדול ביותר בימינו'", ספד לרוזוולט מאמר המערכת של עיתון "הארץ", "מקורו בהכרה, שמעל במת החיים ירד אחד מגדולי קברניטי העולם, בשעה שהאנושות היתה זקוקה לו ביותר, והניח אחריו מקום ריק על סף הנצחון על העריצות באמצע ההכנות הגדולות להנחת היסודות לעולם אחר".

"ביחסו לעם היהודי קנה לו רוזוולט שם של אחד מחסידי אומות העולם", סיפר העיתון. ואכן, פחות מחודש קודם לכן הצהיר נשיא ארה"ב כי הוא תומך "במדיניות אשר תביא להקמת קומונואלת (commonwealth) יהודית חופשית ודמוקראטית בארץ ישראל", דיווח "הארץ".

"קודם כל יש להגיד, שרוזוולט היה אחד היחידים מבני אומות העולם שלא זו בלבד שהאנטישמיות מתנגדת לדעותיהם הפוליטיות אלא שהאנטישמיות זרה לרוחם ולאישיותם", הכריז מו"ל העיתון אז, גרשום שוקן, במאמר שפרסם לזכר הנשיא. "לא רק ממוצא אריסטוקראטי היה רוזוולט, אלא בין מידותיו היתה אצילות נפשית אמיתית שבזכותה בלבד לא יכול היה ליפול קרבן לאמונה התפלה ההמונית ששמה אנטישמיות".

"מותו הפתאומי של נשיא ארצות הברית פ. ד. רוזוולט עורר צער עמוק בלב כל אדם בארץ, מכל העדות. הכל דיווחו על מותו של האיש בכאב", סיפר העיתון. "דגלי ציון עטופי שחור, כשהם מורדים עד חצי התורן, הונפו על בנייני הממשלה, העיריה ומוסדות ציבור שונים", דיווח "הארץ" מתל אביב. "אבד לעולם מנהיג ולוחם רב-השראה למען השלום והחופש, לאמריקה - נשיא גדול ובן נעלה, לעם היהודי - ידיד אמיתי ומליץ אדיר", כתב חיים ויצמן מלונדון לאלמנת הנשיא. "כל הישוב העברי בארץ ישראל מזועזע מהאסון אשר קרה לעם האמריקאי ולאנושות הלוחמת במות הנשיא רוזוולט שהקריב את ספינת בעלות הברית עד לחוף הנצחון", נכתב ב"טלגרמה של תנחומים", ששלח הוועד הלאומי לנשיא החדש והתפרסמה בעיתון.

על מחליפו טרומן כתב "הארץ" כי "הוא אחד האנשים הצנועים ביותר, שעלו מעולם לגדולה פוליטית. אף לאחר שנעשה למועמד למשרת סגן הנשיא, עדיין טען, שאיש אינו ירצה לבחור בו". הנשיא החדש לא מיהר לעשות שינויים בממשל שאותו ירש, והצהיר "בגילוי דעתו הראשון", כפי שציטט "הארץ", כי "אנו נמשיך במלחמה בשתי החזיתות, במזרח ובמערב, עם כל המרץ עד לסיומה בנצחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ