עופר אדרת
ברלין
עופר אדרת
ברלין

למאות אלפי המבקרים בפסטיבל הבירה המסורתי אוקטוברפסט, שנערך במינכן, צפויה הפתעה - לא בהכרח נעימה. בוואריה, שמינכן היא בירתה, החליטה בסוף השבוע לאסור באופן גורף עישון בכל המקומות הציבוריים, ובכללם מסעדות, פאבים, דיסקוטקים ומועדונים. לדאבונם של חובבי הבירה והסיגריות, האיסור שייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, יכלול גם את מתחמי הבירה הענקיים והמסורתיים, שממלאים את מינכן בתקופת הפסטיבל.

ההחלטה לאסור עישון התקבלה במשאל עם שנערך ביום ראשון בבוואריה. 61% מהמשתתפים הצביעו נגד העישון במקומות הציבוריים, והפכו את בוואריה למדינה הגרמנית שבה קיים האיסור המחמיר ביותר על עישון. עד כה הותר העישון בחלק מהמקומות במדינה במגבלות מסוימות, כך שבפאבים ובבתי מרזח קטנים ניתן היה עדיין לעשן. ואולם, מצב זה עומד להשתנות, כאמור, בעוד כחודש.

העיתון הגרמני הנפוץ "בילד" כתב היום, בהתייחסו לתוצאות המשאל, כי "למרות אחוזי ההצבעה הנמוכים, העובדה היא שלעם נמאס מעשן הסיגריות. זוהי מכה קשה למעשנים".

כעת קוראים גם ארגונים ומחוקקים במדינות נוספות בגרמניה לאמץ את היוזמה ולערוך משאלי עם דומים בניסיון להפוך את גרמניה למדינה שבה העישון אסור באופן גורף. בינתיים, בכל אחת מ-16 המדינות שמרכיבות את גרמניה יש חוקים שונים לגבי העישון.

"קצת הופתענו מהניצחון המוחץ. אנחנו מלאים בגאווה בזכות העם הבווארי", אמר סבסטיאן פרנקברגר, יו"ר "כן להגנה על לא-מעשנים" - ארגון הגג של כמה גופים שנלחמים בעישון - שיזם את משאל העם. עם זאת, אחוזי ההשתתפות במשאל העם היו נמוכים יחסית - כ-38% בלבד.

לעומת פרנקברגר שחגג בימים האחרונים את הניצחון במשאל העם, יש כאלה שאינם מאושרים מההחלטה. כך לדוגמה, אינגריד הרגטס, יו"ר איגוד המלונאות וההסעדה הגרמני, העריכה אתמול כי "ההחלטה החדשה תביא לפגיעה קשה ואף לפשיטת רגל בחלק מבתי העסק במדינה". לדבריה, איסור העישון יביא לירידה של 30% במכירות במלונות ובמסעדות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ