שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

לונדון. הוא נהג ב"הונדה סיוויק". מדי בוקר לקח את שתי בנותיו הבלונדיניות, קייט בת ה-11 וליסה בת התשע לבית הספר. שכניו ראו אותו לא פעם מטפח את הגינה או נח במרפסת כשהוא שותה בירה קרה. חיים פרבריים שגרתיים בניו ג'רזי.

אלא שעתה מסתבר שלא היה בחיים אלה שום דבר פרברי או שגרתי. האיש שהיה ידוע בשם ריצ'רד מרפי, או אונאן דוהרטי כפי שנכתב בדרכונו האירי המזויף, נעצר בשבוע שעבר בארה"ב יחד עם אשתו סינתיה ושמונה בני אדם אחרים החשודים בריגול לרוסיה. האף-בי-איי אומר כעת כי ייתכן שמרפי היה מנהיג החבורה.

אתמול נחקר במשטרה דוהרטי האמיתי, כבאי ממחוז דונגל באירלנד, ונשאל איך הוא קשור לדרכון המזויף. דוהרטי לא שוחח עם התקשורת אך הודה מוקדם יותר כי טס לחופשה במוסקווה ב-2005 - ולשם כך שלח את דרכונו לשגרירות רוסיה בדבלין כדי לקבל אשרה.

דובר משרד החוץ בדבלין סירב להגיב על המידע, ואמר רק כי הממשלה בודקת את הפרטים. הוא אף סירב להשוות בין המקרה הנוכחי לחשד לזיוף דרכונים על ידי המוסד הישראלי בפרשת חיסולו בחודש ינואר של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי - חשד שהביא לגירושו של דיפלומט ישראלי מאירלנד לאחר שאקט דומה בוצע על ידי בריטניה.

לפי האף-בי-איי, מרפי לקח השנה את הדרכון האירי המזויף כשטס ממוסקווה דרך רומא. לדברי הבולשת הפדרלית האמריקאית, הוא לקח איתו עותק של מגזין "טיים" כאמצעי לזיהויו, ונפגש ברומא עם מפעיל רוסי במקום שנקבע מראש. כשהשניים נפגשו, אמר המפעיל את משפט הקוד: "סלח לי, יכול להיות שנפגשנו בוואלטה (מלטה) ב-1999?" ומרפי השיב: "כן, הייתי בוואלטה, אבל ב-2000". לאחר מכן קיבל את הדרכון המזויף.

"צ'פמן רצתה את ויליאם והארי"

גורמים רשמיים במודיעין הבריטי חוקרים דיווחים לפיהם אנה צ'פמן, הצעירה בת ה-28 המואשמת בריגול למען רוסיה, ניסתה להפעיל את קסמיה גם על הנסיכים הבריטים ויליאם והארי.

על פי הדיילי מירור, צ'פמן, ניסתה להשתלב במעגלים החברתיים הקשורים לבית המלוכה, על מנת לפגוש את הנסיכים. החשודה בריגול, שעצורה כעת בניו יורק, נהגה לבקר לעתים קרובות במועדון הלילה "בוז'י" בלונדון, על מנת לפגוש את הנסיכים ולנסות לדובב אותם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ