רשת מרכולים במדינת וושינגטון מחרימה מוצרים ישראליים

אמנם רשת "אולימפיה קו-אופ" פועלת בעיר קטנה בוושינגטון והיא מונה שתי חנויות בלבד, אך מנהליה סבורים שהמגמה תתפשט

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

רשת המרכולים "אולימפיה קו-אופ" במדינת וושינגטון הפכה לרשת המזון האמריקאית הראשונה שהכריזה חרם כולל על מוצרים ישראליים - "מלבד אלה המיוצרים על ידי חברות המתנגדות לכיבוש".

העיר אולימפיה, שבה פועלת הרשת, מתגוררים כ-40 אלף תושבים, והרשת כוללת שתי חנויות כלבו בלבד - אך בוועד המנהלים של הרשת שקיבל את ההחלטה ביום חמישי שעבר מקווים שהצעד יתפוס גם במקומות אחרים.

בוב ריצ'רדס, אחד מחברי הוועד, סיפר ל"הארץ" שהתהליך התחיל לפני כשנתיים, אך הגיע לדיון בוועד רק בשבוע שעבר, כשקבוצה של כמה עשרות פעילים המקדמת את החרם הציגה את הפרויקט. "אני אישית תמכתי בחרם מהתחלה", הוא אומר. "זו עיירה מאוד פרוגרסיבית וליברלית, ושני חברי הוועד היהודים גם תמכו בחרם, אף שאני יודע שזו לא עמדה נפוצה בקהילה היהודית באמריקה. נתקלנו אולי בדעה ממש שלילית אחת, אבל זה היה קול המיעוט - השאר היו מודאגים בעיקר מההשלכות הפיננסיות, אבל הגענו למסקנה שההשפעה תהיה מינימלית. מבחינתי מדובר בצו מוסרי שהולך מעבר לכל דאגה פיננסית. גם פטרנו מהחרם מוצרים כמו 'שמן השלום' (שמן זית המיוצר על-ידי חקלאים פלסטינים בשיתוף עם יהודים)".

אין זה מקרה שאולימפיה היא עיר הולדתה של רייצ'ל קורי, חברת תנועת הסולידריות הבינלאומית שנהרגה לפני שבע שנים בעזה מפגיעת הבולדוזר הישראלי. לדברי ריצ'רדס, הוריה של קורי, שממשיכים להיות פעילים פוליטית והתבטאו באחרונה נגד ועדת החקירה הישראלית בעקבות המשט לעזה, לא נכחו בישיבת הוועד.

"אני מציאותי, ואני יודע שהחרם באולימפיה שבוושינגטון לא יגרום לשינוי במדיניות ישראל", אמר ריצ'רדס. "אבל טיפה ועוד טיפה, אני מאמין שהצעדים הקטנים האלה ישפיעו על מדיניות ישראל. הייתי רוצה לראות יותר רשתות משמיעות את קולן".

בתחילת יוני, אגודת הסטודנטים של אוורגרין סטייט קולג' באולימפיה, שם למדה רייצ'ל קורי, העביר שתי החלטות ברוב גדול הקוראות להנהלת הקולג' שלא להשקיע בחברות המספקות ציוד צבאי לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ