יהודי ונצואלה דורשים פגישה דחופה עם הוגו צ'אווס

ראשי הקהילה היהודית בקראקאס ביקשו פגישה עם הנשיא בעקבות ריבוי של פגיעות ודברי הסתה אנטישמיים בתקשורת הרשמית

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

ריבוי של פגיעות ודברי הסתה אנטישמיים המופיעים בימים האחרונים בכלי תקשורת הקשורים באופן רשמי לממשלה בוונצואלה, הביאו את ראשי הקהילה היהודית בקראקאס הבירה לבקש בסוף השבוע שעבר פגישה דחופה עם הנשיא הוגו צ'אווס. מארמון הנשיאות נמסר בתגובה כי בקשתם תיענה.

ההתפרצות של ההתקפות המילוליות והכתובות, בהן נרמז בין השאר על כך שיהודים פוגעים בכלכלת המדינה ופועלים נגדה בנוסח "הפרוטוקולים של זקני ציון", קשורה ככל הנראה להתחממות המערכה לקראת הבחירות לפרלמנט בסוף החודש.

דוד ביטן-עובדיה, סגן יו"ר הקהילה היהודית של ונצואלה, אמר שלשום: "האנטישמיות הזאת מדאיגה את כולנו, וצריך להפסיק עם זה באופן מיידי. אנחנו לא אומרים שמדובר במדיניות של הממשלה, אבל יש בכוחה להפסיק את התופעה, יש לה את הכלים. אנחנו נהיה מאוד ישירים ונחרצים בדברים שנשמיע באוזני הנשיא צ'אווס".

לדברי ביטן-עובדיה, ההתקפות האנטישמיות הגיעו מכיוון אותם כותבים ואנשי תקשורת בימים האחרונים, אולם החשש בקהילה היהודית הוא שהתופעה תתפשט. ביטן-עובדיה מסר כי הפגישה עם הנשיא תתקיים, לפי מה שהובטח לאנשי הקהילה, בעוד עשרה ימים. בשיחה אתמול עם "הארץ", סיפרה ח', (המבקשת לשמור על עילום שמה), חברת הקהילה היהודית בקראקאס: "צ'אווס ואנשיו כבר לא יעזבו את השלטון, לא חשוב מה יהיו תוצאות הבחירות, ואנשים רבים אצלנו חוששים כי אם יהיו מהומות אנחנו ניפגע. בחסות האנרכיה יהיו תמיד מי שיחפשו את היהודים". ח' הוסיפה כי "מעבר לזה, כאשר הרוחות מתלהטות, כמו בקמפיין הבחירות הנוכחי, יש פוליטיקאים אשר מיד שולפים את ההסתה נגד יהודים. האם זה בהוראה של הנשיא? אני לא יודעת, אבל הנשיא רואה ושומע כל מה שמופיע בעיתונים ובטלוויזיה שמנוהלים על ידי הממשלה". לדברי ח', "משפחות יהודיות רבות באזור בו אני מתגוררת עזבו ועוזבות (את ונצואלה) ולא רק בגלל האנטישמיות. יש להוסיף לזה את המצב הכלכלי הקשה מאוד ואת האלימות הפלילית הכללית במדינה".

מנתונים שמוסרים ראשי - CAIV פדרציית הקהילות היהודיות בוונצואלה - בעשר שנות שלטונו של צ'אווס ירד בחצי מספר חברי הקהילה במדינה. בשנת 2000 עוד היו רשומים בקהילה כ-18 אלף יהודים, ואילו כיום מספרם הוא מעט יותר מ-9,000. הנהירה החוצה של היהודים התגברה בשנתיים האחרונות, ויותר מ-5,000 יהודים עזבו את ונצואלה, בעיקר לארה"ב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ