צנטריפוגות פגומות נגד הגרעין האיראני

כך פועל המערב "להרעיל" את פרויקט האטום

יוסי מלמן צרוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב

המאבק לעכב, לשבש ולסכל את תוכנית הגרעין של איראן לובש ופושט צורות ובמסגרתו נעשה שימוש במגוון אמצעים להם שותפים ארגוני ביון של מדינות לא מעטות במערב, ובראשן ארה"ב, בריטניה, גרמניה וצרפת.

במסגרת המאבק ננקטות פעולות שונות שתכליתן למנוע מאיראן להשיג ידע, ציוד, חומרים וטכנולוגיה שיאפשרו לה לקדם את תוכנית הגרעין שלה ולהגיע ליכולת לייצר נשק גרעיני.

על אף יכולותיה הטכנולוגיות, איראן עדיין מתקשה לייצר בעצמה חלק נכבד מהרכיבים שלהם היא זקוקה ועל כן היא מנסה להשיגם בחו"ל. היות והעיצומים שהטיל עליה האו"ם אוסרים על מדינות למכור לה את הציוד הדרוש לתוכניות הגרעין והטילים שלה, נאלצת טהראן להקים רשתות רכש הפועלות בחשאיות ובמסווה במדינות זרות.

אותן רשתות רכש הן גם "בטן רכה" שבאמצעותן, כפי שכבר פורסם בעבר, מנסים ארגוני הביון לחדור לתוכנית הגרעין. לשם כך הם מקימים חברות קש הרוכשות את אמונם של סוכני הרכש האיראנים, מוכרים להם ציוד שחלקו טוב, אך בתוכו מגניבים גם ציוד פגום שמתקלקל לאחר התקנתו והפעלתו.

רגישות במיוחד לפגיעה הן הסרכזות (צנטריפוגות) המותקנות במפעל להעשרת אורניום בנתנז, ובשנה האחרונה אף דווח כי כמעט שליש מהסרכזות שהותקנו באתר אינן פועלות. דרך נוספת היא לאסוף מידע על רשתות הרכש ועל הציוד שקנו, ולהזהיר את הממשלות או החברות הנוגעות בדבר כדי למנוע מהעסקה לצאת לפועל. ואכן, בדרך זו הוחרמו בעבר מטענים של ציוד שהיו מיועדים לאיראן כמעט בכל אחת מהיבשות, כולל אפריקה, אמריקה הדרומית, אסיה ואירופה.

שיטה נוספת היא לשלוח מכתבי איום ולהזהיר חברות המקיימות עסקים עם איראן. אם יש צורך, ניתן אף לפגוע באותן חברות באמצעות מטעני נפץ ופעולות חבלה אחרות, אם לא הפסיקו את הסחר עם איראן. שיטות אלה מיוחסות בין היתר למוסד, שכבר משנות מ-60 פעל בדרך זו נגד מי שסיפקו ציוד וכוח אדם לתוכנית הטילים של מצרים ואחר כך לתוכניות הטילים והגרעין של סדאם חוסיין.

דרך נוספת היא לפגוע במערכות תשתית החיוניות לתוכנית הגרעין. העיתונאי האמריקאי ג'יימס רייזן חשף לפני כמה שנים בספר שפרסם, ובעקבותיו הוא עומד לדין בארה"ב, כי המוסד והסי-איי-אי תיכננו לפוצץ קווי מתח ומערכות חיוניות המספקות חשמל לאתרי הגרעין של איראן. בספרו הוא כותב על מדען גרעין רוסי שהיגר לארה"ב וגויס כדי לספק לאיראן תוכניות פגומות לייצור נשק גרעיני. בסופו של דבר המבצע נכשל, והמדען חשף כי שולחו הם אנשי הסי-איי-אי.

כעת אנו מתבשרים על שיטה נוספת והיא ניסיון לשתק את מערכות המחשוב של תוכנית הגרעין האיראנית ובכך "להרעיל" אותה, להפוך אותה לפגומה ואולי אף לבלתי ניתנת להפעלה. בעידן שלנו, שבו יותר ויותר תשתיות ומערכות שירותים נסמכות על מחשבים, פגיעה במחשבים כמוה כפגיעה בתשתיות ובמתקנים עצמם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ