אד מיליבנד: "הקדשתי את חיי לפוליטיקה בזכות האומץ של הוריי שניצלו מהנאצים"

נאום בכורה למנהיג החדש של מפלגת הלייבור בבריטניה

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

לונדון. בנאומו הראשון כראש מפלגת הלייבור סיפר אתמול אד מיליבנד ברגש כיצד נאלצו הוריו להימלט מהנאצים ב-1940 ויצרו לעצמם בבריטניה חיים חדשים. מיליבנד הודה להוריו שהנחילו לו מורשת, שלימדה אותו לעמוד לצד החלשים והעקורים ושתקווה יכולה לסייע להמשיך לחיות גם בתקופות קשות. לדבריו, בזכות מורשת זאת הוא הקדיש את חייו לפוליטיקה.

אביו המנוח של מיליבנד ראלף נמלט מבלגיה עם אביו באחת הספינות האחרונות שיצאו מהמדינה, סיפר ראש הלייבור בכנס המפלגה בעיר מנצ'סטר. "הם קיבלו החלטה ששברה את לבם - להשאיר מאחור את אמו ואחותו של אבי. שתיהן הוסתרו בזמן המלחמה בכפר על ידי איכר אמיץ. חודש אחרי חודש, שנה אחרי שנה, הן חיו בפחד מפני הדפיקה בדלת. באותה תקופה, בצד השני של אירופה, ראתה אמי - שהיתה אז בת 5 - את צבאו של היטלר נכנס לפולין", התייחס מיליבנד לסיפורה של אמו מריון קוזאק. "היא, אמה ואחותה הסתתרו כל המלחמה במנזר ולאחר מכן אצל משפחה קתולית.

"יש ללחוץ לשלום במזה"ת"

"אהבתי למדינה הזו באה מהסיפור הזה. שני צעירים שנמלטו מהאפלה שאפפה את היהודים באירופה, ומצאו בבריטניה את אור החירות. הם הגיעו בלי כלום, והמדינה הזו נתנה להם הכל", הוסיף.

בנאומו, שארך שעה, השמיע מיליבנד את דעותיו על המזרח התיכון לראשונה כראש המפלגה. "לא יהיה פתרון לעימותים במזרח התיכון ללא פעולה בינלאומית, הענקת סיוע במקום שבו הוא נחוץ, והפעלת לחצים במקום שבו יש להפעילם", אמר מיליבנד שהמשיך ודיבר על סיום ההקפאה, על הסגר על עזה ועל המשט.

"על אף ששמה קץ להקפאת הבנייה בהתנחלויות, תמיד אגן על זכותה של ישראל להתקיים בשלום ובביטחון", אמר מיליבנד שבעבר תיאר עצמו כידיד ביקורתי של ישראל. "אך ישראל חייבת להסכים, ולהכיר בפעולותיה, שלפלסטינים יש זכות למדינה משלהם".

מיליבנד גם דיבר באריכות על המלחמה בעיראק והתנצל על החלטות שהתקבלו במפלגתו בתקופת קודמיו טוני בלייר וגורדון בראון. הוא ציין שלדעתו, מפלגת הלייבור "פגעה" באו"ם כאשר הצטרפה לפלישה וכי היא חייבת להתמודד עם "אמיתות כואבות" על אודות הצדקת המלחמה הזו.

בנוסף, הוא שיבח את קודמיו בתפקיד, בלייר ובראון, אבל הודה כי עשו לא מעט טעויות שעלו למפלגה באובדן השלטון. "לטוני ולגורדון היה את האומץ לשנות את בריטניה, אבל איך מפלגה עם כאלה הישגים מאבדת חמישה מיליון מצביעים בין 1997 ל-2010?", תהה מיליבנד.

מתוצאות סקר שערך ה"סאן" ביומיים האחרונים, עולה כי לו היו מתקיימות בבריטניה בחירות, היתה מפלגת הלייבור מקבלת כיום יותר מ-40%, וכי לראשונה זה שלוש שנים עברה את המפלגה השמרנית שקיבלו 39%.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ