ליו שיאבו, פעיל זכויות אדם סיני זכה בפרס נובל לשלום

שיאבו, בן 54, שזכה בפרס בעודו כלוא בבית סוהר בסין בעוון פעילות פוליטית אסורה, קרא לקידום חופש הביטוי והפלורליזם בארצו

סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

פעיל זכויות האדם הסיני ליו שיאבו זכה היום (שישי) בפרס נובל לשלום לשנת 2010. בסין ציפו כי זו תהיה החלטת הוועדה והזהירו כי היא עלולה לפגוע ביחסי המדינה עם נורווגיה. דובר משרד החוץ הסיני הכריז היום כי מדובר ב"בושה לפרס נובל לשלום".

שיבאו, מבקר ספרות סיני בן 54 שפעל רבות למען הדמוקרטיה בארצו, זכה בפרס בעודו כלוא בבית סוהר בסין בעוון פעילות פוליטית אסורה. נגזרו עליו 11 שנות מאסר לאחר שכתב מניפסט הקורא לחופש הביטוי במדינה ולבחירות חופשיות. בעבר נאסר לי ל-20 חודשים לאחר שייעץ ותמך להפגנת הסטודנטים בכיכר טיינאמן ב-1989.

ב-2007 אמר שיאבו בראיון ל-CNN, כשעוד היה נתון תחת מעצר בית, כי הוא לא מתלונן על המעצר, אם זה מה שנדרש כדי לפעול למען שיפור זכויות האדם. "מכיוון שאתה בוחר לפעול", אמר בראיון, "עליך להתכונן גם לאפשרות של מאסר".

לא ניתן לדעת בוודאות אם שיאבו שמע על זכייתו בפרס. במסגרת הנובל זוכה שיאבו בפרס בשווי 1.5 מיליון יורו, אשר יוצג באוסלו ב-10 בדצמבר.

שיאבו. תצלום: אי-פי

מאז שנת 1901, קיבלו את הפרס 97 בני אדם, בהם 12 נשים, ו-23 ארגונים. לאחר ההחלטה השנויה במחלוקת להעניק את הפרס בשנה שעברה לנשיא ארה"ב ברק אובמה, "על התקווה שהביא לעולם", ציפו כי הארגון יחזור השנה לקרקע בטוחה יותר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ