שיחת היום | "אד קוץ', אתה כבר לא מאמין לנשיא אובמה?"

שיחת היום

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלמה שמיר

אד קוץ', 85, יליד ניו יורק, כיהן כראש עיריית ניו יורק (1978-1989) וגם לאחר שפרש רשמית מעשייה פוליטית הוא פעיל ומעורב בחיים הציבוריים ובשיח הפוליטי. הוא שותף במשרד עורכי דין גדול במנהטן, ודמות מבוקשת בתוכניות ראיונות בערוצים ארציים ובכבלים. במקביל, הוא מפרסם מאמרי פרשנות בנושאים מדיניים ומגיב על סוגיות חברתיות הנידונות בזירה הפנימית באתר אינטרנט עצמאי. אין אולי בנוף האישי הפוליטי בארה"ב דמות ציבורית שישראל ממלאת את הווייתה באופן כה אובססיבי כפי שזה מתבטא אצל אד קוץ', והוא לא אוהב, בלשון המעטה, את הרכב הממשלה הנוכחית ואת התנהלותו המדינית של ראש הממשלה בנימין נתניהו. קוץ' שלח בשבוע שעבר מכתב אישי לראש הממשלה שבו קבל והתרעם על דחייתו את בקשת הנשיא להארכת ההקפאה. "אתה יודע עד כמה אני מעריץ אותך ותומך במדינת ישראל", כתב קוץ'. "חבילת ההטבות ובמיוחד ההבטחות לאספקת סיוע צבאי התקבלה בקרב רוב האמריקאים כנדיבה ביותר. דחייתה תגרום ללא ספק לתגובה קשה מצד הנשיא וגם מצד דעת הקהל האמריקאית - התפתחות שישראל לא צריכה לה".

מה קרה? בחודשים האחרונים מתחת ביקורת קשה על הנשיא.

"השינוי ביחסי אליו ותמיכתי בו התחילה להתערער כתוצאה מצעדים ופעולות מצד הנשיא והבית הלבן, שמטרתם היתה לפגוע במעמדה וביוקרתה של ישראל, לדעתי. האירוע שערער במיוחד את האמון שהיה לי בנשיא אובמה היה גל המחאות המתוזמר שאורגן והונחה על ידי הבית הלבן, בתגובה לתוכנית הבנייה בירושלים שפורסמה בעת שהותו בישראל של סגן הנשיא ג'ו ביידן. זה היה מוגזם. ראש הממשלה נתניהו הצהיר והסביר כי לא ידע על תוכנית הבנייה. אבל הבית הלבן בשלו. להנחות את מזכירת המדינה הילרי קלינטון לטלפן לראש הממשלה נתניהו ולנזוף בו נראה לי מעשה נואל שמאוד הדאיג אותי. אבל למרות זאת, ?הייתי עדיין באוטובוס', כמו שאומרים. אבל כשהנשיא השליך את ישראל מתחת לאוטובוס והתחיל לפייס את העולם הערבי ולחזר אחרי הערבים והמוסלמים על חשבונה של ישראל, זה שינה לחלוטין את דעותיי כלפי הנשיא. כל נשיא אמריקאי שהיה מבקר בקהיר לא היה מדלג על ביקור בישראל כמוהו. הפגישות הראשונות בין אובמה לראש הממשלה נתניהו שהיו במכוון מעליבות ומשפילות הכעיסו אותי מאוד".

היית אוהד ותומך נלהב של הנשיא ברק אובמה?

"נכון. ולא רק אוהד מוצהר אלא פעיל ומעורב בקמפיין הבחירות שלו. כשהיה מועמד לנשיאות אובמה פנה אליי באופן אישי וביקש ממני לסייע לבחירתו ולהשתתף בקמפיין הבחירות שלו במדינות שבהן קיים ריכוז של אוכלוסייה יהודית. הופעתי באסיפות בחירות ונאמתי בשבילו, ואני זוכר שההתלהבות ממנו בקהל היהודי היתה אז גדולה".

אבל הנשיא שינה את דעתו ויחסו לראש הממשלה נעשה מפויס ואוהד.

"אכן, קצת. רק אחרי שהתחיל להבין שהמפלגה הדמוקרטית בצרות ועלולה לסבול קשות ולספוג מפלה בבחירות בנובמבר. ואז הוא הזמין את נתניהו לבית הלבן והרעיף עליו חיבוקים ונשיקות. זה נובע לדעתי גם מכך שהוא קלט את מידת האהדה לישראל בציבור באמריקה, במיוחד בקרב הנוצרים. יש בהם יותר אוהדים לישראל מאשר בקרב יהודים".

מהביקורת שלך באחרונה נראה שהאמון שלך בנשיא לא חזר במלואו?

"לא, בהחלט לא. אני מקבל את השינוי ביחסו לישראל. אבל את האמון שהיה לי בו פעם אי אפשר לשקם ולהחזיר למה שהיה. לא די בדיבורים והצהרות. חשוב מה שהנשיא עושה לא מה שהוא אומר".

האם להערכתך הדמוקרטים אכן עומדים להפסיד בבחירות בנובמבר?

"הו, כן. ודאי. את הרוב בקונגרס ודאי יפסידו באופן משמעותי. גם את הרוב בסנאט. אחרי הבחירות בנובמבר יהיה בבית הלבן נשיא שונה. כי אובמה יהיה חייב לעבוד עם הרפובליקאים ולשתף עמם פעולה, וזה יבוא לידי ביטוי גם במדיניותו במזרח התיכון.

מה מציק לך במדיניותו של ראש הממשלה נתניהו?

"נתניהו שגה שגיאה עצומה שלא נענה מייד לבקשת אובמה להאריך את הקפאת הבנייה בשטחים ב-60 יום. הבית הלבן לא היה הוגן כשתקף את ישראל על תוכניות בנייה במזרח ירושלים. אבל החלטת נתניהו שלא לקבל את חבילת ההטבות בתמורה להארכת ההקפאה גם שגויה וגם טיפשית".

לראש הממשלה יש שיקולים קואליציוניים.

"נתניהו חייב לסלק מייד מהממשלה שלו את אביגדור ליברמן, להיפטר מייד ממפלגת ש"ס ולהקים ממשלת מרכז על ידי צירופה של קדימה. יש לו העוצמה לעשות זאת, אבל הוא לא מכיר בעוצמה שלו. אני מאמין שנתניהו יכול להיות דה גול שהוכיח את עצמו במדיניותו להסתלק מאלג'יריה או להיות ריצ'רד ניקסון בפריצת הדרך שלו עם סין".

קיבלת תשובה למכתבך לראש הממשלה?

"לא עדיין לא. אני נותן לו עוד שבוע".

מה דעתך על חוק הצהרת הנאמנות למדינת ישראל?

"אין לי בעיה אתו. זה בסדר לחייב אזרח להצהיר נאמנות למדינה, אבל מאוד לא בסדר ולא הוגן שדורשים הצהרת נאמנות רק מלא-יהודים".

מר קוץ', יהיה שלום בין ישראל לפלסטינים?

"אני חולם ורוצה שזה יקרה. אבל אני לא עוצר את נשימתי. ההיסטוריה מלאה בדוגמאות שהפלסטינים החמיצו הזדמנויות שהוצעו וניתנו להם. הבעיה היא שיש הרבה ערבים אינטלקטואלים שחולמים לחזור לתקופת ממלכת החליפות ולשלוט על כל המזרח התיכון ואזורים סמוכים. הם לא מוכנים לוותר על השאיפה הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ