הפנטגון הנחה את לשכות הגיוס לא לפסול מועמדים הומואים

במקביל לנסיונות לבטל את הפסיקה נגד מדיניות "לא נשאל - אל תספר", הפנטגון הנחה את לשכות הגיוס לאפשר להומואים להגיש מועמדות לשירות

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

החלטת השופטת מקליפורניה שהגדירה את מדיניות "לא נשאל - אל תספר" של צבא ארה"ב כלא חוקתית וחסרת הצדקה, הובילה למצב אבסורדי שבו המדינה מקפיאה את ההחלטה ביד אחד, ומיישמת אותה ביד השנייה.

הפנטגון הנחה ביום שישי את לשכות הגיוס לאפשר להומואים ולסביות להגיש מועמדות לשירות, בין השאר במטרה למנוע מבוכה ממערכת הביטחון במקרה שהחיילים יתחילו לצאת מהארון, והמפקדים לא יידעו כיצד לנהוג בהם. במקביל, הפנטגון פנה אל השופטת וירג'יניה פיליפס בבקשה להקפיא את פסיקתה, אולם היא סירבה וקבעה שההחלטה סופית. פיליפס קבעה כי "האינטרסים של הצבא חשובים, אך גובר עליהם האינטרס הציבורי לשמירה על הזכויות החוקתיות הבסיסיות".

מספר בוגרי צבא שהודחו על רקע היותם הומואים ניגשו אתמול ללשכות הגיוס ברחבי ארה"ב כדי לבדוק האם ההנחיה החדשה מיושמת. הם העידו שאיפשרו להם למלא את המסמכים, אך חלקם נדחו מפאת לגילם. במסגרת ההנחיות החדשות, המגייסים לא רשאים לשאול את המועמדים על זהותם המינית. אם מדובר במועמד שהוא הומו מוצהר או לסבית מוצהרת, המגייסים לא יכולים לפסול מועמדותם רק מסיבה זו. עם זאת, המגייסים חייבים לעדכן את המועמדים שבוחרים לחשוף את זהותם המינית להנמיך ציפיות, למקרה שערכאה עליונה תהפוך את ההחלטה הקודמת ומדיניות "לא נשאל - אל תספר" תוחזר.

גם הילרי קלינטון נרתמה לשיפור הסובלנות

שרת החוץ הילרי קלינטון החליטה אמש לתרום את קולה לשיפור הסובלנות כלפי הצעירים ההומואים והלסביות בעקבות חשיפת מקרי התעללות והצקות לנציגי הקהילה במוסדות הלימוד האמריקאים, שאחדים מהם הסתיימו בהתאבדות הקורבנות. "בדומה למיליוני אמריקאים, התעצבתי מאוד לשמוע על התאבדויות הצעירים במדינתנו בעקבות מעשי בריונות כלפיהם בגלל היותם הומואים", אמרה קלינטון בסרטון מוקלט שהפיץ משרד החוץ.

"הילדים פגיעים במיוחד בגלל אפליה ודעות קדומות, ואיבדנו הרבה צעירים לאורך השנים", אמרה קלינטון, "מקרי ההתאבדות האחרונים הם תזכורת שכל האמריקאים צריכים לעבוד יותר קשה כדי להתגבר על קנאות ושנאה. יש לי מסר לכל הצעירים שסובלים מהצקות או שמרגישים בודדים וקשה להם לדמיין עתיד טוב יותר. תחזיקו מעמד ותבקשו עזרה. החיים שלכם כל כך חשובים, למשפחה שלכם, לחברים, ולארצכם. ויש כל כך הרבה דברים שמחכים לכם, אישית ומקצועית".

קלינטון הוסיפה כי "כאן במשרד החוץ אני אסירת תודה בכל יום על העבודה עם העובדים ההומואים והלסביות שלנו שמשרתים את ארה"ב כאן ובעולם. לפני זמן לא רק אנשים אלה לא יכלו לעשות זאת בגלוי, אך היום הם יכולים, כי המצב משתפר. וזה ישתפר גם בשבילכם. אנשים רבים עומדים לצדכם ושולחים לכם את מחשבותיהם, תפילותיהם ותמיכתם. תספרו אותי ביניהם".

המדיניות הדורשת מההומואים המשרתים בצבא האמריקאי להסתיר את זהותם המינית תחת איום הדחה במקרה של חשיפתה התקבלה בשנת 1993 בתור פשרה, תחליף למדיניות האוסרת שירות של הומואים ולסביות בצבא בכל תנאי. המדיניות, כך טענו מתנגדיה, הפכה לכלי שרירותי הנתון לשיקול הדעת של המפקדים שבחרו כל אחד לפי רצונו האם ליישם אותה ולהדיח את החיילים שיצאו מהארון, או שלא. כמו כן, היא מהווה פגיעה בזכויות הבסיסיות של החיילים והחיילות המשתייכים לקהילה ההומו-לסבית ומאלצת אותם לחיות בשקר ובפחד.

הנשיא אובמה הבטיח פעמים רבות לבטל את המדיניות, אך קיווה שזה ייעשה בקונגרס. אם הדמוקרטים יפסידו את הרוב בבית הנבחרים בבחירות אמצע הקדנציה ב-2 בנובמבר לרפובליקאים, הסיכוי שזה יקרה קטן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ