אי-פי
אי-פי

במשך עשרות שנים רווחה הסברה כי משרד החוץ הגרמני לא "לכלך את ידיו" בתקופת הרייך ה-3. ואולם, מחקר היסטורי חדש מגלה כעת כי דיפלומטים גרמנים בכירים לקחו חלק פעיל בהשמדת יהודי אירופה במלחמת העולם השנייה.

צוות של ארבעה היסטוריונים מאוניברסיטת מרבורג מונה ב-2005 בידי שר החוץ הגרמני דאז יושקה פישר, כדי לבחון את מעורבותו של משרד החוץ הגרמני בשואה.

למינוי הצוות קדם ויכוח ציבורי באשר לפעילותו של משרד החוץ בתקופת הרייך ה-3, שהתעורר לאחר שנודע כי במשך שנים המשיך המשרד לפרסם הספדים לזכר עובדיו לשעבר שהיו נאצים מושבעים.

על אף ניסיון רב שנים של עובדי המשרד להציגו כמוקד של אופוזיציה לנאציזם, עולה מהמחקר כי דיפלומטים גרמנים לקחו למעשה חלק פעיל במדיניות הנאצית - ממעקב אחר יהודים שהיגרו מגרמניה ועד להשתתפות פעילה בהשמדת יהודים.

מהמחקר עולה עוד כי משרד החוץ הגרמני שיתף פעולה עם האלימות הפוליטית שהפעילו הנאצים וסייע בכל ההיבטים הנוגעים לאפלייה, לגירוש, לרדיפה ואף לרצח העם שבוצע ביהודים. בין היתר, נמצאו מסמכים מקוריים המצביעים על כך שראש המחלקה היהודית במשרד החוץ הנאצי, פרנץ רדמכר, נסע לסרביה כדי לסייע בארגון השמדתם של יהודי מזרח אירופה.

מעבר לבחינת עברו הנאצי של משרד החוץ, צוות ההיסטוריונים תיאר את האופן שבו לאחר המלחמה שבו וגוייסו לשורות המשרד נאצים מוצהרים. בחלק מן המקרים, בשנים שלאחר מלחמת העולם שהנייה אף עזר צוות משרד החוץ לפושעי מלחמה נאצים להימלט ממעצר מחוץ לגבולות גרמניה.

עבודת המחקר ערכה כ-4 שנים במהלכן צוות ההיסטוריונים תר אחר מסמכים ב-32 ארכיונים ברחבי העולם וראיין עשרות עדי ראייה. המחקר יצא לאור היום (שני) בספר עב כרס תחת הכותרת "המשרד והעבר: דיפלומטים גרמנים ברייך השלישי והרפובליקה הפדרלית". בהמשך השבוע יימסר הספר לעיונו של שר החוץ הנוכחי, גידו וסטרוולה. טרם הפרסום אמר וסטרוולה כי הוא שוקל להפוך את הספר לקריאת חובה בעבור כל הדיפלומטים הגרמנים העתידיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ